Staňte se předplatitelem našich časopisů
mojepredplatne.cz

Kadeřnice radí: Drogerkové barvy nebo henna jsou zlo, raději si vlasy nebarvěte

Zdroj: Tereza Vlasáková
Prohlédněte si všechny fotografie (10)

A jedním dechem dodává: „Pokud nemáte na profesionální péči, užívejte si přirozené barvy svých vlasů.“ Kadeřnice Tereza Vlasáková (24) je vycházející hvězdou. Ve svém salonu spolu s kolegy doslova kouzlí, zákaznice odcházejí spokojené i přesto, že na svůj termín musí čekat několik měsíců. Tereza se navíc dělí o své znalosti s širokou veřejností a točí úspěšná videa, ve kterých učí ženy, jak si mýt vlasy, jak si snadno vytvořit plážové vlny, které produkty používat atd.

Jak jste se k profesi kadeřnice dostala? Byl to vždy váš sen pracovat s vlasy?

Ha, popravdě? Já jsem pořádně nevěděla co chci dělat do svých 21 let. Ale vím, že jsem od malička chtěla, aby na mě maminka jednou byla hrdá. Když jsem se v devítce rozhodovala na jakou jít školu, šla jsem tam, kam šla kamarádka. Říkala jsem si, že obchodkou nic nezkazím, a že třeba po maturitě už budu vědět, co chci dělat. Tak alespoň tou maturitou jsem uspokojila hrdost maminky, jenže co chci, jsem pořád nevěděla. Naštěstí jsem byla vždycky hodně aktivní a ambiciózní dítě, už při střední jsem měla spoustu brigád. Sezení v lavici mě moc nebavilo, chtěla jsem objevovat svět kolem sebe.

Příroda mi nadělila dlouhé nohy a dlouhé, husté vlasy, takže jsem se od 16ti pohybovala ve světe modelingu, kde narazíte mimo jiné na samé skvělé kadeřníky. No a protože jsem nepatřila mezi ty nejideálnější modelky s uzounkými boky a nechutí k jídlu, mé nejčastější zakázky se týkaly právě vlasů. A tam to celé začalo. Fascinovalo mě, jak jsou ti kadeřníci veselí, jak je to česání modelek baví. Od té doby jsem měla kadeřníky zafixované jako umělce, co se baví svou prací, a trochu jsem jim to záviděla. Z modelingu jsem ale rychle vyskočila, pracovala jsem rok jako servírka v restauraci (kde jsem mimochodem jednou přinesla kávu mému nyní už snoubenci), potom rok v kanceláři jedné developerské firmy, následně v mediální agentuře, ale pořád nic z toho nebylo to "ono", co bych chtěla dělat do konce života. Kancelář nebyl můj směr. Byla jsem vlastně dost nešťastná, trávila jsem několik měsíců čas jen sama se sebou, a pak to přišlo. Objevila jsem Youtube kanál Guy Tanga, hodiny a hodiny jsem se koukala na jeho videa a jednoho dne jsem se prostě rozhodla, že to chci taky umět. A pár týdnů na to jsem si dělala rekvalifikační kurz s tím, že to prostě zkusím, a třeba to vyjde. Nikdo to tenkrát moc nechápal, ségra si ťukala na čelo.

Pamatujete si na svou první zákaznici?

Pamatuji si všechny své klienty. Asi i proto, že jsem kadeřnici začala dělat až v dospělosti, jsem k tomuhle řemeslu hned od začátku přistupovala s ohromným respektem, pokorou a vděkem ke každému, kdo mi svěřil své vlasy. I přestože první rok byly mé účesy daleko od dokonalosti, spousta klientů se ke mně vracela. Často jsem od nich slyšela, že jsem první kadeřnice, která je vnímá, konzultuje a očividně přemýšlí o tom, co dělá. Moc mě to těšilo a motivovalo v tom pokračovat. Krásné je, že většina z nich ke mně chodí dodnes.

Co je to „ten pocit“?

„Ten pocit“ je právě ten úžasný pocit, který máte, když jdete od kadeřníka, a patří vám celý svět - nebo minimálně každá lesklá výloha. A tenpocit je vlasové studio v klidné části Prahy kousek od centra. Náš koncept je prostý, přitom velmi vyhledávaný - kadeřník se u nás nevěnuje více klientkám naráz. Klientka k nám jde na úkon, ze kterého si odnáší účes nositelný několik měsíců, ba dokonce i rok, takže není nač spěchat. Od toho se odvíjí i časová náročnost úkonu. Dodržujeme všechny technologické postupy, proto u nás klientky se složitějšími požadavky nebo historií tráví i 7 hodin.

Asi se shodneme, že vztah mezi kadeřníkem a klientem je velmi intimní. Vlasy jsou daleko víc než jen koruna krásy. Je to něco, co si večer po práci nesvléknete, něco, co vám může dodat sebevědomí, ale i něco, co když je nepovedené, může vést k velkému neštěstí až psychickým problémům. Naše klientky před prvním úkonem důkladně konzultujeme. Krásné, zdravé vlasy mohou být pro mnohé běh na dlouhou trať, ale se správnou péčí a odborným dohledem to není nedosažitelné.

Takhle jsem k vlasům přistupovala od začátku, a moc jsem si přála pracovat v prostředí, kde by to takhle fungovalo. Proto jsem tenpocit vybudovala. Naštěstí to takhle necítím sama a velmi rychle jsem k sobě do týmu našla skvělé kadeřníky, kteří se mnou šíří "ten pocit" dál. :-)

Zdroj: Tereza Vlasáková

S čím za vámi zákaznice nejčastěji chodí? Co je vaší specialitou?

Mojí specialitou jsou vlasy, které vypadají dobře i před další návštěvou mé klientky. Na tom, aby vlasy vypadaly skvěle celoročně, mi záleží. Asi to zní jako sci-fi, ale je to tak, a dá se to. :-)

Co je podle vás největším současným vlasovým hitem? Jaký střih letí, barvy… ?

U nás teď letí úplně všechno. Žijeme v době, kde se snoubí oldschool s futurismem a v místě, kde se setkávají konzervativní se svobodomyslnými lidmi. Baví mě, že jsme se přestali stydět za své odrosty. Spousta trendů teď vychází z přírodních barev klientek.

Jestli ale mám být konkrétní - trendy jsou tam, za co by nás před 10ti lety trestali. Jsou to teplé blond, prostříhané linie, zelenkavé blond odstíny, přiznané odrosty, rozcuchy, a určitě i mé milované "baby" vlásky. Baví mě teď dost jeden trend co vídám na instagramu zvaný "mushroom hair color". To je taková hnědo-šedá blond, většinou v balayagi, to je velmi lichotivá záležitost!

Já ale budu vždycky bojovat za volnomyšlenkáře a za lidi, co jdou proti proudu a nosí si, co se jim zrovna líbí.

Teď je velkým hitem sociálních sítí balayage, jak jste sama zmínila. Jaký na ni máte názor?

Balayage je u mě nejžádanější úkon, protože (a proto) ji miluju. :-) Dá se udělat na milion způsobů tak, aby slušela opravdu každé ženě. Je to způsob barvení, který vychází z přirozenosti každého vlasu, a to je jeho schopnost zesvětlit se na slunci (šisovat). Jen se tomu slunci trochu pomáhá zesvětlujícím práškem, nebo barvou. A pak už samozřejmě záleží na výsledné barvě, které chcete docílit, a v neposlední řadě, co vám dovolí vaše kvalita a historie vlasového vlákna - na to nikdy nezapomínejte.

Myslíte si, že když ji budu chtít po kadeřnici z tuzemského malého města, bude si vědět rady?

Pojďme kadeřníky nedělit na Prahu vs. okolní svět. :-) Já znám dobré kadeřníky, kteří na sobě neustále pracují a vzdělávají se, a potom ty druhé, po kterých opravují ti první jejich práci. To se ale nefixuje na regiony. Ne každý kadeřník ve velkém městě svede hezké melíry, a možná byste byla naopak překvapená, jakou hezkou balayage by vám udělali v Šumperku.

Od začátku kariéry jsem prošla nespočtem školení, třeba i třemi měsíčně, a když teď i sama školím, většina kadeřníků, kteří za mnou na seminář dojedou, jsou mimopražští. Vidím tedy ohromnou snahu kadeřníků i z těch nejmenších zákoutí, bohužel ne vždy ale vidím důvěru jejich zákazníků a třeba ochotu za kvalitní výsledek zaplatit. Je to začarovaný kruh, ve kterém se předpokládá, že melír není potřeba tónovat, ale pak si klient stěžuje, že to není tak pěkné, jako v té Praze.

Nicméně je vždy dobré s kadeřníkem opravdu dobře prokonzultovat vaše přání. Pokud přijdete ke kadeřnici s obrázkem balayage a nebude vědět, co to je, raději si najděte na daný úkon někoho jiného a nepokoušejte štěstí. Balayage vyžaduje zkušenost v technice i vhodné produkty na to určené.

Lze udělat balayage na jakékoliv vlasy? Její výhodou je, že vlasy vypadají přirozeně a není nutné na ni chodit tak často jako na klasické barvení, je to tak?

Před balayagí je dobré si vlasy připravit a udělat si z nich hezké "plátno". Nedělala bych jí třeba rovnou na vlasy neodborně barvené a několik let vrstvené tmavou barvou z drogerie, v tu chvíli bych je nejdřív vyčistila od nánosů a zesvětlila vymývací lázní od přebytečných pigmentů. Hrozilo by totiž nerovnoměrné zesvětlení a fleky. Vždy se ale vše odvíjí od kvality vlasů, na které zaleží.

Nejideálnější případ na balayage jsou nebarvené, panenské vlasy, alespoň ve vrchní části vlasů, kdy se skutečně nemusíte strachovat každý měsíc o viditelný odrost. Některé klientky naše studio takhle navštěvují i jen jednou za rok, a to i když mají velké procento bílých vlasů. Šediny se v zesvětlení ztrácí, ale musíte je mít trochu ráda a ne s nimi za každou cenu bojovat. :-)

Zdroj: Tereza Vlasáková

Co si myslíte o tom, když za vámi přijde zákaznice s fotkou účesu a chce po vás přesně to samé?

Miluju fotky! Neznám lepší kadeřnicko-klientský slovník, než je Instagram a Pinterest. Tedy - nejde o to udělat totožné vlasy jako na obrázku, ale vzít ten obrázek a zaměřit se na konkrétní body, co se klientce přesně líbí. Je to střih, účes, délka vlasů, odstín, tmavost, způsob prosvětlení, nebo ty dokonalé vlny? Může to být třeba jen jeden faktor ze zmíněného, nebo všechny dohromady. Vždycky je ale důležité si je projít a prokonzultovat je důkladně s danou klientkou. Klientky si totiž málokdy uvědomují, jaký je potřebný postup, jaká je případná údržba účesu, a zdali by se k ní vůbec účes hodil. Někdy si klientky vyberou dobře, někdy ne. Není to tedy o tom ten obrázek zkopírovat jedna ku jedné na vlasy klientky, ale použít ho jako překladatelskou pomůcku mezi očekáváním a realitou.

Jaký je podle vás největší nešvar českých žen v péči o vlasy?

Moc jim na tom nezáleží a na svých vlasech šetří. Pokud má žena drahou kabelku a špatné vlasy, šetří na špatném místě.

K práci používáte profesionální kosmetiku. V čem je jiná než ta drogerková?

Stejně jako lékaři používají k cílené léčbě léky na předpis, a ne volně dostupné vitamíny, kadeřníci používají a doporučují používat kvalitní a vhodně zvolenou kosmetiku na vlasy. Jsou lidé, kteří mají tuhý kořínek, a i přes hrozný životní styl se dožijí vysokého věku, a stejně tak jsou i lidé, kteří si myjí vlasy moukou, nepoužívají kondicionér a jejich vlasy jsou dlouhé a lesklé (těch ale vlastně až tak moc neznám). Produkty v drogerii jsou velmi univerzální, rozředěné, a ty, které svým složením "neublíží", bohužel ale ani nenadchnou.

Mimo to, co kosmetika dělá s vlasem jako takovým, se zajímám i o jeho vliv na vlasovou pokožku, o kterou je potřeba dbát se stejným důrazem, jako o vlas, a na to profesionální kosmetika dbá. Když za mnou přijde člověk s požadavkem o radu, protože ho něco ohledně vlasů trápí, nikdy mu neporadím produkt z drogerie, protože to prostě na řešení problému nestačí.

Ono navíc sám diagnostikovat své vlasy a správně určit, co potřebují, také není jen tak. Mám e-shop s profesionální péčí, u kterého jsme se snažili opravdu důkladně navést zákazníka k tomu, aby si správně vybral. I tak se ale stává, že když si k nám přijde zákaznice objednávku osobně vyzvednout, od našich vyškolených asistentů získají odborné poradenství k produktům a často si odnesou taštičku s jinými produkty, než si původně objednaly.

Neříkám, že profesionální kosmetika vás za každou cenu spasí - musí být v první řadě správně vybraná. Proto kadeřníci zároveň prodávají profesionální vlasovou péči, neděláme to proto, abychom na tom zbohatli, ale protože si uvědomujeme důležitost vaší každodenní péče o vlasy, pokud je chcete mít dlouhodobě krásné a nesplachovat profesionální barvu každým mytím do odpadu, nebo si nezanášet krásné, přirozené vlasy.

Co je podle vás největší zlo v drogerkové péči o vlasy?

Složky, které na vlasech ulpívají, pokožka a vlasy se pak nadměrně mastí, protože je zadušená, a následně přes to nechytá třeba ani barva. Brr. Tyhle samozvané zázraky a jejich příliš velké množství ve složení...

Co si myslíte o barvách z drogerie?

Že něco takového by se vůbec nemělo prodávat. Že lidé, co si nemohou dovolit barvení u kadeřníka, by se na barvení vlasů měli vykašlat, párkrát do roka si dopřát kvalitní střih a užívat si krásných, přirozených vlasů. Barva z krabičky není nikdy hezčí než přirozenost.

U barvy z drogerie můžeme rozebrat, jak škodlivost pro zdraví, nerovnoměrné barevné výsledky, náročnost (někdy i nemožnost) se barvy v budoucnu zbavit, příliš silnou koncentraci peroxidu vodíku, který nemusí být vhodný pro váš vlas (zase, jedná se o univerzální produkt pro VŠECHNY typy vlasu), příliš silnou koncentraci PTD nebo PPD, které způsobuje alergie, a v neposlední řadě výsledné matné, porézní vlasy, které je potřeba zacelit pořádnou dávkou silikonu. A kruh se uzavírá. A nemyslete si, že barvy na bázi henny jsou řešení. Většina z nich totiž stojí na bázi velkého množství PPD, což je většinou přesně to, čemu se chce spotřebitel kupující hennu vyhnout. Nezapomínejte na to, že je to chemie, a té je potřeba dokonale rozumět, abyste se vyvarovala průšvihu.

Kadeřník vždycky míchá barevnou recepturu na základě určitého výchozího bodu, tedy vždy na míru každé klientce. Ano, sice třeba s klientkou vybereme barvu ze vzorníku, ale skoro nikdy následně nesáhneme po tom samém čísle barvy, protože musíme zvážit nejenom přírodní hloubku tónu, ale i odhalený přirozený vlasový pigment, odrostlou barvu, procento šedin, barevný kruh, i typ vlasu. Opravdu jen zlomek receptur jde aplikovat pro všechny klientky stejně, proto barva v drogerii je pro mě jedna velká nepochopitelná blbost.

Zdroj: Tereza Vlasáková

Vy máte i Youtube kanál, kde radíte ženám, jak se starat o vlasy. Nebojíte se, že když vše prozradíte, budete mít méně zákaznic?

Nebojím. Já jsem videa na Youtube začala točit s vizí, že mi přestane denně chodit 5 dotazů o vlasech, že jakoby poradím všem naráz. Teď mi jich denně chodí v průměru 30. 30 zpráv! To je za týden víc než sto.

S tím jde ruku v ruce šíření našeho kadeřnického "know-how". Mě hrozně irituje, kolik mýtů a lží ohledně vlasů existuje, a řekla jsem si, že je prostě načase si o tom mezi kadeřníky přestat špitat, ale spíš ty naše klienty začít vzdělávat. Ona to nejsou tajemství, jsou to fakta. Nám kadeřníkům se pak i lépe pracuje se zdravými vlasy, a všichni jsou spokojení! :-)

A že bych kvůli tomu měla méně zákaznic? To se neodvíjí od množství dobrých rad domácí péče, ale od toho, jestli na vlasech svých klientek odvádím dobrou práci. A to snad ještě nějakou dobu budu. :-)

Jak by podle vás měla vypadat základní výbava ženy, která chce mít krásné a zdravé vlasy?

Měla by mít vhodně zvolený šampon, kondicionér a masku na vlasy, podle jejich aktuálních potřeb (to se může v průběhu roku několikrát změnit). Určitě by měla mít vhodný kartáč na vlasy a fén, díky kterému se jí nebude zapařovat vlasová pokožka. A před fénováním, či jinou tepelnou úpravou, by vlasy měla chránit stylingovými přípravky s termální ochranou.

Pro fajnšmekry s tím jde ruku v ruce UV ochrana, na kterou ženy často zapomínají. Léto ale není zanedbatelná část roku, a hlavně to není jediné období, kdy vlasy vystavujeme slunci. Takže za mě určitě také produkt s UV ochranou.

Co pomáhá na mastné vlasy?

Čirý šampon, vysoušení vlasové pokožky ihned po mytí a málo zatěžující kondicionér aplikovaný 10cm a dál od pokožky směrem do koncům.

Co pomáhá na suché vlasy bez lesku?

Na suché vlasy pomáhá hydratační kosmetika, vlasové anti-frizz krémy, a jednoznačně termální ochrana a správný způsob fénování, abyste vlasy nepřesušovala. Žehlička na maximální teplotu tomu už vůbec nepomáhá. Otázkou ale je, jestli jsou vlasy skutečně suché, nebo zničené? To musí každá žena (ideálně se svým kadeřníkem) vyhodnotit zvlášť.

Co na lupy?

Mimo dodržování správného mytí a vysoušení vlasů a vlasové pokožky můžete zkusit profesionální šampon proti lupům Wella INVIGO Clean scalp, masku Wella INVIGO Senso calm nebo Wella System professional Shampeeling. Na tyhle produkty mám úžasné zpětné vazby. A samozřejmě dodržování zásad správné péče o vlasy a vlasové pokožky - o tom mám ale 10ti minutové video na Youtube. To by se sem nevešlo. :-)

Jak vyřešit krepatění vlasů?

Nejvhodnější jsou anti-frizzové produkty, určené na krepaté vlasy. Hydratujte, vyživujte, nežehlete.

Zdroj: Tereza Vlasáková

Co vlasy nejvíc ničí?

Špatné zacházení. Lidi si je často ničí nevědomky sami.

Co takové ty doplňky stravy, které slibují, že po nich budou vlasy krásnější a rychleji porostou? Je to možné?

Kdyby ano, už by je všichni jedli! K předraženým vitaminům jsem silně skeptická. Daleko větší sílu má vyvážená strava. Pokud nebudete jíst, neporostou vám vlasy. Pokud máte geneticky jemné a slabé vlasové vlákno, žádný gumídek to nezmění.

Jsou lepší kudrnaté, nebo rovné vlasy?

Jak pro koho a jak kdy. :-) Ale obojí může vypadat božsky.

Terezko, jste úspěšná kadeřnice, máte vlastní salón, klientelu, práce vás evidentně baví, máte ještě nějaký profesní sen?

Moc vám děkuji! Bude to asi znít jako klišé, ale pro mě je úspěch to, že dělám, co mě baví. Vždycky jsem si přála být šťastná, a teď, když jsem, doufám, že si to udržím.

Další profesní sny mám, protože člověk bez cíle je jako loď bez kormidla (cit. Thomas Carlyle). Potřebuji mít neustále pocit, že stoupám. Stagnace mě psychicky ničí. Ale konkrétní být nemůžu, své sny si střežím, tvrdě na nich pracuji a chlubím se s nimi, až když se mi povedou.

Děkuji za hezký rozhovor a šanci promluvit za nás kadeřníky k vašim milým čtenářkám. :-)

Další články

čtenářů si právě čte tento článek


Akční letáky