Pokud je vaše BMI přece jen hodně vysoké, v galerii najdete rady, jak zhubnout.

Žijeme v kultu štíhlosti, ba vyzáblosti, a přesto naříkáme, že se svět utápí ve vlastním tuku. Zabíjí nás morbidní obezita i extrémní diety, které dnes mnohdy drží, jak šestileté holčičky, tak klidně i ženy aktuálně zápasící s rakovinou, u nichž by se očekávalo, že mají přece jen trochu jiné problémy než velký zadek. Máloco však leze lidem na mozek tolik, jako představa ideální váhy a posedlost se této pofiderní hodnotě co nejvíc přiblížit.

Obrázky štíhlých celebrit v časopisech, filmu či televizi jsou přece tak následováníhodné! Co na tom, že nejméně polovina z těch štíhlých, tudíž krásných, bytostí se potácí v agonii nespokojenosti, depresí, bouřlivých rozvodů a rozchodů, neschopnosti najít hodného partnera, s nímž by se usadily a založily rodinu. Štíhlost totiž automaticky štěstí nepřináší. A problémy, ani ty zdravotní, se taky s tukem většinou nerozpouštějí. Nejnovější výzkumy dokonce hovoří o pravém opaku.

PARADOXY OBEZITY

Je to pořád dokola. A odborníci se donekonečna přou, zda je větším problémem podváha, či nadváha. Ač se zdá, že navrch mívají již delší dobu zapřísáhlí tukobijci přicházející s tvrzením, že tlustí lidé častěji umírají na srdeční choroby, cukrovku, karcinomy, případně je zhusta srážejí dopravní prostředky, protože nejsou schopni přeběhnout včas silnici, jejich oponenti disponují argumenty významnými přinejmenším stejně. Slavný kardiolog, výzkumník a předseda americké společnosti pro cévní medicínu a hypertenzi profesor Carl Lavie například tvrdí, že podváha je mnohem větší problém než nadváha a že obézní lidé se mohou těšit výrazně nižší úmrtnosti než jejich štíhlejší protějšky. „Tloušťka je démonem naší společnosti,“ říká. „Jenže naše poslední výzkumy dokazují, že tuk vždycky ďábel není. Tím skutečným nepřítelem jsou spíš diety způsobující váhové výkyvy.“

Profesor Lavie, celoživotní bojovník proti extrémní tloušťce, nedávno vydal knížku s názvem Paradoxy obezity. Mimo jiné v ní píše o tom, že to, co hraje roli, je kondice a fyzická aktivita. Zda máte 100 kilo nebo 70, už takovou roli nehraje. Také tvrdí, že zatímco u dětí či mladých lidí není vztah mezi vyšší hmotností a kvalitnějším životem ještě zcela jasný, u starších lidí ho již prý vědci jednoznačně prokázali.

Lidé s takzvanou normální hmotností, tedy lidé štíhlí, mívají daleko horší prognózu než ti, co se pohybují v rozsahu nadváhy či mírné obezity… Ať již jde o zdravotní ukazatele, boje s nemocemi či průběhy rekonvalescencí. Velká odborná analýza na takřka 3 milionech lidí, jejíž výsledky už máme k dispozici, dokazuje, že nejvyššího věku se dožívají lidé s BMI 25–30. Pokud chce někdo s nadváhou či mírnou obezitou hubnout, aby se zbavil pneumatiky na břiše a mohl pro svůj lepší pocit nosit přiléhavé oblečení, má to nějaký význam. Pokud chce stejný člověk hubnout proto, aby byl zdravější, význam to nemá.“

Ti, kdo se s profesorovými názory ztotožňují, poukazují také na to, že sklon k přibývání na váze ve vyšším věku má svoji nepopiratelnou logiku a význam. – Je žádoucí, protože v některých případech může mít tuk ochrannou funkci.

Zvlášť prospěšný je prý v tomto ohledu ten uložený na bocích a hýždích, případně pažích, zatímco nebezpečný je spíš nadbytečný tuk viscerální, uložený hluboko v břišní dutině a orgánech.

Spočítejte si své vlastní BMI:

DISKRIMINACE TUKU BUJÍ

Na základě poznatků vyplouvajících na povrch začínají někteří odborníci varovat před jednoznačným kultem štíhlosti panujícím dnes napříč světem a dělícím se o svůj trůn s diskriminací nadváhy. V nedávném rozsáhlém průzkumu uveřejněném v americkém odborném časopise Psychology Today se objevily takřka šokující informace: Více než polovina lékařů popisuje pacienty s nadváhou jako ošklivé a nezodpovědné. Okolo 30 % učitelů souhlasí s tím, že být obézní je ta nejhorší věc, která se někomu může přihodit. Obžalovaní s nadváhou mají mnohem větší pravděpodobnost přísnějšího rozsudku. Více než polovina lidí s nadváhou je diskriminovaná při přijímání do zaměstnání, v platovém ohodnocení a zásadní problémy mají s případným povýšením. Více než 70 % obézních lidí je vystaveno posměškům a diskriminaci v rodině. Děti do 4 let se většinou odmítají přátelit s tlustým dítětem. Za posledních 10 let se diskriminace tloušťky zvýšila o 66 %...

„Naše společnost vnímá štíhlost jako symbol tvrdé práce, sebekázně a silné vůle,“ tvrdí Carolyn Ross, výživová vědkyně z Washingtonské univerzity. „Ty s nadváhou naopak vnímáme jako líné, neukázněné, nezdravé a neinteligentní. To je nesmysl."