Staňte se předplatitelem našich časopisů
mojepredplatne.cz

Krvácení či špinění po menstruaci nepodceňujte, může být příznakem rakoviny

Nepravidelnosti mohou způsobit polypy, myomy či cysty.
Nepravidelnosti mohou způsobit polypy, myomy či cysty.
Zdroj: Shutterstock.com

Radujete se, že menstruace skončila, ale pár dní až týden poté vás opět zaskočí krvácení nebo alespoň špinění. Je to důvod k obavám?  A co v takovém případě dělat?  

Špinění či krvácení pár dní poté, co vám regulérní menstruace skončila, dokáže zneklidnit. Ne vždy je sice důvod k obavám, nicméně pozornost byste tomu věnovat měla.

Tím nejméně závažným důvodem je, že během normální menstruace nebyla všechna menstruační krev vyloučena a děloha se rozhodla se jí definitivně zbavit. To se projevuje pár dní hnědým špiněním. Jakmile se děloha úplně vyčistí, špinění zmizí a nemělo by to mít žádné následky.

U dospívajících dívek může být toto krvácení spojeno s neustáleností menstruačního cyklu, která může trvat několik měsíců i let. Ani v tomto případě to nemusí znamenat nic zlověstného.

Příčin nečekaného krvácení může být několik.

Příliš intenzivní pohlavní styk v období po menstruaci může způsobit drobná poranění a následné krvácení, které nemusí mít přímou souvislost s menstruačním cyklem. Ani toto nemusí znamenat vážný zdravotní problém, prevencí je příště ubrat na intenzitě. 

Vliv na nečekané nechtěné krvácení nebo špinění může mít i užívání hormonální antikoncepce. Pokud jste pilulky začala brát nebo je právě vysadila, může to rozhodit menstruační cyklus a způsobit právě krvácení či špinění několik dní po menstruaci.

Další příčinou jsou možné bakteriální nebo kvasinkové infekce. Ty mohou způsobovat špinění, různě zbarvené výtoky i krvácení, navíc doprovázené zápachem. Tady je namístě navštívit gynekologa, který určí příčinu problému a předepíše vám vhodné léky.

Čím dřív začne léčba, tím větší je šance na úplné uzdravení.

Pokud se krvácení či špinění objevuje po menstruaci pravidelně, není to jednorázová záležitost, je nutné poradit se s gynekologem. Příčinou mohou být například děložní polypy neboli malé protáhlé výrůstky na děložní sliznici nebo děložním hrdle. Jsou v naprosté většině případů nezhoubné, ovšem mohou prasknout a způsobit krvácení nebo špinění. Nepravidelnosti menstruačního cyklu mohou způsobit i myomy, nezhoubné nádory vyrůstající z děložní svaloviny, nebo cysty na vaječnících. Polypy, myomy ani cysty není vždy nutné okamžitě odstraňovat, mohou zmizet i samy, ovšem je potřeba je sledovat.

Asi nejobávanější v tomto případě může být rakovina děložního čípku, která také způsobuje časté a nepravidelné krvácení. Proto pokud se u vás tento problém opakuje, nenechávejte to být a navštivte gynekologa. Ten provede stěr z děložního čípku, a v případě, že by byl výsledek pozitivní, je nutné zahájit léčbu. A pamatujte, že čím dřív se na nemoc přijde a čím dřív začne léčba, tím větší je šance na úplné uzdravení.

 

Další články

čtenářů si právě čte tento článek


Akční letáky