„Toaletní papír je silně spojen se základními potřebami člověka více než třeba ubrousky nebo šampon. Lidé ho skupují, protože očekávají, že ostatní budou dělat to samé,“ vysvětluje pro web inverse.com Ayelet Fishbach, profesor behaviorálních věd a marketingu z Booth University v Chicagu.

„Když si myslím, že bude něčeho nedostatek, tak si to chci koupit také. Předpokládejme, že dojdou rohlíky, tak si je také koupím. Když dostanete seznam základních věcí, toaletní papír je obvykle uveden hned na prvním místě,“ říká.

Zásobujeme se, protože máme strach z neznáma

Podle profesora Geralda Keushe za všechno může strach z neznáma. „Ovlivňují nás také hollywoodské filmy a populárně naučná literatura, kde se klade důraz na katastrofu a hromadná úmrtí. Kdy se něco podobného stane ve skutečností, logicky se bojíme toho, co neznáme,“ podotýká.

„I když víme, že onemocnění COVID-19 nezpůsobuje střevní potíže, tak zkrátka nepřemýšlíme vždycky racionálně,“ tvrdí Patricia Huddleston, profesorka z michiganské univerzity. „Lidé jsou paralyzováni strachem ostatních. Jedním ze způsobů, jak se uklidnit, je získat kontrolu nad svým domácím prostředím,“ říká.

Prázdné regály s toaletním papírem jsou i v Austrálii

V Severní Americe virus ve velké míře nebyl. Sociální sítě se ale postupně začaly plnit obrázky nakupujících lidí, kteří se zásobují toaletním papírem,“ poukazuje Patricia na vliv sociálních médií.

Pochopitelně v tom roli hraje i to, že Světová zdravotnická organizace a vlády jednotlivých států apelují na zvýšenou hygienu. S hygienou toaletní papír úzce souvisí. „Důležitá je pochopitelně hygiena rukou. To doporučení ovšem pro někoho mohlo vyznít zmatečně,“ říká Keush.

Bojíme se, že dojde. Co potom...

„V zásadě jde o strach z chybějícího. Pokud je v médiích řečeno, že se lidé zásobí toaletním papírem, jsou diváci motivováni k tomu, aby dělali to samé,“ tvrdí Sylvain Senecal, profesorka z univerzity v Montrealu. „Případný nedostatek ještě zvýší hodnotu položky,“ dodává Manoj Thomas, který vyučuje marketing.

Toaletní papír nás ale skutečně nespasí. Stačí, když budeme dodržovat stanovená pravidla. „Často a důkladně si myjte ruce pomocí desinfekčních přípravků, kýchejte nebo kašlete do rukávu na předloktí. Předcházejte blízkému kontaktu s kýmkoli, kdo má horečku nebo kašel,“ dočtete se na stránkách ministerstva zdravotnictví.