Staňte se předplatitelem našich časopisů
mojepredplatne.cz

Jste ohroženi ZELENÝM ZÁKALEM? První rychlý TEST najdete v našem článku

ZELENÝ ZÁKAL: Udělejte si test, ať máte jistotu, že vám nehrozí SLEPOTA
ZELENÝ ZÁKAL: Udělejte si test, ať máte jistotu, že vám nehrozí SLEPOTA
Zdroj: shutterstock.com

Zeleným zákalem se rozumí poškození zrakového nervu způsobené více faktory, z nichž nejdůležitější je zvýšený nitrooční tlak komorové vody.

Rozmazané vidění, pozorování duhy kolem světel a bolest poloviny hlavy. Poznáváte tyto příznaky? Pak byste měli zpozornět, protože mohou předcházet akutnímu záchvatu zeleného zákalu neboli glaukomu. Navštivte co nejdříve lékaře, protože neléčený zelený zákal může vést až k úplné slepotě.

Pokud si chcete být jisti okamžitě, udělejte si krátký TEST.

Obvyklá léčba zeleného zákalu: Podle typu se řeší nasazením léků a/nebo laserovou a chirurgickou léčbou.

Rizika neléčení nemoci: Neléčené chronické stadium časem přejde v akutní glaukomový záchvat. Ten se projeví prudkou bolestí oka vystřelující i do jiných částí těla, spojenou s nevolností, bolestí břicha a zvracením. Bez léčby vede až k rozvoji nevratného poškození zrakového nervu.

Časté nehody

K bezpečnému řízení auta je potřeba bezchybné periferní vidění, které právě lidem trpícím zeleným zákalem v pokročilém stadiu obvykle schází. Pokud chcete i ve vyšším věku s čistým svědomím usedat za volant, měli byste podstupovat pravidelné kontroly u očního lékaře.

Více na www.ulekare.cz

 

Zajímá vás, co udělat, abyste nebyli duševně unavení a mohli podávat výkon, na který jste zvyklí?  O únavě mozku je tento článek.

 

Líbí se vám Kafe.cz? Čtete rádi naše články? Přidejte se k nám i na Facebooku!

Další články

čtenářů si právě čte tento článek


Akční letáky