Staňte se předplatitelem našich časopisů
mojepredplatne.cz

Sluneční záření je pro naši psychiku nepostradatelné. Tohle dělejte na podzim!

Podzimní počasí
Podzimní počasí
Zdroj: profimedia
Podzimní počasí

Že o léčivé síle slunečního svitu dobře víte? Ale kolik minut jste dnes strávili ve volné přírodě, kde vás mohou paprsky životodárné hvězdy laskat po celý rok?

V galerii najdete tipy, jak si ukrást čas jen pro sebe, což je pro psychickou pohodu též důležité.

Reklamy nám sugerují, že vlastně vše potřebné k životu lze pohodlně a snadno získat i z náhražkových zdrojů, od citů přes potraviny až po léčivé látky. Mezi tyto náhražky patří rovněž speciální panely, jež by měly člověku poskytovat se „Sluncem identické“ světlo. Možná jste se s těmito panely také setkali, bývají předepisovány proti depresím, ale mnoho lidí si je kupuje jen tak: pro povznesení nálady během chmurného podzimu.

Studie americké Univerzity Brighama Younga ovšem přišla s trochu jinými závěry. „Zjistili jsme, že pravý sluneční svit prostě stále ještě nedokážeme napodobit,“ říká vedoucí studie profesor Mark Beecher.

„Srovnávacími testy pacientů, kteří byli vystaveni působení přirozeného svitu a svitu umělého, jsme zjistili, že ti první jsou mnohem zdravější a otužilejší ve smyslu duševním i tělesném. Světelné panely vytvářející umělé světlo se sice stále vylepšují, pochybuji ale, že by se v nejbližších letech přiblížili svému zářnému vzoru: Slunci.“

Slunce ničím nenahradíš.

Proto tým profesora Beechera radí velmi jednoduchou věc, chodit ven, na přirozené sluneční světlo, co nejčastěji a za každého počasí. Bonusem je otužilost a pružné svalstvo. Co ale když prší či sněží? Podle studie stačí dobře se obléci, i sluneční svit filtrovaný kapkami deště je prý zdravější než ten umělý...

Další články

čtenářů si právě čte tento článek


Akční letáky