Staňte se předplatitelem našich časopisů
mojepredplatne.cz

Kosmetika má danou dobu trvanlivosti: Jak zjistíte, že používáte prošlý produkt

Zdroj: Profimedia.cz
Prohlédněte si všechny fotografie (13)

U jogurutu kontrolujete miniální dobu spotřeby automaticky, u kosmetiky vás to většinou ani nenapadne a používáte ji, dokud ji zkrátka máte. A nevaruje vás ani změna vůně nebo jiná konzistence...

Trvanlivost

Každý spotřební produkt, který se dostane do obchodů, musí být označen datumem, do kdy je bezpečné ho používat. Jídlo může způsobit trávicí potíže, kosmetika zavařit a probudit k životu kožní problémy. Se správnou péčí se dá její životnost lehce prodloužit.

  • Kup si svou - nepůjčujte kosmetiku, která může při nanášení přijít do přímého kontaktu s jinou osobou. Zanesla by do ní bakterie a ty vám způsobily kožní trable
  • Beze zbytků - při neopatrné manipulaci krém nebo rtěnka spadne a vy zbytky seberete a dáte zpátky? Špatná volba! Vytvoříte perfektní prostředí pro množení bakterií
  • Pokojová teplota -  teplotní výkyvy nemá nikdo rád, snažte se udržet kosmetiku po většinu času v prostředí s konstatntní teplotou 15 - 20 stupňů
  • Čistota nadevše - před každým líčením si umyjte ruce a ujistěte se, že štětce, aplikátory i houbičky jsou v takové formě, abyste si pleť zbytečně nezanesly

Šifry

Většina kosmetických produktů má datum spotřeby natištěné na obalu. Nenajdete-li přesné datum ve tvaru "den, měsíc a rok" nebo alespoň "měsíc a rok", ale jen symbol víčka a číslovku, je to indicie k počtu měsíců, po které je bezpečné produkt používat po jeho otevření.

Pleťová kosmetika

Dobu trvanlivosti u odličovačů výrazně prodlužuje obsah alkoholu, bezpečně je používejte i tři roky. Bez alkoholu je doba poloviční.

Krém a pleťové mléko takovou výdrž nemá a platí, že čím je konzistence hustší, tím déle vydrží. Málokdy ale přesáhne půl roku po otevření.

Speciální produkty na akné, ekzémy nebo vyrážky nepodceňujte a nikdy nepřekračujte dobu trvanlivosti. Mohou sloužit i dva roky, ale často mění konzistenci, vůni nebo barvu, což nevěstí nic dobrého. Používáte je proto, aby byla vaše pleť v kondici a zdravá, nezadělávejte si na problémy jen tím, že je nevyhodíte, protože nejste na dně kelímku.

Dekorativka

Make-up by neměl nikdy přesáhnout jeden rok používání, nezáleží na cenovce, všechny jsou hodně náchylné k brzké zkáze. Nanáší se na velkou plochu obličeje a dekoltu, kožní trable za to nestojí.

Pudr, tvářenka a bronzer vydrží i tři roky za předpokladu, že všechno náčiní, které k jejich aplikaci potřebujete, udržujete v čistotě. Jinak se ve štětinách i kosmetice začnou množit bakterie.

Řasenka a její půlroční pravidlo by se nemělo podceňovat. Prošlá řasenka může způsobit zánět spojivek. Tužka na oči je na tom o poznání lépe a vydrží i tři roky, ale jen při správné péči. Musí se pravidelně ořezávat, aby na okrajích nehospodařily bacily.

Rtěnky jsou stálice, které vám budou dělat společnost i více než tři roky. Jste si ale jisté, že ji nenosíte po kapsách jako poslední záchranu a nevystavujete jí tak vysoké tělesné teplotě? Nekreslíte s ní srdíčka na zrcadlo? Nikdy vám nespadla na zem a vy ji prstem jen tak neotřela? Pak už by se k vašim rtům přiblížit neměla. Lesky se oproti rtěnkám nedožijí ani 6 měsíců. Obsahují mnohem více tuku a hydratačních složek, které poměrně brzy podléhají zkáze.

Nemusíte mít strach. Pokud používáte pleťovou i dekorativní kosmetiku pravidelně a v doporučovaném množství, málokdy se stane, že by vám vydržela tak dlouho, abyste se musely obávat překročené doby trvanlivosti.

Vybrali jsme pro vás

Další články

čtenářů si právě čte tento článek


Akční letáky