Staňte se předplatitelem našich časopisů
mojepredplatne.cz

Kontaktní čočky: 10 věcí, které vám ničí oči

Zdroj: Profimedia.cz

Kontaktní čočky se těší čím dál větší oblibě. 70 % těch, kdo je nosí, ale nedodržuje zásady hygieny. Hrozí i slepota!

Věděla jste, že jeden z pěti nositelů kontaktních čoček je před nasazením na oko olízne? Dva z pěti lidí si nasazují čočky špinavýma rukama a 15 procent uživatelů dokonce aplikuje čočku, která spadla na zem, a to bez předchozího vyčištění! Průzkumy rovněž ukázaly, že 70 procent lidí používá čočky i po vypršení doby použití. Více než polovina lidí v nich spí a 44 % uživatelů si nemyje před nasazením ruce. Zdá se to neuvěřitelné, ale je to tak.

Kafe.cz zjistilo: Při špatné hygieně hrozí slepota!

S překvapivým zjištěním přišli nedávno zahraniční lékaři – z nošení kontaktních čoček hrozí v krajním případě až slepota! V jejich gelu totiž našli nebezpečného prvoka, který může proniknout do oka a vyvolat vážné onemocnění. Jedná se o měňavku Acanthamoeba, která běžně proniká do vody. A tak pokud se koupete s čočkami v bazénu, anebo si oplachujete obal na čočky vodou z kohoutku, může se dostat i do vašeho oka. Potkat vás tak může zánět rohovky, který provází silné bolesti a v některých případech hrozí i oslepnutí. Vše má na svědomí špatná hygiena.

Lidé nedodržují hygienu

„Je neuvěřitelné, kolik pacientů nedodržuje při aplikaci čoček správnou hygienu. Pokud vám spadne na zem zubní kartáček, také jej nestrčíte zpátky do úst bez předchozího opláchnutí. A stejně byste měli postupovat při nasazování kontaktních čoček,“ říká oční lékařka, která přidává i pravidla, jimiž by se měli nositelé kontaktních čoček řídit. A ta vám nyní přinášíme!

Desatero uživatele kontaktních čoček

 1. Před aplikací si vždy umyjte ruce a důkladně je osušte.
 2. Nikdy čočky neoplachujte vodou z kohoutku.
 3. Nikdy čočky nezvlhčujte slinami.
 4. Po vyjmutí kontaktní čočky ji ihned vyčistěte vhodným roztokem. Zabraňujete tím vniknutí škodlivých organismů do čočky.
 5. Vaničku, do níž čočky přes noc ukládáte, pravidelně měňte.
 6. Nikomu svoje čočky nepůjčujte!
 7. Čočky po skončení maximální doporučené doby jejich nošení vyhoďte, nikdy v nich nespěte.
 8. Čočky si sundejte před vstupem do bazénu a před sprchováním.
 9. Choďte na pravidelné oční prohlídky. Očního lékaře navštěvujte jednou ročně. Měl by vždy zkontrolovat, zda vám typ čoček, který nosíte, i nadále vyhovuje.
 10. Čočky aplikujte před nanesením make-upu. Vyjměte je před odličováním.

Kafe.cz zjistilo:

 • Zájem o kontaktní čočky u nás prudce roste, a to především mezi mladými lidmi. Podle odborníků začíná s jejich nošením 95 % lidí do 30 let.
 • Větší zájem o kontaktní čočky mají dívky a ženy, a to až ze 70 %, ale ani muži nezůstávají pozadu.
 • Kontaktní čočky nejsou vhodné pro všechny. Vadí lidem, kteří sedí dlouho u počítače, pracují v klimatizované, zakouřené či špatně osvětlené kanceláři a v prašném prostředí. Nejsou vhodné ani pro lidi s poruchou imunity, diabetiky a pro některé alergiky. Nesnesou je ani lidé trpící syndromem suchého oka, při němž v oku řeže a pálí.

Další články

čtenářů si právě čte tento článek


Akční letáky