Staňte se předplatitelem našich časopisů
mojepredplatne.cz

Mám miminko II: Když bolí bříško…

Zdroj: Foto: hbf.cz, apatykarka.cz, robiotickekapky.cz, magister.sk, zpflorence.cz

Snad každá maminka to zná – i když je miminko najezené a přebalené, spustí čas od času nevysvětlitelný pláč. Kroutí se, rudne a křičí, jak když ho na nože berou. Minuty, ale i hodiny. Nic nepomáhá. Co s tím? Pravděpodobně ho potkala tříměsíční kolika.

Tříměsíční koliky jsou problémem, s nímž se setkává minimálně každý osmý novorozenec. Podle statistik trápí více chlapce, a to, jak už název napovídá, zejména po první tři měsíce života. Poznáte ji snadno – miminko chytne náhlý záchvat pláče, rudne, kroutí se a nedá se utišit. A za tím vší stojí – jednoduše řečeno – větry.

Když vzduch tlačí v bříšku…

Miminka, která kolikou trpí, většinou při krmení spolykají větší množství vzduchu, který se hromadí ve střevech. A když nemůže ven, začnou bolesti. Koliky se často objevují v pravidelnou denní dobu, nejčastěji odpoledne až večer. Miminka, která jimi trpí, většinou pijí hltavě, častěji ublinkávají. Bolesti bříška se mohou objevit již při jídle – děťátko je neklidné, pouští se prsu, nebo lahvičky a pláče… Kromě spolykání velkého množství vzduchu ale může být na vině i nezralost trávícího traktu miminka či alergie na některou složku mléka.

Zdroj: Foto: hbf.cz, apatykarka.cz, robiotickekapky.cz, magister.sk, zpflorence.cz

Trápení na tři měsíce

Nad svíjejícím se uzlíčkem, kterému se přes veškerou pomoc neulevuje, mnohdy zapláče i maminka. Možností, jak děťátku pomoct, totiž není mnoho. Anebo jsou, avšak ne vždy zabírají. V první řadě se doporučuje kojícím maminkám vyloučit ze stravy všechny nadýmavé potraviny a perlivé nápoje, nekojícím maminkám potom netřepat z lahvičkami, aby v nich nevznikaly vzduchové bubliny. Když děťátko začne plakat, pak jej zkuste pochovat a pohoupat, následně vyzkoušejte některý (či všechny) z následujících tipů. Na každé miminko totiž zabírá něco jiného. Pokud ani to nepomůže, doporučují lékaři – vydržte, po třech měsících koliky většinou přejdou…

Tipy Kafe.cz: Jak pomoct při kolice

1. Masáž bříška

Pokud miminko bolí bříško, vyzkoušejte jemnou masáž. Využít na ni můžete některou z volně prodejných emulzí, anebo olejů, které jsou na to speciálně určené. Masírujte vždy kolem pupíku ve směru hodinových ručiček.

Pupík Pupík Zdroj: Foto: hbf.cz, apatykarka.cz, robiotickekapky.cz, magister.sk, zpflorence.cz

Pupík

Speciální emulgel Pupík používaný u dětí při nadýmání a bolestech z nadýmání usnadňuje odchod nahromaděných střevních plynů, které způsobují nepříjemné pnutí dětského bříška. Obsažené silice heřmánková, peprnomátová, fenyklová a anýzová mají spasmolytické (uvolňující křeče) a karminativní (zlepšující odchod plynů ze střev) účinky, menthol působí chladivě.

Cena: 57 Kč

 2. Třešňové pecičky

V síti drogerií DM můžete koupit speciální polštářek naplněný třešňovými pecičkami. Stačí jej nahřát v mikrovlnné troubě a položit kojenci na bříško. Stejným způsobem může pomoct i nahřátá plenka.

3. Kapky

V lékárnách jsou k dostání tři druhy kapek určené pro bolavá bříška miminek. Zkušenosti maminek ukazují, že chce opravdu vyzkoušet všechny, protože každé dítě reaguje jinak. Uvidíte sama, které vám nejvíce pomáhají.

  Sab Simplex Sab Simplex Zdroj: Foto: hbf.cz, apatykarka.cz, robiotickekapky.cz, magister.sk, zpflorence.cz

Sab Simplex

Pro koho: pro děti od tří týdnů

Kolik: 15 kapek při jídle či do jídla (někteří lékaři však doporučují dávku poloviční)

Nejlevnější variantou jsou kapky Sab Simplex, které se sice doporučují pro děti od tří týdnů, ale setkáte se s nimi již v porodnici, kde je podávají i novorozencům. Jde o protipěnivý přípravek zajišťující rozpad pěny jež brání vstřebávání plynů v žaludku a ve střevech. Tím umožňuje odchod plynů přirozenou cestou nebo jejich vstřebání stěnou střeva.

Cena: 85 Kč

Baby Calm Baby Calm Zdroj: Foto: hbf.cz, apatykarka.cz, robiotickekapky.cz, magister.sk, zpflorence.cz

Baby Calm

Pro koho: pro děti od ukončeného 1. měsíce

Kolik: 10 kapek před jídlem

Upozornění: Kapky se mohou používat jen po dobu čtyř týdnů po otevření

Jde o 100 % přírodní přípravek, který obsahuje fenyklový, anýzový a mátový olej a glycerin. K nám se dováží z Izraele.

Cena: 128 Kč

  Probiotické kapky Probiotické kapky Zdroj: Foto: hbf.cz, apatykarka.cz, robiotickekapky.cz, magister.sk, zpflorence.cz

Probiotické kapky

Pro koho: pro děti od ukončeného 1. měsíce

Kolik: 5 kapek denně

Upozornění: kapky se musejí skladovat v lednici, jinak ztrácí na účinku

Probiotické kapky obsahují 100 miliónů živých aktivních bakterií Lactobacillus reuteri Protectis na 5 kapek a používají se při dětských kolikách od 1. měsíce života. Kromě pozitivního vlivu na trávení také posilují imunitu.

Cena: 621 Kč

Horký tip Kafe.cz

Poslední dobou prolétla médii zpráva, že Probiotické kapky můžete koupit v okolních státech výrazně levněji, protože je dováží jiný distributor. A tak pokud si zajedete například na Slovensko, koupíte je za necelých 10 EUR, tedy za 260 Kč! Levněji vám kapičky vyjdou i v Polsku.

4. Rektální rourka

Zdroj: Foto: hbf.cz, apatykarka.cz, robiotickekapky.cz, magister.sk, zpflorence.cz   Pokud nahromaděné plyny z bříška nechtějí samy odejít, můžete děťátku pomoct rektální rourkou. Nedoporučuje se ji však používat příliš často, aby si na ni miminko nevytvořilo závislost. K dostání v lékárně.

Další články

čtenářů si právě čte tento článek


Akční letáky