Jaroslava Duška si lidé pamatují ze seriálu Pustina. On je ale daleko raději v divadle, kde si do pořadu Duše K zde své kamarády, kteří se ve většině případů zaobírají esoterikou. Nebylo tomu jinak ani u nejnovějšího dílu, kde vystoupil léčitel Milan Calábek.

Ten tvrdí, že zná lék na koronavirus. Má to být antabus. „Ráno si vezmeš antabus, odpoledne nebo k večeru glukonát měďnatý, případně zinečnatý. Tato látka působí na jeden bod, na nakaženou buňku, která spáchá sebevraždu. Virus v ní zanikne, nemůže se replikovat. To je jeden ze způsobů, jak by se šlo s virem vyrovnat. Kdyby jim to lékař předepsal, během pěti dnů by se vidělo, že virus tam není,“ řekl Calábek.

„Je to také vynikající lék proti rakovině spolu s glukonátem měďnatým. Je to naprosto jednoznačné. Byl takový případ, kdy alkoholička v opilosti vypadla z okna. Předtím měla těžkou rakovinu a když dělali posléze pitvu, tak rakovina byla pryč. To všechno se ví,“ vysvětloval léčitel.

Na Youtube je k vidění zkrácená verze pořadu, celá pak na webu regenerace.cz. Tvrdě se proti radám známého léčitele ohradilo i ministerstvo zdravotnictví.

Nejistá léčba

Nejžhavějším kandidátem na lék proti koronaviru je Remdesivir. Ten dostal zatím vážně nemocný pacient v pražské Všeobecné fakultní nemocnici. „Není důvod k zásadnímu optimismu,“ uvedl ředitel nemocnice David Feltl dle webu ihned.cz.

„Jeho stav je stále zhruba stejný, změny jsou velmi pomalé. Léčba těžkého plicního selhání u COVID-19 trvá nejméně 14 dní až tři týdny. Pacient je na dýchacím přístroji a režim spíše trochu uvolňujeme, ale pořád je v těžkém stavu a dělat jakékoliv prognózy se nyní stále ještě nedá. Pozitivní je už to, že se jeho stav nehorší,“ uvedl pro Seznam zprávy přednosta kliniky Jan Bláha.

Na zákeřný vir prý platí antabus

"Úplně nejradši bychom ho tu představili sedícího na lavičce, když bude téměř moct opustit nemocnici. Ale tam zdaleka nejsme," řekl jeho ošetřující lékař Martin Balík, který vede oddělení intenzivní péče.

Lék Remdesivir vyvinula farmaceutická společnost Gilead. Jedná se o antivirotikum zabraňující množení viru. Jeho původní využití mělo být proti krvácivé horečce ebola v Kongu. Epidemie se však zastavila a s ní i testy na lék.

Podle Světové zdravotnické organizace je to jeden z nejslibnějších kandidátů proti danému viru. Lék už zabíral na nemoci SARS a MERS, které jsou způsobeny obdobným typem viru. Nyní vědci hledají další léky, které by mohly pomoci.