Staňte se předplatitelem našich časopisů
mojepredplatne.cz

Jak poznat, že dostatečně pijete: Čirá moč značí, že děláte něco špatně!

Zdroj: shutterstock
Prohlédněte si všechny fotografie (20)

Nezapomínejte na dostatečnou hydrataci i na podzim a v zimě. S příchodem podzimních měsíců klesá u většiny lidí potřeba příjmu dostatečného množství tekutin. Přičemž naše ledviny musí fungovat ve všech ročních obdobích stejně. Dostatečný přísun tekutin je pro optimální hydrataci organizmu a správnou funkci ledvin a dalších tělesných orgánů zásadní.

Dostatečný přísun tekutin je také pomocníkem k mladistvému vzhledu, další tipy najdete v galerii.

Celé dvě třetiny lidského těla jsou tvořeny vodou. Jedna třetina z této vody se nachází v mimobuněčném prostoru (tzv. extracelulární prostor) a z toho množství jen tři litry tvoří plazma. Pokud přijímáme dostatečné množství tekutin, dojde v důsledku difúze (přechod látek z prostředí o vyšší koncentraci do prostředí s nižší koncentrací) vody skrze kapiláry k expanzi extracelulárního prostoru. Pitím vody se navýší objem plazmy a voda se může dále volně přesouvat do různých částí těla.

Na druhou stranu je zase nezdravě zvýšený příjem tekutin kontraproduktivní. Jistě jste slyšeli termín „otrava vodou“. Nejedná se však o otravu v pravém slova smyslu, přesnější název je rozvrat vnitřního prostředí organizmu. Intoxikace vodou vznikne zejména při rychlém přísunu vody bez minerálních látek, všechny důležité minerály se „naředí“ a dojde k rychlému poklesu sodíkových, draslíkových a chloridových iontů.

Jak moc tedy pít?

Dostatečně hydratovaný člověk má barvu moči slámově žlutou. Pokud je moč čirá, může to být znamení velkého příjmu tekutin. A naopak tmavě žlutá až žlutě-okrová moč může signalizovat dehydrataci. Mějte však na paměti, že léky a vitaminové doplňky mohou ovlivnit barvu moči.

Množství přijatých tekutin za standardních klimatických podmínek tedy představuje přibližně 2–2,5 litru denně a asi 80 % z tohoto množství by měly tvořit nápoje.

A víte, že …

  • Zdravé ledviny vylučují až jeden litr tekutin za hodinu.
  • Mírně by měli pít pacienti s poruchou srdce nebo ledvin.
  • Vůbec nebo málo by měli pít pacienti, kteří podstupují pravidelnou dialýzu (náhrada funkce ledvin v organizmu pro očištění krve od odpadních látek). 

Další články

čtenářů si právě čte tento článek


Akční letáky