Staňte se předplatitelem našich časopisů
mojepredplatne.cz

Jaký je rozdíl mezi shellacem a gellakem a který způsob je vhodný pro Vás?

Upravené nehty jsou základ.
Upravené nehty jsou základ.
Zdroj: Shutterstock

Každá žena touží po krásné manikúře, která ale také něco vydrží a nemusí se opravovat druhý den. A proto jsou v současnosti tolik oblíbené dlouhodržící laky. Mezi dva nejoblíbenější typy patří shellac a gellak. Jaké jsou mezi nimi rozdíly?

Při běžném provozu nehty trpí, zároveň chceme mít ruce stále krásné. Dobrou volbou jsou proto laky, které nám na nehtech vydrží krásné a nepoškozené i více než dva týdny. S těmito profesionálními laky, shellacem a gellakem, pracují manikérky v salonech, ale při troše šikovnosti a cviku a s potřebným vybavením si můžeme krásnou a trvanlivou manikúru vykouzlit i doma. Shellac je patentovaným produktem firmy CND neboli Creative Nail Design, která s tímto typem laků přišla jako první. Dneska už ale na principu „zapékání“ v UV lampách vyrábějí své laky i další firmy, což je právě případ gellaků.

Shellac

Na nehtech vydrží bezvadný i déle než dva týdny, přitom si jeho uživatelka neničí svoje vlastní nehty, jako je to v případě umělých nehtů, kdy se původní nehet musí při aplikaci zbrousit. V případě shellacu stačí přírodní nehet pouze odmastit a pak na něj nanést tři vrstvy – podkladovou bázi neboli base coat, samotný barevný lak ve dvou vrstvách a nakonec krycí lak neboli top coat. Každá vrstva zvlášť se musí zapéct ve speciální UV lampě, přičemž proces zapékání každé vrstvy zabere zhruba jednu minutu.

Barevná škála speciálních laků je tak pestrá, že si vybere opravdu každá žena. Shellac se hodí i pro ty, které mají slabé a lámavé nehty, protože je nepoškozuje, ale naopak zpevňuje. Pouze odstraňování se může zdát trochu náročnější – běžný odlakovač na shellac nestačí, je potřeba na nehty přiložit tampony s acetonem, prsty zabalit do alobalu a počkat několik minut, než se lak rozpustí. Obzvlášť odolné zbytky je pak možné odstranit dřevěnou špachtličkou.

V případě shellacu stačí přírodní nehet pouze odmastit. V případě shellacu stačí přírodní nehet pouze odmastit. Zdroj: Shutterstock

Gellak

Funguje na stejném principu jako shellac, nanáší se jako klasický lak a jednotlivé vrstvy se vytvrzují v UV lampě. Vytvrzování jednotlivých vrstev je velmi rychlé. Gellak také zpevňuje přírodní nehty, ale dá se nanést i na nehty umělé. Také vydrží velmi dlouho, samozřejmě v závislosti na kvalitě našich nehtů a typu práce, který děláme. Existuje v třífázových i jednofázových variantách – v třífázové verzi jde klasicky o base coat, barevnou vrstvu a top coat.

Tato varianta by měla být nejtrvanlivější, výrobci uvádějí výdrž i pět týdnů. Jednofázová verze se obejde bez podkladové báze (i když pro problematické nehty je lepší ji použít) i top coatu, jde vlastně pouze o barevný lak. Odstraňování gellaku se ovšem musí dělat ponořením nehtů do speciálního odlakovače, případně odpilováním. Paleta barev je, stejně jako u shellacu, obrovská, vybere si každá ctitelka krásné manikúry.

Jednotlivé vrstvy se vytvrzují v UV lampě. Jednotlivé vrstvy se vytvrzují v UV lampě. Zdroj: Shutterstock

Další články

čtenářů si právě čte tento článek


Akční letáky