Andrea: Vím, že vypadám hrozně, ale já zkrátka nedokážu přestat jíst

Každý člověk řeší své problémy jinak. Někdo pije, jiný bere prášky, a já se láduju jídlem. Vypadám jak bedna kytu, nenávidím svůj obraz v zrcadle, ale nedokážu přestat.

Během jednoho roku jsem přibrala 15 kilo! Když se kouknu do skříně, kde visí oblečení z mého „minulého života“, je mi do pláče. Jsem vypasená a dýchám jak stará lokomotiva, přestože je mi teprve pětačtyřicet.

A to jsem zamlada sportovala. Teď vylezu do třetího patra, kde bydlím, a málem mi vylezou oči z důlků. Začalo to rozvodem. V té době jsem nosila velikost 40 a měla jsem zřetelný pas a ňadra dmoucí se jako Cimrmanova Zlatovláska. Jenže manželovi začala v žilách bouřit druhá míza. Bylo mu padesát, když zbouchnul jedno třiadvacetileté stvoření, které pilně navštěvovalo jeho přednášky na katedře sociologie a vzhlíželo k němu jako k božstvu.

Jsem sice ženská od rány a taky jsem tomu svému sociologovi jednu ubalila, ale s touhle ránou na duši jsem se přesto smiřovala těžce. Myslela jsem, že máme spokojené manželství. Už žádné vášně, ale porozumění a poklidné soužití bez potřeby toho druhého vlastnit.

Jenže mého muže si chtěla přisvojit ta třiadvacítka, což se jí díky těhotenství podařilo, neb můj zodpovědný choť a již otec dvou plnoletých dětí usoudil, že ji v tom průšvihu nemůže nechat. Takže jsem souhlasila s rozvodem, který proběhl hladce, a hned nato jsem začala jíst.

Tu noc po rozvodu jsem „vybílila“ lednici. Osmnáctiletá dcera Natálka mě načapala ve dvě ráno, když šla na záchod. „Co to proboha vyvádíš, mami,“ pravila zděšeně, když viděla tu spoušť. Na stole hromada nesourodého jídla a na židli já, v županu a s pusou nacpanou tak, že z ní kusy potravy odpadávaly. „No co, mám po tom rozvodu hlad,“ zamumlala jsem. Natálka jen zakroutila hlavou a šla do postele.

Od onoho osudného dne se pro mne jídlo stalo náhražkou manželovy lásky, léčbou strastí a melancholických nálad. Báječná chuť vařeného vepřového kolena s křenem, křupavá kůrčička řízků smažených na sádle, dortíků načechraných šlehačkou, skvělých italských špaget v pikantní omáčce se sušenými rajčaty a sypaných parmezánem milosrdně zakryla všechnu bolest a zklamání a zřejmě slastně ucpala i moje mozkové buňky, protože jsem úplně vypustila fakt, že tloustnu.

Abych pravdu řekla, zpočátku mi to bylo i jedno. Měla jsem ve skříni pár kousků, které byly volnější nebo strečové, takže jsem je oblékla. Ale moje chuť k jídlu nemizela, naopak. Každou hodinu jsem potřebovala něco slupnout!

Alespoň müsli tyčinku, kousek čokolády, linecký koláček…

A teď jsem na tom tak, že mě lidé, kteří mne delší čas neviděli, nepoznávají. A když jim konečně dojde, o koho jde, koukají na mne jako na přírodní úkaz, který by se zas nemusel tak moc často ukazovat.

Andrea, České Budějovice

Odborník radí

PhDr. Petr Šmolka

Souvislost lásky a zažívacího traktu je známa už odnepaměti. Zažívání však reaguje citlivě i na vztahová trápení. Někdo trpí nechutenstvím a není s to do sebe sousto vpravit, jiný naopak trápení přejídá. Cokoli, co nám přinese pocit alespoň dočasné úlevy, se může stát drogou. Přepíječi citových zranění by mohli vyprávět! Bývalí kuřáci recidivují, promiskuitnější opuštěnci střídají partnery, jak na běžícím pásu. Porucha příjmu potravy tak nakonec nemusí být ještě tou nejhorší alternativou.

Přežíracímu chování lze rozumět v kontextu fyziologických nebo psychologických faktorů. Lahodná krmě napomáhá vyplavování endorfinů a dalších látek zodpovědných za pocit slasti. Psychologicky může jít o snahu popřít vlastní ženství. Budu-li vypadat jak bedna kytu, tak mi nehrozí další podobné zklamání; těžko by se hledal muž, který by toužil se mě dotknout, byť třeba jen prutem na ryby. Nelze vyloučit i podvědomé pokusy o pomstu – ať ten zrádce a všichni okolo vidí, kam mě dohnal. Jen na okraj – zmíněné endorfiny a ostatní „hormony štěstí“ se vyplavují i v důsledku značného výdeje fyzických sil. Snaha natrénovat třeba na půlmaraton, tak může celkem spolehlivě nahradit vypečený bůček i načančané šlehačkové větrníky!

Další články

čtenářů si právě čte tento článek


Akční letáky