Staňte se předplatitelem našich časopisů
mojepredplatne.cz

Liči nejezte nalačno, mohlo by vás to zabít! A to platí i o dalších potravinách

Liči se nesmí jíst na lačný žaludek.
Liči se nesmí jíst na lačný žaludek.
Zdroj: Shutterstock
Liči se nesmí jíst na lačný žaludek.

Zelenina, ovoce a ořechy jsou nedílnou součástí zdravého životního stylu, ale při nesprávné úpravě nebo špatné kombinaci mohou způsobit smrt.

Liči

V Biháru na severu Indie museli nedávno řešit kuriózní případ, kdy oblast postihla náhlá úmrtí stovek dětí. Trvalo měsíce přijít na pravou příčinu. Lidé v této oblasti se potýkají s chudobou a často nemají ani co jíst. Děti tak nadšeně cestou do školy zobaly po ránu liči, aby zahnaly hlad. Toto ovoce, ale obsahuje toxin hypoglycin, který výrazně oslabuje schopnost těla produkovat potřebnou glukózu. Vyhladovělé děti už tak měly extrémně nízkou hladinu cukru v krvi a pár kuliček liči jim způsobilo hypoglykemické kóma.

Rebarbora

Rebarbora se na českém jídelníčku neobjevuje příliš často a spousta lidí ani neví, jak správně ji upravit. Obsahuje kyselinu štavelovou, která se v lidském těle ukládá jako odpadní látka. Jedno sousto syrového stonku by mohlo způsobit velké nevolnosti a vysoké horečky. Větší množství dokonce okamžitou smrt.

Muškátový oříšek

Muškátový oříšek se používá pro svou jedinečnou vůni a jemný říz. I s ním se ale musí opatrně. Obsahuje totiž psychotropní látku myristicin. Pokud si jen dochutíte polévku, nemusíte se nevolností bát, ale při velkém množství se mohou dostavit závratě, bolesti hlavy, křeče a halucinace.

Mandle

Mandle jsou oblíbené po celém světě a konzumují se, se slupkou i bez. Právě ta ale obsahuje nebezpečný kyanid. Jsou-li tedy ořechy hořké, je nutné je předem spařit ve vroucí vodě, aby se vyplavily toxické látky. Na Novém Zélandu nemají neloupané mandle vůbec šanci a prodávají se jen blanšírované plody.

Další články

čtenářů si právě čte tento článek


Akční letáky