Když cítíme, že se o nás pokouší nemoc, jako první sáhneme po teploměru, abychom zjistili, jak na tom jsme. Stoupající teplota na displeji teploměru dává tušit, že nás bude čekat nepříjemné a zdlouhavé čekání v ordinaci lékaře, z níž si pravděpodobně odneseme předpis na antibiotika. Zvýšená teplota ale nemusí nutně znamenat, že léčbu antibiotiky potřebujeme a v dnešní hektické době není v našem zájmu připravit se o čas zbytečnou cestou k lékaři. CRP test nám pomůže dilema elegantně vyřešit.

Tato domácí diagnostická metoda spolehlivě rozliší virovou a bakteriální infekci. „Pomocí CRP testu zjišťujeme koncentraci C-reaktivního proteinu v krvi ve třech množstevních úrovních. Pokud je koncentrace vysoká, pravděpodobně v organismu probíhá těžší bakteriální zánět, což pro nás znamená nutnou návštěvu lékaře a nasazení antibiotik,“ vysvětluje Doc. MUDr. Bohumil Seifert Ph.D. ze Společnosti všeobecného lékařství ČLS JEP a dodává: „Běžná virová onemocnění obvykle hladinu CRP nezvyšují, takže léčba antibiotiky není nutná.“

Zvláště užitečný je CRP test v podzimním sychravém období, které s sebou každoročně přináší i epidemie chřipek. Chřipka patří mezi nejnakažlivější onemocnění vůbec, což dokládají i statistiky jednotlivých krajů, které začátkem roku při chřipkové epidemii hlásily v průměru až dva tisíce nemocných. Ačkoli klasicky probíhající chřipku zvládne ve většině případů nemocný vyléčit běžně dostupnými medikamenty sám doma, je třeba mít jistotu, že se skutečně nejedná o bakteriální infekci, která vyžaduje návštěvu lékaře. I zde je na místě sáhnout krom teploměru i po sofistikovanější diagnostické metodě, jakou je CRP test, který je dnes již běžně dostupný v síti lékáren. Jeho provedení nezabere více než pět minut. Balení obsahuje vše potřebné pro odebrání kapky krve z bříška prstu a k následnému vyhodnocení.

V jednom balení získáte dva CRP testy, takže je možné test po 24 hodinách zopakovat a ověřit si, zda je bakteriální infekce na ústupu, nebo se zvětšuje. Díky nastavitelné hloubce vpichu jehly lze CRP využít nejen k ověření zdravotního stavu dospělých, ale i dětí. Diagnostika je jednoduchá, rychlá a šetrná.

Opar znáte všichni moc dobře. Aby taky ne, když je více než 80 % populace nositelem viru HSV 1, který opar způsobuje. Bohužel se nejedná o žádný malý nevzhledný pupínek, který hned zase zmizí. Právě naopak. Jde o virové onemocnění, které se rychle šíří, snadno se nakazíte a zaručený způsob, jak se mu ubránit, prostě neexistuje. Jak se ho tedy alespoň co nejrychleji zbavit?

Většina mastí či náplastí na opary je vhodná pouze pro určitá stádia oparu - od první fáze příznaků až k jeho finálnímu doléčení. Vaše lékárnička by tak měla obsahovat alespoň dva produkty pro jejich správnou léčbu. Tomu už je ale konec. Společnost URGO má řešení, kterým je novinka URGO Opary. Jedná se o produkt 2 v 1, protože ho lze užívat od výskytu prvních příznaků oparu až do jeho úplného zmizení.

URGO Opary je klinicky ověřená gelová náplast s unikátní technologií filmogel připravená k okamžitému použití. Pomocí speciálního jednorázového aplikátoru se gel nanese na opar, kde utvoří ošetřující, diskrétní and elastický film. Ten chrání a zároveň podporuje hojení oparu ve všech stádiích. Díky jednorázovému aplikátoru se nemusíte oparu při aplikaci dotýkat a nedochází tak k dalšímu přenosu viru. Nesrovnatelnou výhodou gelu je také to, že ho lze aplikovat na nerovnou plochu, do koutků úst a nejste nijak limitováni jeho velikostí, jako tomu je např. při použití náplastí. Přípravek aplikujte až 4x denně do jeho úplného zahojení.

Retro lekárnička z dvacátých let

První lékárničku použili vojáci ve španělsko - americké válce na přelomu 19. a 20. století. V domácnosti se začala ujímat v 20. letech minulého století, kdy ji hojně využívali hospodyňky pro ošetření drobných poranění způsobených při vaření. Plechové kazety, do kterých se výbava dobře ukládala, byly zároveň i estetickým doplňkem v domácnosti.

Novou limitovanou edici domácí lékárničky uvádí v těchto dnech na trh výrobce zdravotnického materiálu HARTMANN – RICO. Plechová retro lékárnička je inspirována obrázky takzvaných pin-up dívek, které byly typické pro dvacátá léta.

Pod víkem Retro lékarničky se skrývají nejmodernější prostředky pro domácí ošetření drobných poranění. Nechybí teploměr Thermoval standard pro rychlé a snadné měření teploty, fixační náplast z fólie Omnifilm, na kterou nejsou potřeba nůžky, superelastické fixační hydrofilní obinadlo a sterilní gázový čtverec Sterilux. Dostatek volného prostoru umožňuje doplnit ji o léky a materiál individuální potřeby a mít vše pro ošetření a poskytování první pomoci na jednom místě.

Čím svou domácí lékárničku doplnit?

Vybavení Domácí lékárničky RETRO můžete rozšířit podle životního stylu vaší domácnosti. Doplnit můžete například samolepicí náplast Cosmopor, která se k ráně nepřilepí, voděodolnou náplast Cosmopor Waterproof na ochranu drobných poranění před infekcí z vody, elastické barevné obinadlo s přilnavým efektem Ideal Color Cohesive či pažní tlakoměr Tensoval duo control pro snadné a přesné měření, případně další výrobky z široké nabídky HARTMANN – RICO.

Nezapomínejte, že obsah domácí lékárničky je nutné jednou ročně překontrolovat a pomůcky s prošlou dobou použitelnosti vyměnit za nové.

Limitovaná edice retro lékárniček je již nyní k dispozici v lékárnách za doporučenou cenu 393 Kč.