Kombucha je přirozeně žijící společenství kvasinek a mikroorganismů, jehož vědecký název je Medusomyces gisevi. Kombucha vypadá jako želatinová hmota a je vytvořená především z bakterií Bacterium xylinum s kvasinkami rodu Saccharomyces a jinými. Kultura má pevnou konzistenci, je bílá, bez vůně a chuti. V nálevu plave na povrchu.

Zdravé kyseliny

Při oxidačním a kvasném procesu kombuchy se vytvářejí zdraví prospěšné látky. Kombucha je bohatá na kyselinu mléčnou, ta především povzbuzuje trávení a regeneruje střevní flóru. Dále zlepšuje látkovou výměnu a aktivuje metabolismus. Kombucha také obsahuje kyselinu glukuronovou, která vzniká oxidací glukózy. Tato kyselina se spojuje v těle s jedovatými látkami, jako jsou například alkohol, aditiva či nikotin, a pomáhá při jejich vylučování močí. Mezi další kyseliny obsažené v kombuše patří octová, glukonová, šťavelová, usnová, listová, jablečná, citronová, uhličitá a máselná. Tyto kyseliny pomáhají při procesech látkové výměny a podporují vstřebávání účinných látek z kombuchy do organismu. A právě ony dodávají kombuše charakteristickou kyselou chuť. Čím je delší doba fermentace, tím více kyselin a méně cukru kombucha obsahuje.

Enzymy a vitamíny

Kombucha obsahuje i polysacharidy, ty dodávají do organismu energii, aby jednotlivé buňky mohly plnit svoje úkoly. Mezi další důležité látky obsažené v tomto nápoji patří enzymy, a to hlavně invertáza, amyláza a kataláza. Jsou to biokatalyzátory, které umožňují chemické reakce v těle. Podporují látkovou výměnu a dobré trávení. Za zmínku stojí i široké spektrum vitaminů, které kombucha obsahuje - od B1, B2, B3, B6, B12 přes vitamin C, A, E po vitamin K. V neposlední řadě nápoj obsahuje látky přítomné už v původním čaji, tj. třísloviny, kofein, zbytkový cukr a různé minerály. Významné jsou i kvasinky a bakterie, které se pohybují i mimo samotnou kulturu.

Léčivé účinky kombuchy

Kombucha je nápoj, který skutečně dokáže tělu dodat sílu. Především však organismus skvěle detoxikuje, je proto skvělým doplňkem pro lidi žijící ve městech, kde je znečištěný vzduch. Toxiny se do našeho organismu nedostávají pouze jídlem, ale i dýcháním a kůží. Kombuchu mohou pít i diabetici, poněvadž výsledné hodnoty cukru po osmi dnech jsou prokazatelně nižší. U nás byly dělané pokusy s diabetiky v laboratořích v Žamberku. Dále je vhodná při onkologických onemocněních, srdečních a střevních problémech, při rekonvalescenci a při snížené imunitě, ale hlavně je vhodná jako prevence proti těmto onemocněním. Tento nápoj dodává tělu nejen sílu a svěžest, dokonce pomáhá i psychické kondici. Je to dáno především pravotočivými mléčnými kyselinami, které organismus rychle zhodnotí, a dodává tak energii do mozku.

Pro koho je nápoj vhodný?

  • Kombuchu mohou pít děti od 3 let věku, ale i těhotné a kojící ženy, poněvadž nemá vedlejší účinky a je vhodná ke stálému užívání.
  • Vhodná denní dávka je 1 šálek pro děti a 3 šálky pro dospělé.

Mohlo by vás také zajímat: Zelený čaj: Nápoj zdraví, vitality a štíhlosti nebo 10 důvodů, proč odšťavňovat

Další zajímavé články najdete na našem sesterském webu www.dumazahrada.cz