Staňte se předplatitelem našich časopisů
mojepredplatne.cz

Mám miminko VI: Vybíráme kočárek

Zdroj: profimedia.cz

Přemýšlíte nad tím, jak vybrat kočárek pro miminko? Prozradíme vám, na co byste se měla informovat a na co si dát pozor. Přečtěte si velký manuál o kočárcích...

Desítky značek, druhů, barev, čtyřkolky, trojkolky, šestikolky… Nabídka kočárků je zkrátka tak široká, že se v ní neorientuje zrovna nejlépe. Nejedna maminka proto často dá na první dojem a vybere si takový kočárek, který ji padne do oka. Jenomže – má to i svá úskalí. Koupi kočárku byste si měla dobře promyslet, protože by se lehce mohlo stát, že byste z něj byla nešťastná. Poradíme vám, podle čeho vybírat.

1. Klasika, nebo trojkombinace

Kočárek budete potřebovat možná až do tří let věku dítěte, a tak je třeba si dobře promyslet, co od něj očekáváte. Pokud chcete mít vše v jednom, hodí se pro vás tzv. trojkombinace, tedy kočárky, které zahrnují hlubokou korbu, sportovní sedačku a autosedačku. Vše je v jednom tónu a můžete je dát na jeden a tentýž podvozek.

Cortina X3 Evolution

Tip Kafe.cz

Cortina X3 Evolution

Odpružený kombinovaný kočárek s maximálním vybavením je skvělým tipem pro všechny milovníky trojkolek. Ve standardní výbavě je hluboká korba s polohováním, sportovní sedačka, autosedačka, pláštěnka, taška na řídítka, polohovací bouda a prostorný nákupní košík. S kočárkem se výborně manipuluje, je odlehčený a díky unikátnímu systému se snadno skládá a rozkládá – stačí pouze zmáčknout dvě tlačítka a je to. Výrobcem je italská firma CAM.

Cena: 14 149 Kč

2. Váha a manipulace

Velmi důležitým kritériem je váha kočárku a manipulace s ním. A to zvlášť tehdy, budete-li muset kočárek často nosit. Bydlíte-li například ve třetím patře bez výtahu, vyberte si takový, který je odlehčený a jde snadno rozložit a složit. Jezdíte-li často autem, pak zjistěte, jak je kočárek skladný a kolik měří ve složeném stavu. Mohlo by se totiž stát, že se vám do auta nevejde.

Inglesiana Classic

Tip Kafe.cz

Inglesiana Classic

Pro milovníky klasiky je na trhu luxusní kočárek anglické značky Inglesiana s odepínacími záclonkami z organtýnu, chromovanými klouby, taškou na rukojeť s přebalovací podložkou v ceně. Originální model s historickými prvky je vyráběn více než 30 let ručně, s použitím materiálů nejvyšší kvality. Můžete dokoupit sportovní korbu i autosedačku. Je však třeba počítat s vyšší cenou i hmotností, která je 18,5 kg.

Cena: 21 990 Kč

3. Kolečka

Trojkolka, čtyřkolka, anebo šestikolka? Záleží na vás, vašem vkusu i na tom, kam hodláte s kočárkem jezdit. Moderní trojkolky jsou ideální do města, protože se s nimi snadno manipuluje. Zdají se vám nestabilní? Nemusíte se bát. Musíte však dát pozor při jejím výběru – ne každý je totiž stejná. Zaměřte se na kvalitní značky, v tomto případě se nevyplatí šetřit. Důležité je, aby bylo možné přední kolo zaaretovat, není-li jeho protáčení žádoucí, například v hrbolatém terénu. Při výběru kočárku se také zajímejte, jaká má kola – jsou-li gumová, anebo nafukovací. U druhých z nich musíte věnovat pozornost údržbě a dofukování, jejich vlastnosti však oceníte při jízdě v horším terénu. Velké oblibě se dnes těší také šestikolky.

4. Velikost a výška

Dejte pozor na kočárky, které mají extrémně malou hlubokou korbu. Pokud vám totiž dítě rychleji vyroste, brzo se vám do ní nemusí vlézt. Ideální je korba s rozměry cca 80x35 cm. V případě výběru sportovního kočárku se zajímejte o výšku opěrky (čím vyšší, tím lepší), a také o to, zda a jak jde polohovat. Některé sporťáky (a dokonce i lehčí golfky) se dají sklopit až do lehu, a tak v nich můžete vozit i úplně malé dítě. Nejde-li opěrka sklopit úplně, můžete jej použít nejdříve od 6 měsíců dítěte a nedá-li se sklopit vůbec, pak ještě později – až dítě samo sedí. Sportovní část by také měla kvůli bezpečnosti obsahovat pětibodové bezpečností pásy.

5. Brzdy a rukojeť

Kočárky běžně obsahují nožní brzdu. Ta vám bude bohatě stačit, pokud se nechystáte jezdit z prudkých kopců, anebo neplánujete s kočárkem jezdit na kolečkových bruslích. Pokud ano, volte raději model, jehož součástí je brzda ruční. Jste-li vy, anebo váš partner, vyšší postavy zajímejte se také, má-li kočárek výškově nastavitelnou rukojeť. Nebudete se tak muset na procházce hrbit a předejdete bolestem zad. Pozor také na to, aby šla zabrzdit obě kolečka zaráz a nikoli každé jednotlivě.

Jané Slalom Pro

Tip Kafe.cz

Jané Slalom Pro

Tato tříkolka je ideální pro všechny, kteří dávají přednost ruční brzdě, která je samostatná na přední otočné kolo. Patří k nejlehčím kočárkům na trhu a na jeho podvozek lze snadno naklapnout nejen hlubokou, ale i sportovní korbu a autosedačku.

Cena: 17 890 Kč

6. Příslušenství

Při výběru kočárku se také nezapomeňte informovat, jaké obsahuje příslušenství. U hlubokých korbiček je důležitá síťka proti hmyzu a pláštěnka. U sporťáků pak navíc nánožník. Zjistěte také, zda je součástí přebalovaní taška, která lze připevnit na rukojeť. Pokud ne, dokupte si ji – kam jinam byste dala pleny, ubrousky a další věci pro miminko…

Další články

čtenářů si právě čte tento článek


Zhubněte bez jo-jo efektu

Před týdnem jsme si řekli první patnáct rad. Dnes je tu »pokráčko« - zajímá vás, jak správně jíst a jak dobře mlsat?

Akční letáky