Staňte se předplatitelem našich časopisů
mojepredplatne.cz

Jóga: Cesta k vyrovnanosti

Jóga: Cesta k vyrovnanosti
Jóga: Cesta k vyrovnanosti
Zdroj: Thinstock

Život v dnešním rychlém světě plný nejistot a stresu přispívá často k tomu, že se vzdalujeme sami od sebe a i svých nejhlubších potřeb. Snažíme se, aby vše klapalo v práci a třeba teď, v čase předvánočním, ještě navíc i o to, abychom stihli napéct, nakoupit dárky nebo uklidit. Přes všechny povinnosti ale často zanedbáváme to nejcennější, co máme – a tím je naše zdraví. Existuje však cesta, která pomáhá obnovovat fyzickou i psychickou kondici zároveň a v souladu – a tou je jóga.

Když přijdeme večer z práce, stále ještě přemýšlíme, co jsme nestihli, co budeme dělat zítra a jestlipak schůzka s nadřízeným proběhne bez větších komplikací. Nenecháme naši mysl, aby si od podobných starostí odpočinula. Proč si raději neuvaříme čaj a nesedneme si do křesla s naší oblíbenou knihou, nebo se nezachumláme do deky a nerelaxujeme za zvuku poklidné hudby?

Stres je jako droga

S jakousi nadsázkou můžeme konstatovat, že stres se v mnohém podobá drogám. První a především malé dávky stresu mohou do našeho pracovního světa přinést mnoho energie a kreativity. Avšak začneme-li jeho denní dávky zvyšovat, naše tělo je bude vyžadovat stále častěji a nakonec se jeho působením tělo zničí.

Stejně jako lidé závislí na návykových látkách, tak i lidé, kteří jsou v permanentním stresu, se budou muset potýkat se zhoršeným zdravotním stavem. Tomuto stavu je však vhodné předcházet. „Stres mnoho z nás dokáže odbourat například sportováním. Během fyzické aktivity je tělo zatěžováno úplně jiným způsobem a lidově řečeno, člověk při aktivním pohybu přichází na jiné myšlenky. Kromě odbourávání stresu a aktivního odpočívání nám však pohyb zlepšuje i fyzické zdraví,“ říká lékárnice Monika Vostřelová z Alphega lékárny v Jaroměři. Avšak naše chuť sportovat a aktivně využívat volný čas se mění společně s poklesem teplot v podzimním období, vyšší srážkovostí či zataženou oblohou.

Jóga znamená vyváženost

Jednou z nejlepších pohybových aktivit, které prospívají nejen tělu, ale také duši, je jóga. Slovo jóga pochází ze sanskrtu a v překladu znamená spojení, sjednocení, rovnováhu a vyváženost. Toto nauka je stará více než dva a půl tisíce let a vyvinula se především jako forma meditace a uctívání. V současné době je jogínská filosofie chápaná jako velmi široká nauka. Zahrnuje mnohé cesty a směry, z nichž si každý člověk může vybrat tu, která bude jeho založení a orientaci nejlépe odpovídat. Ačkoli je jóga velmi rozmanitá, všechna její odvětví mají stejný cíl: naučit se naslouchat svému srdci, poznat naše vlastní já a splynout s kosmickým vědomím skrze dosažení harmonie těla a duše.

8 blahodárných účinků jógy

  • celkové ozdravení těla a duše
  • vyrovnání a udržení tělesné váhy
  • formování postavy, posílení svalů, vitalita
  • zlepšení a regulace činnosti vnitřních orgánů
  • odbourávání negativních emocí a vlastností
  • zpomalení stárnutí a prodloužení života
  • uvolnění a osvobození mysli
  • zlepšení koncentrace a obohacení lidského vědomí

Zaujala vás jóga? Zkuste si ji zacvičit z pohodlí vašeho obýváku! Na webu Kondice.cz máte možnost si předplatit lekce jógy na tři měsíce a po tu dobu si vyzkoušet cokoliv z nepřeberného množství již nahraných videí. Navíc každý měsíc přibudou další tři nové lekce.

Cvičení pro tělo i duši

Rozhodneme-li se začít cvičit jógu, musíme mít na mysli jednu velmi důležitou zásadu: jóga je cvičení pro duši i tělo, které je nutné vždy vykonávat s radostí. Cvičení by v nás mělo vyvolávat příjemné pocity, které nám dají zapomenout na okolní svět, jeho negativa a těžkosti.

Rozvíjet bychom měli také vše, co je pro nás přirozené. Jóga člověka nenutí setrvat v určité pozici po několik minut, pokud se necítíte „ve své kůži“. Uklidňuje vás poloha blaženosti či dáváte přednost poloze mrtvoly? Pak v nich setrvejte tak dlouho, dokud se jimi vaše tělo „nenasytí“. Pozice delfína ve vás naopak vyvolává nejistotu a zmatek? Ze svého cvičení ji jednoduše vylučte.

Vybírat můžeme z mnoha typů jógy. Na správné provedení asán (tedy jógových pozic těla), které příznivě ovlivňují fyzickou stránku našeho těla, se zaměřuje hathajóga. Bhaktijóze se říká jóga lásky. Při cvičení tohoto typu jógy se člověk odevzdává bohu, ruší své ego a může dosáhnout až osvícení. Džnánajóga je cvičením poznání a moudrosti. Královská jóga zvaná rádžajóga je cestou, na které cvičenec pozná svou vůli a sebekázeň. Charakter, mysl i vědomí člověka lze očistit za pomoci tzv. nesobecké činnosti, kterou představuje karmajóga. Dále existují iyengar jóga, gurujóga, aštangajóga, mantrajóga, kundaliníjóga a mnohé další. Pokud člověk chce skutečně dosáhnout harmonie a klidu, tu pravou jógu pro svou osobu zajisté nalezne.

Fakt, že jóga přežila staletí lidské existence a našla své příznivce v každém časovém období, naznačuje, že se jedná o vskutku výjimečné tělesné a duševní cvičení. Přijetí takovéto filosofie dokáže lidský život pozvednout do jiné úrovně. Kromě příznivých účinků na psychický stav jedince ale jóga pomáhá i při zlepšení fyzických schopností člověka.

Další články

čtenářů si právě čte tento článek


Akční letáky