Tato třiatřicátnice bourá mnohá tabu. Zpochybňuje představu, že jóga je jen pro štíhlé. Narušuje tradiční představy o ženské sexualitě. Píše, přednáší, má vlastní podcast, kde se svou přítelkyní za labužnického kouření marihuany probírá taková témata, jako je polyamorie. Seznamte se s nekonvenční Afroameričankou Jessamyn Stanley.

Narodila se do konzervativní jižanské rodiny, a jak sama přiznává, sex nebylo téma, které by v její rodině rodiče s dětmi probírali. Jejich jediným přínosem v tomto směru byla kniha o sexu jako nástroji reprodukce, kterou rodiče tehdy dospívající dívce dali a tím považovali sexuální osvětu za uzavřenou. Jessamyn ale v knize našla informace, které ji zaujaly mnohem víc – třeba o homosexualitě. Ji i její rodiče čekalo ještě mnoho nepříliš příjemných rozhovorů – včetně jejího coming outu, když jí bylo 16.

Všechno bylo jinak

A jako by toho nebylo málo, k odlišné sexuální orientaci se přidala také výrazná nadváha. Dost na to, aby se sotva dospělý člověk necítil na světě zrovna komfortně. V křehkém období puberty Jessamyn zkusila jógu, ale nezaujala ji. Jóga ale neřekla v jejím životě poslední slovo. Jessamyn se k ní vrátila po dvacítce jako ke způsobu, který by jí mohl pomoct bojovat s depresí. A tentokrát to klaplo – našla v józe zalíbení a ta jí začala pomáhat nejen po stránce fyzické. Jessamyn začala sdílet svoje fotky při cvičení na Instagramu, ze začátku hlavně proto, aby měla zpětnou vazbu na cviky, které dělala. Ale její sledující, kterých rychle přibývalo, zaujala hlavně ona sama a její přístup – obézní Afroameričanka, která dokázala dostat své tělo do jógových pozic, nebála se u toho vyfotit a ještě si to užívala. A to se stalo také její zásadou, kterou se nejenom sama řídí, ale také ji předává svým studentům – soustředit se na to, jak se cvičící cítí, ne jak vypadá. A studenti se jen hrnou – vyučuje je jednak on-line, jednak při soukromých lekcích mezinárodně i v Durhamu v Severní Karolíně, kde žije. Svojí aktivitou se jí podařilo zpochybnit představu společnosti, že obézní lidé jsou pomalí a slabí, a naopak razí nové heslo, že síla přichází v různých tvarech a velikostech.

Jessamyn se ale nezabývá jógou jen z důvodu fyzického cvičení, ale také psychického rozvoje. Jóga pro ni není jen kombinace pozic, dýchání a meditace, ale také cesta k osvobození – nejen fyzického těla, ale také duševní a duchovní součásti každého jedince. A to obnáší kromě pozitivního vztahu k vlastnímu tělu i vztah k vlastní sexualitě. Jóga Jessamyn pomohla si uvědomit, že je sexuální bytost a že na tom není nic špatného, není to nic, za co by se měla stydět nebo omlouvat. A s vervou sobě vlastní začala sexuální osvobození prezentovat na svých sociálních sítích včetně propagace sexuálních pomůcek či masturbace, která by se podle ní měla přesunout do kategorie běžné hygieny prospěšné tělu, jako je čištění zubů či sprchování. Bez ohledu na své rozměry se ráda obléká do odvážných, přiléhavých modelů. A jako by kontroverzí nebylo dost, vybízí ženy, aby se přestaly stydět za svou menstruaci – z toho důvodu se stala ambasadorkou firmy Kotex vyrábějící menstruační pomůcky.

Odvážný počin

Pro sexuálně mnohem liberálnější Evropany to možná ani takový průlom neznamená, ale v americké společnosti, stále v mnoha směrech prudérní, kde žije mnoho etnických menšin s jejich vlastním pojetím těla a sexuality, to je hodně odvážný počin. A ač se názory na počínání Jessamyn mohou lišit, jedno se jí musí přiznat – umí se přijmout taková, jaká je, nestydí se za sebe a tím inspiruje ostatní k cílům, o kterých si možná mysleli, že jsou pro ně nesplnitelné.