Pandemie koronaviru se postupně šíří a zasahuje jednotlivé země, Evropa ale zatím v počtech epicenter vede. U starších lidí je navíc nákaza mnohem nebezpečnější a tak právě senioři patří k nejvíce rizikové skupině. Jak ale rozeznat, že jde skutečně o koronavirus a kdy vyhledat odbornou pomoc?

Strach o naše babičky a dědečky, či rodiče, je skutečně oprávněný. Koronavirus se projevuje zcela jinak na mladé jedince a na pacienty v důchodovém věku.

Proto je důležité, pokud možno eliminovat návštěvy svých nejbližších, a skutečně dodržovat karanténu! Jen díky tomu se může podařit zastavit šíření.

Příznaky

Prvním a nejvíce jasným příznakem, že je člověk nakažený, je teplota nad 38 stupňů. Ta bývá u všech, bez ohledu na věk a je skutečně jedním z hlavních příznaků. To ale není vše, co by jste měli u sebe či svých příbuzných řešit.

Podle zkoumání Světové zdravotnické organizace, jejíž experti sledovali nakažené v Číně, patří mezi nejčastější příznaky horečka (88 %), suchý kašel (68 %), dýchavičnost (18 %), únava, bolest v krku, migrény a bolesti svalů (14 %). Mezi méně časté symptomy pak patří zimnice (11 %), závratě a zvracení (5 %) nebo průjem (4 %). Naopak rýma příznakem nákazy koronaviru není.

Prevence

Velice důležitá je hygiena rukou, včetně použití dezinfekce a dodržovat vzdálenost od ostatních lidí. Předpokládá se, že na ochranu před koronavirem stačí odstup od nakaženého ve vzdálenosti jeden až dva metry, jedna z posledních studií ovšem tvrdí, že v místnosti či autobusu s klimatizací to může být až 4,5.

Pokud máte vy, nebo někdo z vašeho okolí podobné příznaky, nechoďte k lékaři, ale kontaktujte nejbližší hygienickou stanici. Pro speciální účely vznikla také speciální telefonní linka 1212. A pamatujte, že až osmdesát procent případů má buď lehké, nebo téměř žádné příznaky. Buďte proto opatrní a zdržujte se skutečně doma a stejné poraďte i svým maminka, babičkám a milovaným...