Kopřiva. Nejen žahá, ale hlavně léčí! Jak?

Mnoho lidí považuje kopřivu za plevel, přitom je zdrojem léčivých účinků, které znali již ve starém Řecku.

Kopřiva se používá již od pradávna

Ve středověku ji doporučovali k léčbě proslulí lékaři. V bylinkářství se používají k léčbě listy a kořeny dvou odrůd kopřiv - kopřivy dvoudomé, která dorůstá až dvou metrů a kopřivy žahavky, která je vysoká do 60 cm. Kopřiva dvoudomá je trvalka a kopřiva žahavka je pouze jednoroční rostlina. Nejžahavější jsou kopřivy od července do října.

Jak kopřiva pomáhá?

Zmírňuje zánětlivé reakce při ekzému a kožních vyrážkách a pomáhá zklidňovat zánětlivé klouby. Kopřiva je také účinná při vylučování nadbytku tekutiny z organismu a zklidňuje infekce močových cest. Zmírňuje alergické příznaky u senné rýmy a může zeslabovat prostatické potíže. Při vnitřním užívání mají lístky kopřivy stahující, adstringentní účinek a pomáhají tak zastavit krev, například při krvácení z nosu nebo při silné menstruaci. Pomáhá též při virových i bakteriálních onemocněních, odstraňuje únavu a pocit vyčerpanosti, má vysoký obsah železa.

Kopřivový čajík

Listy a lodyhy kopřiv jsou močopudné. Čaj z kopřiv ovlivňuje pokles hladiny cukru v krvi. Výtažek z kopřivových kořenů mírní potíže s nezhoubným onemocněním prostaty, ale jeho léčivé účinky jsou daleko širší. Celkově snižuje objem škodlivých látek v moči, které mohou způsobovat infekce. Právě proto je kopřivový čaj důležitý při onemocnění močového měchýře. Je také doporučován jako součást půstu a redukčních diet. Lidé, kteří trpí dnou, by měli každý den vypít půl litru čaje z kopřiv. Záněty kloubů a jejich degenerativní poruchy podobně jako jiná revmatická onemocnění provázená postižením chrupavky výrazně mírní podávání tohoto čaje.

Což takhle dát si špenát

Našemu zdraví ale neprospívá pouze pití kopřivového čaje a šťáv z kopřiv. Je vhodné do jídelníčku zařadit pokrmy připravované z kopřivových listů. K přípravě jídel použijte mladé výhonky této rostliny. Připravte si třeba kopřivový špenát nebo nádivku, ale obohatit jimi lze i zeleninové saláty, polévky, nákypy a další pokrmy.

Pro krásné vlasy

Výborné účinky má kopřiva na vlasy. Posiluje je a pomáhá v boji proti lupům. Umýváme hlavu odvarem z čerstvých kopřiv a také odvarem z kořene.

Tipy Kafe.cz

Umývání hlavy

Do 5 litrů vody dáme deset vrchovatých hrstí čerstvé nebo sušené kopřivy. Pomalu zahřejeme k varu, ale nevaříme. Necháme ještě vyluhovat asi 5 minut.

Příprava tinktury

Tinktura je výtečná k prokrvení pokožky hlavy i proti lupům. Její příprava je jednoduchá. Na jaře nebo na podzim vykopeme oddenek kopřivy, očistíme vodou a kartáčkem. Pokrájíme jej najemno a naplníme do lahve až nahoru. Žádný poměr není nutný. Vše zalijeme pálenkou 30-40 % (nejlépe vodka), uzavřeme a necháme 2 až 3 týdny na teplém místě - na slunci nebo u topení. Jednou za dva dny obrátíme dnem vzhůru, aby se směs promíchala, ale s lahví netřepeme. Pak denně masírujeme pokožku hlavy.

Směs na hemeroidy

Kopřiva v kombinaci s dalšími bylinkami může pomoci i při výskytu hemeroidů. Recept je následující: 15 g kopřivy, 10g smetánky, 30 g natě řebříčku a 30 g natě jablečníku. Jednu čajovou lžičku směsi spaříme ve 0,25 litru vřelé vody a 10 minut vyluhujeme. Pijeme dvakrát až třikrát denně pomalu po doušcích.

Všeho s mírou

Nepředpokládá se ovšem, že by člověk vypil kopřivového čaje denně pět litrů, protože u kopřivy (stejně u jakékoliv další bylinky), je dobré dělat v pití čaje i pauzy. Platí zde jako ve všem pravidlo »Všeho s mírou«.

Pijete pravidelně kopřivový čaj? Máte zkušenosti s kopřivou? Podělte se s čtenářkami.

Další články

čtenářů si právě čte tento článek