Staňte se předplatitelem našich časopisů
mojepredplatne.cz

Krvácejí vám dásně? Pozor, ať nejste bez zubů!

Paradentóza
Paradentóza
Zdroj: profimedia.cz, aptekaslonik.pl, zubni-kartacek.cz

Krvácení dásní při čištění zubů je něco, nad čím řada z nás mávne rukou. Přestože tyto potíže trápí neuvěřitelných 80 % Čechů...

Krvácení dásní při čištění zubů je jasným důkazem zánětu. Zpravidla v důsledku zanedbané hygieny reaguje dáseň na přítomné mikroorganismy plaku rozšířením cév a jejich zvýšenou křehkostí. Při narušení pak dochází ke krvácení. Jak mu předcházet? Ideální prevencí je důkladná ústní hygiena. Čistit zuby bychom si měli alespoň dvakrát denně. Samotný způsob čištění závisí na stavu vývinu chrupu, tedy na našem věku, stavu kazivosti a závěsného aparátu zubu. Proto se technika čištění určuje individuálně a neobejde se bez předchozí konzultace se zubním lékařem. Obecně ale můžeme říci, že kromě zubního kartáčku je určitě zapotřebí i používání dalších pomůcek, jako jsou třeba dentální nitě nebo mezizubní kartáčky.

Špatná ústní hygiena? Infarkt

Je nutné si uvědomit, že úroveň ústní hygieny ovlivňuje celkové zdraví našeho organismu. Mikroorganismy obsažené v plaku se krevní cestou dostávají do oběhu a mohou negativně působit na celkové zdraví. „Jsou známy studie o negativním vlivu špatné ústní hygieny na četnost infarktu, zhoršení diabetu nebo nízkou porodní hmotnost plodu,“ říká docent Martin Starosta, vedoucí oddělení parodontolgie a implantologie Kliniky zubního lékařství FN a LF UP Olomouc. I z tohoto důvodu je vhodné absolvovat alespoň jednou ročně čistící proceduru u dentálního hygienisty. Mimo jiné vás čeká odstranění zubního kamene, úprava nevhodných výplní, jejich leštění nebo lokální aplikace floridů.

Žena čistící si zuby Žena čistící si zuby Zdroj: profimedia.cz, aptekaslonik.pl, zubni-kartacek.cz

Ústní voda nás nezachrání

Možná si řeknete, proč utrácet peníze za ústní hygienu, když si mohu za pár korun koupit v kterékoli drogerii ústní vodu, která umí v podstatě totéž. Měli bychom si ale uvědomit, že používáním ústní vody naše potíže neodbouráme, jedná se pouze o doplněk ústní hygieny a v žádném případě nenahrazuje použití zubního kartáčku a pasty. Z toho také plyne naše doporučení. Ústní voda ano, ale jako něco navíc, tedy po dokonalé ústní hygieně. „Pokud používáte ústní vodu jako doplněk hygieny, je vhodná před spaním. V průběhu spánku totiž dochází ke zmírněné slinné sekreci, a tím omezení projektivního účinku sliny. Ústní voda pak v závislosti na svém složení může obraně tvrdých zubních tkání vůči plaku pomoci,“ vysvětluje docent Starosta.

Sliny – skrytý nepřítel zubů a dásní

Možná se tomu těžko věří, ale problémy se záněty dásní mohou souviset i se složením našich slin. Obecně platí, že u jedince s větším obsahem mucinu (proteiny usnadňující polykání a chránící ústa před poškozením) ve slinách dojde dříve k tvorbě zubního plaku, který právě způsobuje záněty dásní nebo i zubní kaz.

Detail na ústa Detail na ústa Zdroj: profimedia.cz, aptekaslonik.pl, zubni-kartacek.cz

Jen kartáček nestačí

Zubní plak si lze představit jako vrstvičku složenou z mikroorganismů a zbytků potravy, která vzniká na povrchu zubů. Jeho vznik můžeme pozorovat okamžitě po vyčištění zubů. Než se však projeví jeho negativní účinky, je třeba určitý čas. To znamená, že včasným odstraněním plaku zabráníme vzniku jeho negativního působení. Tedy i možnosti zánětu dásní, potažmo samotného krvácení. „Dokonalé odstranění plaku je možné pomocí zubního kartáčku, dentálních nití, mezizubního kartáčku, dentálního párátka apod. Vše je nutno zkonzultovat s ošetřujícím zubním lékařem nebo k tomu určenou hygienistkou,“ upozorňuje docent Martin Starosta z olomoucké fakultní nemocnice.

Kafe zjistilo: Co ovlivňuje barvu zubů?

Odpovídá: doc. Martin Starosta, vedoucí oddělení parodontolgie a implantologie Kliniky zubního lékařství FN a LF UP Olomouc

„Přirozená barva zubů je ovlivněna lomem světla na sklovině a zubovině. Jakákoli změna v jejich kvalitě nebo kvantitě pak má vliv na výsledný odstín. Také geneticky máme do značné míry předurčenou kvalitu i kvantitu této tkáně, a tím dánu i barvu zubů. Samozřejmě jsou zde i mnohé další faktory ovlivňující vývin zubních tkání, které mohou mít negativní důsledky. Nejjasnějším příkladem je narušení tvorby tkání v důsledku užívání tetracyklinu v dětském věku. Daleko častější jsou však pigmentace vzniklé v průběhu života z vnějšího okolí. Nejčastěji vzniká zabarvení zubů v důsledku konzumace kávy, čaje, červeného vína nebo pigmenty z tabákových výrobků. Tyto pigmentace je pak možné odstranit v rámci takzvaných bělících metod.“

Tipy Kafe.cz

Lacalut Aktiv Lacalut Aktiv Zdroj: profimedia.cz, aptekaslonik.pl, zubni-kartacek.cz

Lacalut Aktiv

Zubní pasta proti parodontóze, která je vhodná při krvácení z dásní. Speciální čisticí látky doplněné dezinfekčním chlorhexidinem, který rozrušuje plak a usmrcuje bakterie, odstraňují bakteriální povlak. Stahující laktát hliníku se stará o okamžité a citelné stáhnutí a zpevnění dásní. Krvácení dásní se zastavuje, především ve spojení s alantoinem, který tlumí záněty.

Cena: 72 Kč

Listerine Fresh Mint Listerine Fresh Mint Zdroj: profimedia.cz, aptekaslonik.pl, zubni-kartacek.cz

Listerine Fresh Mint

Ústní voda, která pomáhá při ochraně zubů a dásní. Posiluje zubní sklovinu a pomáhá tak chránit zuby před zubním kazem, poskytuje 24 hodinovou ochranu před zubním povlakem, hlavní příčinou onemocnění dásní, ničí bakterie v mezizubním prostoru a udržuje svěží dech.

Cena: 134 Kč

Mezizubní kartáčky Mezizubní kartáčky Zdroj: profimedia.cz, aptekaslonik.pl, zubni-kartacek.cz

Mezizubní kartáčky

Mezizubní kartáčky jsou k dostání v různých velikostech. Důležité je, aby zubní prostor dokázali dobře vyplnit a nepronikali do něj násilím. Vyzkoušejte je a budete se divit, co všechno v ústech zůstává i po důkladném vyčištění zubů. K dostání ve velikostech 0,4 – 1,3 mm.

Cena: 140 Kč

Další články

čtenářů si právě čte tento článek


Akční letáky