Staňte se předplatitelem našich časopisů
mojepredplatne.cz

Krásná nebo ošklivá?

Zdroj: Dailymail.co.uk, Profimedia.cz

Asi se nenajde žena, která by byla vždy spokojená se svým vzhledem. Jak ale poznat, že vaše sebekritika už přerostla ve vážnou duševní chorobu?

Většina z nás si uvědomuje chybičky na kráse: Celulitidu, povislá prsa, faldíky nebo třeba ploché nohy. Štvou nás a často je řešíme, ačkoliv našemu okolí se tyto nedostatky zdají být vlastně celkem roztomilé. Jsou ale případy, kdy si žena vážný vzhledový nedostatek jen namlouvá a dokonce si myslí, že je její tělo zrůdně deformované. Odborně se této chorobě říká dysmorfická porucha a postihuje jednu ženu ze sta.

Jednou z žen stižených touto nemocí je i Britka Rachel Baughan (27). Na první pohled velmi atraktivní majitelka modelingové agentury. Ale…

Bojím se vlastního obličeje

„Tak jako někteří lidé mají strach z pavouků, já mám fobii z vlastního obličeje. Připadám si jako transexuál, jako někdo, kdo není spokojený ve vlastním těle a touží po operativní změně. Když se vidím v zrcadle, jsem v šoku, připadám si jako z jiné planety, jako mimozemšťan. Mám vypouklé oči a pod nimi načervenalé váčky. Nenávidím svůj nos a taky si myslím, že se levá strana mého obličeje liší od pravé. Mám příliš úzké rty a příliš dlouhý krk, připadám si jako kachna, obočí mám příliš vysoko a pořád myslím na pupínky, které brázdí můj obličej,“ svěřila se Rachel britskému listu Daily Mail.

Rachel Baughan svýma očima

Tyto problémy má už od dětství. Už ve čtyřech letech se styděla za vzhled a uvědomovala si, jak moc se liší od ostatních. Kvůli nedostatku sebevědomí si v období dospívání myslela, že si nezaslouží ani žít.

Málem jsem se zabila…

„Když mi umřela jediná kamarádka na rakovinu, tento můj stav se ještě zhoršil. Sedm let jsem nedokázala vyjít na ulici bez masky či závoje. Jednou jsem se dokonce snažila nožem odstranit tuk ze svých nohou, málem jsem vykrvácela.“

Zachránila ji soutěž krásy

Rachel Baughan skutečnost

Život Rachel se ale naštěstí začal před pěti lety měnit k lepšímu. Našla si práci, která ji bavila a její matka ji dokonce přihlásila na soutěž Miss Anglie, aby viděla, jak její vzhled hodnotí ostatní. „Neříkám, že jsem se vyléčila, ale dalo mi to sílu do dalšího života,“ dodává Rachel.

Další články

čtenářů si právě čte tento článek


Akční letáky