Staňte se předplatitelem našich časopisů
mojepredplatne.cz

Kožní nádory II: Jak se jim bránit?

Zdroj: profimedia.cz, daylong.sk, spalook.com, vichy.cz

Jak se bránit kožním nádorům, které jsou v populaci stále častější? To vám prozradíme ve druhém dílu tohoto článku.

Jak se bránit kožním nádorům, jejichž nástup rapidně narůstá? Přinášíme vám šest tipů, co můžete udělat pro to, abyste jejich vzniku předcházela.

1. Slunit se co nejméně

Právě nadměrné opakované vystavování se UV záření patří zcela prokazatelně mezi základní příčiny vzniku kožních nádorů jako je bazaliom a spinaliom. Opakované spálení kůže je pak rizikovým faktorem pro melanom.

2. Vyšší ochranu potřebují lidé se světlou pletí a děti

Ti, co mají světlé blond nebo zrzavé vlasy – tedy tzv. Fototyp 1 a 2, by se měli chránit před sluncem ještě důkladněji než ostatní. To stejné platí u dětí.

Vyšetření kůže Vyšetření kůže Zdroj: profimedia.cz, daylong.sk, spalook.com, vichy.cz

3. Maximální opatrnost nejen u moře, ale i na horách

V současné době se částečně připisuje zvýšený počet kožních nádorů také změnám ve způsobu trávení dovolené. Není pro pokožku nic rizikovějšího, než se vydat na dovolenou za sluncem v zimním nebo v období předjaří, kdy pokožka není ještě vůbec připravena na expozici UV záření. Navíc se málo chráníme na horách, kde je slunce stejně intenzivní jako u moře.

4. Zásada zvýšené ochrany mezi 11. a 15. hodinou

V časovém rozmezí před polednem a po poledni omezíme pobyt na slunci,vystavování se UV záření například také při sportu. Je důležité tělo chránit nejen oděvem, ale i ochranným krémem s vysokým faktorem. Na obličej, krk a ramena nejméně 30, nejlépe však 50.

5. Sluneční brýle nejsou jen módní záležitost

Při koupi brýlí nesledujme jen, zda nám suší, ale také jestli představují skla dostatečnou ochranu. I ti, kteří nosí dioptrické brýle, by je měli v létě vyměnit za kontaktní čočky a brýle sluneční.

Kožní nádor Kožní nádor Zdroj: profimedia.cz, daylong.sk, spalook.com, vichy.cz

6. Čím dříve, tím lépe

U všech kožních nádorů platí, že pokud jsou včas diagnostikovány, mohou být odstraněny bez následků pro pacienta. Čím je nádor v pokročilejším stádiu, tím je šance na uzdravení nižší. To platí právě u nejvíce nebezpečného melanomu.

Tipy Kafe.cz: Jakou sluneční kosmetiku vybrat?

  Daylong Baby SPF 30 Daylong Baby SPF 30 Zdroj: profimedia.cz, daylong.sk, spalook.com, vichy.cz

Daylong Baby SPF 30

S ochrannou pokožky je dobré začít již od narození, a tak i když kojenci na sluníčko nepatří, jeho paprskům se zcela nevyhnou. Pro děti do jednoho roku, ale i dospělé s velmi citlivou pokožkou, je ideální krém Daylong Baby s ochranným faktorem 30. Australská kosmetika této značky nabízí široký sortiment krémů i pro dospělé.

Cena: 226 Kč

  Avéne SPF 20 Avéne SPF 20 Zdroj: profimedia.cz, daylong.sk, spalook.com, vichy.cz

Avéne SPF 20

Avene Haute protection SPF 20 ve formě spreje je vysoce ochranná fluidní emulze, která chrání kůži před spálením a před poškozením způsobeným slunečním zářením. Je určená pro velmi exponované partie – obličej, krk, vrchní část hlavy a ruce. Hodí se pro světlou pokožku při vysoké intenzitě slunečního záření, na normální, smíšenou a mastnou pleť.

Cena: 380 Kč


 
Vichy Capital Soleil SPF 50 Vichy Capital Soleil SPF 50 Zdroj: profimedia.cz, daylong.sk, spalook.com, vichy.cz  

Vichy Capital Soleil SPF 50

Vichy Capital Soleil chrání kůži před spálením a před poškozením a vysoušením způsobeným slunečním zářením. Hodí se pro velmi citlivou pokožku se sklonem k solárním alergiím, pokožku s rizikem fotosenzibility při užívání některých léčiv, pro prevenci těhotenských skvrn i jizev. Je určený na světlou nebo citlivou pokožku při vysoké intenzitě slunečního záření.

Cena: 424 Kč

 

Další články

čtenářů si právě čte tento článek


Akční letáky


ZAVŘÍT REKLAMU