Staňte se předplatitelem našich časopisů
mojepredplatne.cz

Mám miminko IX: Začínáme s příkrmy

Zdroj: profimedia.cz

Miminko roste jako z vody a pomalu nastává čas prvních příkrmů. Kdy a s čím začít a na co byste si měla dát pozor?

Pokud miminko krásně prospívá z mléka, není s příkrmy třeba spěchat. Zvlášť u kojených dětí dnes Světová zdravotnická organizace doporučuje počkat až do ukončeného 6. měsíce věku. U nekojených dětí to pak bývá zpravidla o měsíc dříve. I když se odborníci rozcházejí v názorech na dobu prvních příkrmů, obecně platí, že byste s nimi neměla začít před ukončeným 4. měsícem věku, a to jen tehdy pokud je dítě opravdu hladové (vypije denně více než 900-1000 ml mléka). Stejně tak by se s příkrmy nemělo začít, pokud dítě váží méně než 6 kg.

Nejdříve zelenina, pak maso

V našich podmínkách bývá prvním příkrmem zelenina. Ze začátku se podává jen jeden druh (nejčastěji mrkev), po třech až čtyřech dnech se zkouší další. To je dobré dodržovat kvůli rozpoznání případné alergie. Zhruba po dvou až čtyřech týdnech zeleninových příkrmů přichází na řadu další potravina – maso. Pro malé děti je vhodné pouze libové vařené maso (např. kuřecí), které se přidá k již osvědčené zelenině. Od frekvence 1x týdně by se do jídelníčku mělo dostat 6x týdně. Stejně pomalu, jako při zavádění zeleniny, která pomalu nahrazuje polední kojení (nebo dávku umělého mléka), se postupuje i s ovocnými přesnídávkami, které také postupně nahradí mléčné dávky.

Kafe.cz zjistilo: Jaké potraviny jsou pro miminko vhodné?

  • Zelenina: mrkev, brambory, brokolice, cuketa, okurka, pastiňák, dýně, červená řepa a zelený hrášek. Pozor na špenát – ten by neměl být podáván příliš často, protože je velkou zásobárnou dusičnanů. Dětem do dvou let se doporučuje podávat jej jen z výživ ve skle, kde jsou hladiny přísně kontrolovány. Zeleninu je nutné kupovat vždy čerstvou, nezkaženou, ideálně v BIO kvalitě.
  • Maso: kuřecí, krůtí, jehněčí, králičí, telecí. Podat se však může i kachna, husa, nebo hovězí. Maso byste měla kupovat vždy čerstvé a chlazené. Zmraženému je lépe se vyhnout.
  • Ovoce: jablka, hrušky, třešně, švestky, meruňky, mirabelky, hrozny, meloun, banány, avokádo a borůvky.

Tipy, jak na příkrmy

Ohledně podávání prvních příkrmů se můžete dočíst spoustu zaručených rad. Některé se však vyplatí poslechnout. Přinášíme vám ty nejdůležitější z nich:

  • Příkrm podávejte vždy lžičkou, nikoli z láhve, ač vás to bude stát velké úsilí.
  • Protože dítě většinou ještě nesedí, je dobré jej na jídlo posadit do autosedačky, anebo do polohovacího lehátka.
  • Dítě by na vás mělo vidět, měla byste jej chválit a povzbudit, ale nikdy do jídla nutit. Ze začátku sní kojenec jen pár lžiček, až zhruba za dva týdny příkrm nahradí mléčnou dávku, a to v množství 150 – 200 ml.
  • Do zeleninových příkrmů vždy přidávejte malinko olivového oleje, nebo kousíček másla kvůli lepší stravitelnosti a vstřebávání vitaminů.
  • Příkrmy nepřislazujte, nesolte, nekořeňte.Tento stav by měl vydržet ideálně do roku věku dítěte. Do této doby se nedoporučuje podávat kravské mléko ani tvaroh, nebo ryby. Až do dvou let potom dítěti nedávejte nízkotučné výrobky.
  • Kupované příkrmy jsou pro dítě velmi vhodné, protože výrobci musejí dodržovat přísná pravidla pro jejich výrobu. Vždy si však přečtěte jejich složení
  • mohou být přisolované, přislazené, anebo s lepkem! U kojených dětí se doporučuje odečíst dva měsíce od věku udaného výrobcem (např. po ukončeném 6. měsíci podávat příkrmy od 4. měsíce apod.). Aby pak dítě neodmítalo domácí stravu, je dobré je střídat s doma připraveným jídlem.

Co dělat, když dítě příkrm odmítá?

Odborníci se shodují v jednom – nenutit ho. Pokud jídlo trvá déle než třicet minut a nevede k úspěchu, odneste jej. Když dítě zjistí, že ho nenutíte, samo se časem přihlásí. Trvat to však může i několik dní. Jak říkají lékaři – nebojte se, žádné dítě ještě neumřelo vedle plného talíře. Hlavně dbejte na dostatečný příjem tekutin.

Další články

čtenářů si právě čte tento článek


Akční letáky