Klimakterium se dá zvládnout! Zkuste naše rady...

Zdroj: Profimedia.cz, archiv výrobců

Jste mladá a bojíte se klimakteria? Nebo jste těsně před jeho branami, případně je tento pojem již součástí vašeho života? Víte, jaké máte možnosti se s ním vyrovnat?

Co vlastně je klimakterium?

Klimakterium či menopauza znamená v životě ženy období, kdy se již snižuje činnost vaječníků a klesá hladina pohlavních hormonů. U každé ženy k tomu dochází individuálně rychle, individuálně intenzivně a individuálně se také každá žena potýká s průvodními více či méně nepříjemnými tělesnými i duševními projevy. Počátek klimakteria nastává zpravila po čtyřicítce, ale v ojedinělých případech (po operativním zákroku atp.), může nastat jako uměle navozený stav mnohem dříve. Nejčastěji si ženy stěžují na příznaky mezi 40. až 50. rokem věku.

Jak klimakterium probíhá? ¨

Snižující se funkce vaječníků a tvorby pohlavních hormonů zapříčiní ústup a vymizení menstruačního cyklu – pravidelného měsíčního krvácení. Nedostatek hormonů estrogenu, progestrogenu a androgenu pak způsobuje další průvodní jevy klimakteria. Hormony se podílejí na funkci metabolismu těla a jejich nerovnováha či nedostatek způsobuje potíže.

Základní nepříjemné projevy

Návaly horka, potu a noční pocení
Nadměrné bušení srdce a nespavost
Úzkostné stavy, zhoršení paměti
Náladovost a nedostatek sebevědomí
Popudlivost a nízké libido
Nerozhodnost a špatné soustředění

A navíc…

Nedostatek hormonů má za následek také rychlejší stárnutí kůže a tvorbu vrásek, někdy i nárůst ochlupení obličeje. Časté je vysychání sliznic těla a očních spojivek. To má za následek pálení očí a bolest při pohlavním styku, vzniklou nedostatkem zvlhčení poševní sliznice. Projevuje se i nedostatečnost močového měchýře a únik moči (inkontinence).

Nemoci v době klimakteria

A to není bohužel konec výčtu. V horším případě může klimakterium podpořit rozvoj nemoci jako je řídnutí kostí (osteoporóza), které často vede ke zlomeninám. Také je každá z vás v době klimakteria více ohrožena chorobami srdce a cév – infarktem či mrtvicí. Více hrozí i rakovina tlustého střeva a konečníku.

Dědičnost a příznaky

Na průběh a příznaky klimakteria má vliv dědičná dispozice každé z vás. Podstatnou roli hrají i životní styl, jídelníček a vaše návyky. Každá žena je jiná a přechod se dotkne každé ženy různě intenzivně. Že se s ním dá ale bojovat a žít, je jasné.

Co dělat, máte-li problémy

Pokud začnete pociťovat problémy a domníváte se, že mohou s klimakteriem souviset, nejrozumnější radou je navštívit svého gynekologa. Ten vám na základě vyšetření a krevních testů, a na základě vaší anamnézy v lékařské dokumentaci, navrhne nejoptimálnější řešení a léčbu.

Možnosti léčby

Možností máte více. Záleží na rodových dispozicích, na zdravotním stavu a výsledcích gynekologického vyšetření. Běžným řešením je hormonální substituční léčba a na trhu je více hormonálních přípravků, ze kterých lze vybrat. Ty se užívají buď orálně v tabletách, nebo se aplikují formou injekcí, či implantací podkožního tělíska, z něhož se hormony postupně uvolňují. V případě, kdy se vyskytne problém s užíváním klasické hormonální léčby, je na trhu nabídka preparátů ve formě náhražek hormonů na bázi rostlin.

Tipy Kafe.cz

Sarapis

Nehormonální přípravek vhodný zejména pro ženy v období klimakteria. Příznivě působí při návalech horka a potu, bušení srdce, migrénách, nespavosti, závratích, podrážděnosti, zvýšené únavě, snížení libida, poruchách koncentrace, suchosti sliznic. Je blahodárný při vypadávání vlasů, zvýšené lomivosti nehtů, otocích, nepravidelné a bolestivé menstruaci, močové inkontinenci a při osteoporóze.

Cena: 213 Kč (30 kapslí); 395 Kč (60 kapslí)

Minapent

Minapent BALANCE obsahuje unikátní kompozici čistě rostlinných látek zaměřených na regulaci hormonální rovnováhy ženy. Podílí se na potlačení depresivních nálad, úzkosti a vyrovnání emocionálních výkyvů v období klimakteria.

Cena: 275 Kč

Aktivita

Důležité je si uvědomit, že tímto obdobím život nekončí. Aktivně žijící ženy proplouvají klimakteriem bez větších výkyvů. A nastanou-li, okamžitě je řeší. Zde není na místě váhat a je potřeba obrátit se na odborného lékaře pro radu a pomoc ihned. Také humor a celkový optimismus pomohou, jakož i nevzdávat se společenského života, ani toho sexuálního. Je potřeba stále se učit novým věcem, věnovat se zálibám, koníčkům a smysluplné práci. Pamatujte si, že: Jsme staří tak, na kolik se cítíme!

Informace na internetu

Další články

čtenářů si právě čte tento článek


Akční letáky