Staňte se předplatitelem našich časopisů
mojepredplatne.cz

Jogging: Běhejte, ale pomalu

Zdroj: Profimedia.cz

Přemýšlíte, jaký zkusit sport, abyste byla na vzduchu, sama si volila tempo a nepotřebovala žádné speciální vybavení? Zkuste jogging. Býval to módní sport, pak se na něj trochu pozapomělo. Pořád je ale zdravý!

Pomalý běh, jogging, se stal fenoménem především ve Spojených státech. Když se ve druhé polovině minulého století objevil, byl chvíli módní vlnou, a tak tu joggoval skoro každý. Uchvátil i řadu lidí, kteří se potýkali s obezitou. Jenže nic se nemá přehánět. A i když jde o zdraví prospěšný sport, právě pro lidi s nadváhou, vysokým tlakem či srdečními problémy může představovat značné riziko. Jen v letech 1975-1980 zemřelo na Rhode Islandu při joggingu dvanáct lidí na selhání srdce. Na každých 7 620 joggerů prý připadá jedno úmrtí! Proto pokud se na něj tedy chystáte, měla byste dobře zvážit svůj zdravotní stav

Příjemný sport v přírodě

Anglické sloveso »to jog« má více významů – pošťouchnout, klopýtnout, ale také klusat či běhat pro zdraví. A k tomu jogging opravdu přispívá, pokud jej provozujete v příjemném prostředí bez smogu a hluku a jste zdravá. A co tedy tento sport přesně je? Kratší kondiční běh, který má výhodu v tom, že si zátěž a rychlost určujete sama. Pokud nestačíte s dechem, jednoduše přejdete z běhu do chůze a jakmile načerpáte síly, zase se k němu vrátíte. Jogging by měl být příjemný sport, při kterém si na čerstvém vzduchu vyčistíte hlavu a zapomenete na všední starosti. Aby však byl účinný, měla byste se mu se věnovat třikrát týdně, a to 20 až 30 minut. Pokud vám to bude časem málo, můžete po troše přidávat.

Zdroj: Profimedia.cz

Sport, který vás nezruinuje

Jakmile se na jogging dáte, měla byste vytrvat. Teprve po několika týdnech totiž poznáte efekt – především dolní partie těla – stehna, lýtka a hýždě se začnou krásně formovat a časem ztratíte nějaké to kilo. Pozitivní vliv má také na srdce, plíce, svaly či na ledviny a mozek, protože se zlepší jejich zásobování kyslíkem. Velkou výhodou joggingu je to, co u ostatních druhů běhu – není finančně náročný. Potřebujete jen kvalitní běžeckou obuv a správný terén.

Rizika jsou všude

Ke každému sportu ale patří i zdravotní rizika. V tomto případě je to přetížení dolních končetin, které může od drobných chronických problémů vést až k trvalým poškozením při nadváze, nevhodné obuvi či při nadměrné zátěži. Samozřejmě hrozí i úrazy způsobené během v terénu. Neměla byste se také přepínat. Pokud zátěž bude neúměrná a k tomu se budete špatně stravovat, může hrozit i nepravidelný cyklus či zástava menstruace.

Zdroj: Profimedia.cz

Dbejte na obuv

Co tedy udělat, abyste omezila případné problémy a byla zdravá a fit? Tělesnou zátěž zvolte přiměřeně věku, zdatnosti a zdravotnímu stavu. Vždy začínejte pozvolna a postupně
přidávejte. Důležité je také oblékat se přiměřeně počasí – na jaře a v létě bystě měla použít kvalitní krémy s UV faktorem a nezapomenout na pokrývku hlavy. V zimě naopak nepodcenit oblečení, zvolit speciální spodní prádlo, nezapomenout na čepici a rukavice. Velmi důležitá je správná běžecká obuv. Hodláte-li se joggingu věnovat, měla byste do ní investovat. Ztlumí totiž otřesy a výrazně bude šetřit vaše klouby.

Joggování ve vodě

Běh po silnici vás neláká? Pak můžete zkusit tzv. aqua jogging, tedy běh ve vodě. Vaše klouby zatíží mnohem méně – voda totiž sníží vaši hmotnost o 90 %! Také zde srazíte nadbytečná kila, zbavíte se celulitidy a snížíte riziko vzniku křečových žil. Navíc musíte překonat 15x větší odpor vody, než je při joggingu odpor vzduchu! A ušetříte i za běžeckou obuv, stačí jen plavky a vztlakový pás, aqua belt, který vás bude držet pod vodou. A ten vám při hodinách v bazénu většinou půjčí…

Tipy Kafe.cz: Co na sebe?

  Nike Air Span+ 6 Nike Air Span+ 6 Zdroj: Profimedia.cz

Nike Air Span+ 6

Vynikající dámská běžecká obuv Nike je vyrobena ze speciálního materiálu, který je odpružený, chrání před nárazy i odřením. Do boty je možné dát malý senzor, který komunikuje s vaším iPodem a zaznamená rychlost, vzdálenost i tempo.

Cena: 2 770 Kč (botynasport.cz)

  Běžecké kraťasy Běžecké kraťasy Zdroj: Profimedia.cz

Běžecké kraťasy

Krátké dámské elastické běžecké kraťasy ve velmi povedeném designu mají spoustu technických parametrů, které vám zpříjemní sportovní zážitky. Mezi ně patří provázek a široká guma v pase, přední vnitřní kapsička a vnější kapsička na zadním díle, která se dá uzavřít na zip.

Cena: 489 Kč (new-alpine.cz)

  Termo tričko Termo tričko Zdroj: Profimedia.cz

Termo tričko

Dámské termo tričko v celoroční verzi optimálně reguluje tělesné teplo, nevstřebává vlhkost a výborně odvádí pot, je extrémně lehké, odolné vůči bakteriím a slunečnímu svitu.

Cena: 449 Kč (new-alpine.cz)

Další články

čtenářů si právě čte tento článek


Akční letáky