Staňte se předplatitelem našich časopisů
mojepredplatne.cz

Lupénka: Pomůže vám kosmetika?

Zdroj: Profimedia.cz

Není nakažlivá, ale umí potrápit. Červené fleky na těle poseté stříbrnými šupinami dokáží pěkně zkomplikovat život...

Je dědičná a zrádná

Lupénka je chronické onemocnění kůže, které v České republice trápí až 300 000 obyvatel. Na těle se objevují nevzhledné flíčky, které svědí a v akutním stádiu praskají až do krve. Je dědičná a udeří většinou okolo puberty, nebo mezi 50. a 60. rokem života. Mezi pohlavím si nevybírá! K faktorům, které ji mají na svědomí, patří stres, hormonální a klimatické změny. Vypuknout ale může i v době, kdy nastala u člověka nečekaná nepříjemná životní událost.

Léčba lupenky? Obtížná…

Doktoři předepisují pacientům masti s kortikosteroidy (hormony používané k léčbě imunity), doporučují světloléčbu, speciální koupele a v neposlední řadě přicházejí s novou biologickou léčbou – medikamenty, které se podávají injekčně, a to podkožně nebo nitrožilně formou infuze. Medicína by ale mohla svůj »sortiment« rozšířit o ještě jeden přípravek, respektive o několik produktů australské značky Dr. Michaels. Čistící gel, mast a tělové mléko se aplikují na postižená místa a pacientům přinášejí ohromnou úlevu. Tyto slova znějí zatím ale jen z úst těch, kteří jej se zapojili do výzkumu dermatologů z deseti zdravotnických pracovišť.

Výsledky? Nečekané!

Do testu se zapojilo celkem 203 pacientů. Nejen oni, ale také lékaři byli velmi překvapeni, když zjistili, co tento kosmetický přípravek dokáže. Profesor František Novotný byl jedním z těch, jež vzal pod svá křídla celkem 130 pacientů a kosmetiku na nich vyzkoušel. „104 pacientů se zcela zhojilo, u 18 došlo ke zlepšení o 50 až 75 %, u čtyřech nemocných o 25 %. Pouze tři případy se nezlepšily a u jednoho pacienta došlo ke zhoršení v důsledku virového onemocnění horních cest dýchacích,“ kompletuje výsledky profesor Novotný.

Zn. Bez negativních účinků

Produkty ale zatím nemohou být označovány za léky. Aby tomu tak bylo, musely by projít náročnějším a drahým testováním. I přesto mohou být účinné. Jejich velkou výhodou je hlavně to, že neobsahují kortikosteroidy. Ty mají totiž řadu negativních účinků, např. zvyšují krevní tlak, cukr v krvi, způsobují akné, u dětí potlačují růst, vznikat mohou žaludeční vředy. Díky několika »mastičkám«, nemusí už lupenkáři trpět a tato zdravotní rizika jim nehrozí. Pouze přechodně se může objevit pálení, nebo svědění, ale pak dochází k postupnému zlepšování.

Kafe.cz zjistilo: O přípravku v kostce

Nehodí se příliš pro nově vzniklé a akutní případy lupénky, u chronických pacientů jsou výsledky znatelnější
Doba, než se lupénka opět vrátí (přechodné vymizení příznaků nemoci), je delší. U běžně užívaných léků se nemoc vrací dřív
U nás tuto kosmetiku někteří lékaři odsuzují, a to z důvodu, že se nejedná o lék (v Maďarsku se přitom vede jako kosmetika léčebná)
Ovocné kyseliny v přípravku působí zároveň jako peeling
Cena pro 1 pacienta (léčba jeden rok) je 4 až 6 000 Kč, biologická léčba přitom stojí 400 000 Kč na 12 měsíců. Pokud by se provedly další testy, které by uznaly Dr. Michaelse jako lék, zdravotní pojišťovny by ušetřily spoustu peněz.
Doba léčby je 5 až 8 týdnů
Je důležité používat všechny tři přípravky současně, přičemž jedna sada vás vyjde zhruba na 2 000 Kč.

Tipy Kafe.cz

Na lupenku vyzkoušejte také:

Konopná mast CutisHelp

Konopná mast CutisHelp je určena přímo na lupenku. Obsahuje olej ze semen technického konopí, které je nejbohatším zdrojem přírodních mastných kyselin v optimální kombinaci hojivých i dalších bioaktivních látek. Intenzívně prostupuje do všech vrstev kůže, zmírňuje její napětí a nepříjemné svědění, zaceluje bolestivá místa prasklin a trhlin a napomáhá výraznému zklidnění pleti. V nabídce též krém a šampon.

Cena: 209 Kč za 100 ml (parentenal.cz)

Nimbové tělové mléko

Nimbový olej a extrakt z nimbových listů se po staletí používal pro zlepšení kvality a zdraví pokožky. Více než 80 % přísad v Thera Neem Leaf and Oil Lotion se skládá z výtažku čistých organických certifikovaných nimbových listů, ručně sbíraných rostlin aloe vera a divoce rostoucí nimby. Nimbové tělové mléko má antibakteriální a protizánětlivé účinky a zklidňuje podráždění pokožky. Doporučuje se při lupénce, ekzémech, vyrážkách a špatně hojících ranách.

Cena: 373 Kč (organixsouth.com)

Další články

čtenářů si právě čte tento článek


Akční letáky