Diskutujte: Myslíte, že se alkoholik dokáže vyléčit sám nebo potřebuje pomoc odborníků?

Mohlo by vás také zajímat: Příběh Renaty: Každý den půl lahve, to přece ještě není závislost, že ne?

Dlouhodobé požívání alkoholu a postupné propadání se do něj je začarovaný kruh, který má nezměrné fyzické i psychické následky na organismus člověka.

Nepiješ? Je s tebou pěkná nuda...

Světové studie prokázaly, že alkohol je škodlivější než marihuana nebo kokain. Nebezpečnou látkou je také proto, že je společností tolerován. Jeho konzumace je sice částečně regulována, ale v našich zemích je pro většinu lidí dostupný. Pití alkoholu je často považováno za společenskou nutnost. Osoba, která nepije alkohol, je méně akceptována i vítána, často se o takovém člověku hovoří jako o »nudném patronovi« nebo o tom, s kým je nuda, kdo »se neumí bavit«.

Pracuji moc, nestíhám, nespím... Piju

Mnozí pijí kvůli své práci. Některá zaměstnání doprovázená stresem, únavou, a rovněž práce, kde hrozí riziko pochybení nebo velká zodpovědnost, čítají ve svých řadách mnoho jedinců holdujících alkoholu.

Nudím se... Piju

U dospělého člověka trvá vznik závislosti až pět let. U mladistvých může dojít ke vzniku závislosti za několik měsíců. Mladí lidé se opíjí často sami, důvodem je »příjemný« pocit opilosti a nezřídka i nuda. Dnešní generace neumí v mnohých případech využít svůj volný čas smysluplně a ke svému prospěchu. Alkohol je pro děti a mladistvé nebezpečnější než pro dospělé. I při občasném požití se zvyšuje nebezpečí onemocnění jater - játra adolescentů a dětí nedokáží odbourávat alkohol jako dospělí. Je zde i nebezpečí onemocnění nervového systému.

Závislost

Alkoholismus nejen polapí do svých sítí alkoholika samotného, ale navíc postihne i prostředí, které ho obklopuje - rodinu či pracoviště. Díky vazbám je zvláště ohroženou skupinou alkoholikova rodina. Její členové se často stanou obětí projevů chování alkoholika. Měli bychom vnímat, že nejde o charakterovou vadu, ale o návykovou nemoc, jejíž oběti jsou psychicky i fyzicky závislé na alkoholu jakožto chemické látce. Ten se stává součástí chemických procesů jejich těla a ovládá chování i myšlení.

Fyzická poškození organismu

Závažná je alkoholická podvýživa, alkoholik trpí nechutí k jídlu, příčinou je chronický zánět sliznice žaludku vyvolaný pitím. Tito lidé často trpí vředovou chorobou. Alkohol dále poškozuje játra, neustálý přísun alkoholu je zatěžuje, část buněk odumírá a je nahrazována vazivem. Vzniká cirhóza jater, která je častou příčinou smrti alkoholiků. Vlivem velkého množství tekutiny dochází ke změnám i na srdci, které je zbytnělé.

Cirhóza jater

Cirhóza jater je chronické onemocnění. Projevuje se zánikem jaterních buněk, zmnožením vaziva a uzlovitou přestavbou jaterní tkáně. Játra tak přestávají fungovat a tvrdnou. Proto se cirhóze také říká tvrdnutí jater. V počátečním stadiu člověk cítí tlak v pravém podžebří a trpí plynatostí. Má i další potíže s trávením, říhání, nesnášenlivost tučných jídel. Člověk nemocný cirhózou jater se cítí unavený, nevýkonný a trpí nechutenstvím. V pokročilém stadiu dochází k otokům dolních končetin a ke zvětšování břicha. Na těle se objevují místa, která krvácí. Často jsou tyto potíže doprovázeny žloutenkou.

Další poruchy

Z příznaků poruch nervové činnosti můžeme jmenovat třes prstů, noční pocení, nespavost, podrážděnost, slabost. Dále malátnost a bolesti hlavy, v neposlední řadě »okna« a oslabení paměti. K psychickým poruchám patří také vztahovačnost, žárlivost a těžké deprese, halucinace zrakové i sluchové. A mezi pokročilé poškození nervového systému pak řadíme pomočování se či pokálení.

Prevence

Vzhledem ke snadné dostupnosti alkoholu není otázka prevence jednoduchá. Je zřejmé, že bychom měli pít alkohol s mírou a příležitostně. Pokud se ve vašem okolí objeví tento případ, postupujte citlivě. Alkoholici mají často problém si připustit, že trpí touto nemocí. Považují dlouho své pití za společensky přijatelné a »normální«. V nutném případě se poraďte s odborníky.

7 příznaků, které by vás měly upozornit

1. Partner sám vyhledává místa, kde se evidentně bude pít (hospody, bary, návštěvy u přátel, kteří mají k alkoholu blízko) několikrát v týdnu, víkend se bez večírku neobejde.
2. Příležitost k pití si vždy najde i tam, kde k tomu není bezprostřední důvod (výlety či rodinná dovolená).
3. Nemá »záklopku«, opíjí se tak, že neví, kdy má dost a usíná na stole, musí se zpravidla nechat odvézt či odnést. K opilosti mu čím dál častěji stačí menší a menší množství alkoholu.
4. Zapomíná v důsledku kocoviny na důležité věci, chybuje v práci, často dochází k výmluvám, že se musí »odreagovat« pitím, aby vypustil stres. Dochází k »bludnému kruhu«. Práce – stres – pití – práce – stres – pití atd.
5. Je podrážděný, často je na vás nepříjemný, váš intimní život strádá a vy víte, že je mu prostě zle, protože včera byla opět jedna z propitých nocí.
6. Má problémy se spaním, pokud si »něco nedá«.
7. Ztratil zájem o koníčky, které měl dříve – raději než sport, kino, divadlo, procházku či jinou činnost zamění za návštěvu lokálu.