Staňte se předplatitelem našich časopisů
mojepredplatne.cz

Jak uvolnit záda

Záda jsou jednou z nejvíce namáhanou částí lidského těla. V současné době plné napětí a stresu se záda stávají zrcadlem vzrůstajícího napětí. Jejich častá bolest může být zapříčiněna špatnými pohybovými návyky, pracovními stereotypy, ale také psychickým stavem.

V minulém díle Cvičení s Vaškem Krejčíkem na Kafe.cz jsme si ukázali, jak se správně protáhnout na začátku cvičení. Připomínáme, že cviky, které jsme se naučili, jsou vhodné i jako samostatná cvičební minijednotka. Pokud máte chuť, můžete si k nim připojit ty dnešní, nezaberou vám příliš času, ale účinky jsou opravdu blahodárné.

Uvolnění zad s Vaškem Krejčíkem

Cvik č. 1

Základní pozice kočky (vzpor klečmo) je vhodná pro uvolnění zad od napětí a tlaku, které je způsobené celodenním zatížením. Uvolnění zad nastává při plynulém a vědomém pohybu s nádechem do mírného prohnutí a s výdechem do vyhrbení. V rámci této pozice dochází k uvolnění celých zad, především však bederní oblasti. Opakujte 20x v plynulém rytmu dýchání. Nespěchejte a vnímejte celé cvičení.

Cvičení Cvičení Zdroj: Lubomír Kotek

Cvičení Cvičení Zdroj: Lubomír Kotek

Cvik č. 2

Varianta pozice kočky na předloktích je vhodná pro uvolnění především hrudní části páteře. S nádechem se vyhrbte a s výdechem vraťte záda zpět do mírného prohnutí.

Cvičení Cvičení Zdroj: Lubomír Kotek

Cvičení Cvičení Zdroj: Lubomír Kotek

Cvik č. 3

Pozice vjagrásany je vhodná pro rozvinutí souměrného dechu v obou plicích a současně k uvolnění celých zad. S nádechem zvedněte jednu dolní končetinu a mírně se prohněte (prohnutí není silové). S výdechem vraťte nohu zpět pod hrudník a vyhrbte se. Opakujte 20x na každou dolní končetinu.

Vašek Krejčík Vašek Krejčík Zdroj: Lubomír Kotek

Cvičení Cvičení Zdroj: Lubomír Kotek

Cvik č. 4

Na závěr se přetočte do lehu na zádech a s výdechem přitáhněte obě pokrčené dolní končetiny. Obejměte kolena a můžete přidat i zvednutí hlavy čelem ke kolenům. Opakujte v pomalém tempu 10x.

Cvičení Cvičení Zdroj: Lubomír Kotek

Tip KAFE.cz

Nové kurzy powerjógy, jógy a meditací začínají v Energy Studiích Praha: www.energystudio.cz.

Další články

čtenářů si právě čte tento článek


Jak na shození hmotnosti prostě a jednoduše?

Kilojouly od oka

Vánoční svátky i silvestr nás smetly a nastává pravidelný čas kontrolování váhy po všem tom cukroví, chlebíčcích, jednohubkách a alkoholu. Jak na…

Akční letáky