Staňte se předplatitelem našich časopisů
mojepredplatne.cz

Na depresi existuje lék a vy přitom nespolknete ani pilulku

Zdroj: shutterstock
Prohlédněte si všechny fotografie (23)

Kdo vás nadšeně vítá hned, jak otevřete dveře, přestože jste nepřinesli chléb, zapomněli na návštěvu tchyně a váš výraz naznačuje, že jste neměli dobrý den? Kdo se vám usadí na klíně a zahřeje vás, když jste citově „zmrzlí“? Pes nebo kočka slouží kromě jiného i jako náplast na úrazy a bolístky duše.

V galerii najdete i další zvířecí mazlíky, kteří vám mohou pomoci s depresí.

Canisterapie (psi), felinoterapie (kočky), hippoterapie (koně) i další typy animoterapie nebo také zooterapie (léčení s pomocí zvířat) pomáhají nemocným s nejrůznějšími chorobami pohybového ústrojí, ale jsou prokázány i pozitivní účinky na psychiku. Vztah člověka a zvířete je totiž hluboce zakořeněný v lidském genomu a komunikace s dávno domestikovanými tvory nás vrací k přirozenosti a zákonům přírody.

AKTIVNÍ PES

Pes (i když je to fenka) má spíše „mužské“ vlastnosti.

Stačí ho pozorovat u jídelní misky! Přestože i z loveckého psa můžete vychovat pohodlného „gaučáka“, jeho podstata je aktivní. Každopádně svého majitele přinutí několikrát denně „vylézt z doupěte“. Už to může mít významný přínos pro psychiku. Pes svého pána velmi dobře chápe, často lépe než partner vystihne jeho náladu a přizpůsobí se jí.

Zvířecí mazlíčci místo antidepresiv.

Často můžeme pozorovat, že psi se časem identifikují se „šéfem smečky“ natolik, že lze najít společné rysy.

MAZLIVÁ KOČKA

Pokud žijete doma s kočkou, její energie na vás působí vlastně neustále. Hladit elektrizující kočičí kožíšek je jako relaxační procedura a předení, které při tom vychází bůhvíodkud z jejího těla, uklidňuje stejně jako zvuky moře nebo šumění lesa. Kočka je navíc na rozdíl od psa nenáročná na péči. Vydrží s dostatkem vody a suchého krmiva i tři dny doma sama. Sice vám po návratu jasně naznačí, že jste na ní spáchali křivdu, ale stejně jako uražená žena po chvíli lichocení a „dárků“ v podobě kočičích mlsků odpustí.

Mezi přínosy felinoterapie se také často zmiňuje optimalizace hodnot krevního tlaku nebo zmírnění neuróz nebo úprava spánku.

Další články

čtenářů si právě čte tento článek


Akční letáky