Staňte se předplatitelem našich časopisů
mojepredplatne.cz

K moři bez menstruace. Jak na to?

Zdroj:

Máte zaplacenou dovolenou snů a menstruační kalendář vám hlásí, že »to« zrovna dostanete? Poradíme vám, jak se měsíčkům vyhnout.

Pro ženy, které berou antikoncepci, je posunutí menstruace jednoduchou záležitostí. Pokud jste ale její oddálení, či vynechání ještě nezkoušela, poraďte se s gynekologem. Obecně ale platí, že krvácení, které se obvykle s železnou pravidelností objevuje u uživatelek hormonální antikoncepce, není menstruační, nýbrž pseudomenstruační. Postup u oddalování krvácení je odlišný u různých druhů pilulek, nejste-li si stoprocentně jistá co vlastně berete, zamiřte na gynekologii.

1. Jednofázová antikoncepce

Jedná se o kombinované pilulky s estrogenem a gestageny. Všechny tabletky vypadají stejně a obsahují stejné množství hormonů. V balení je 21 pilulek, po jejich dobrání následuje sedmidenní pauza. U monofázické antikoncepce je oddálení pseudomenstruačního krvácení nejjednodušší. Prostě neděláte sedmidenní pauzu, ale pokračujete v užívání dalšího platíčka. Krvácení se dostaví až tehdy, když platíčko doberete a opět uděláte týdenní pauzu.

2. Třífázová antikoncepce

Pokud berete kombinovanou trifázickou antikoncepci, budete to mít s oddálením krvácení poněkud složitější. Třífázová antikoncepce obsahuje sice stejné hormony jako jednofázová, ale v každé fázi cyklu berete jinak velkou dávku hormonů.
Pilulky pro jednotlivé fáze cyklu jsou barevně odlišené. Chcete-li posunout krvácení, doberte všechny tablety z platíčka a bez pauzy pokračujte poslední barvou z dalšího platíčka. Předchozí dvě barvy pilulek vyhoďte. Odsunete tak krvácení o několik dní, chcete-li pauzu ještě delší, doberte opět poslední barvu z nového platíčka a opět předchozí dvě barvy vyhoďte. K normálu se vrátíte tak, že po dobrání všech pilulek třetí barvy uděláte klasickou sedmidenní pauzu, během níž se dostaví krvácení a následně pokračujete celým platíčkem tak, jak jste zvyklá.

3. Gestagenní antikoncepce

Gestagenní pilulky obsahují pouze gestageny, estrogen ne. V jejich užívání se nedělá žádná pauza, a tak je k oddálení krvácení využít nelze. Často se ale stává, že při jejich užívání menstruace vymizí úplně, anebo přijde jen lehké špinění.

Kafe.cz zjistilo: Na co si dát pozor?

U některých moderních antikoncepčních přípravků tablety užíváte stále, celých 28 dní. Posledních sedm pilulek ale neobsahuje žádné hormony. Jsou tedy zbytečné, slouží pouze k tomu, aby jejich majitelka nevyšla ze cviku. Máte-li zrovna tento typ antikoncepce, tyto prázdné tabletky vyhoďte a při oddalování menstruace s nimi vůbec nepočítejte.

Tip Kafe.cz:

Pokud neužíváte antikoncepci, můžete menstruaci posunout pomocí hormonálních tablet (např. Norethisteron či Orgametril), které jsou však pouze na lékařský předpis. Užívá se pět dní před očekávaným krvácením, a to většinou v dávce 2x denně 1 tableta.

Kafe.cz zjistilo: Jaké jsou vaše zkušenosti?

Markéta: „Pomohly mi citrony.“
„Mě vždycky pomohly citrony. Menstruaci mi posunuly o čtyři dny. Ale musejí být hodně kyselé a šťavnaté! Slyšela jsem, že výborné jsou také limetky.

Jitka: „Zabírá svařák a teplá koupel.“
„Mám vyzkoušenou kombinaci svařeného vína a teplé koupele. Menstruace se díky tomu urychlí, takže si ji tak vyvolám předem, a pak mám klid.“

Další články

čtenářů si právě čte tento článek


Akční letáky