Staňte se předplatitelem našich časopisů
mojepredplatne.cz

Jak správně padat na kole (video)

Jak správně padat na kole
Jak správně padat na kole
Zdroj: Profimedia.cz

Samozřejmě víme, že nejlepší je nepadat vůbec. Jenže občas to prostě nevyjde a zemská přitažlivost si nás k sobě přitáhne rychlostí blesku. Před výletem na kole se proto raději podívejte, jak padají profíci...

K jízdě na kole – a to nejen na tom horském – patří někdy i pády. Většina z nich je tak rychlých, že o nich nestačíte přemýšlet, natož jim zabránit. Přesto si můžeme říct několik užitečných návodů, abychom si vážně neublížili.

  • Zásadní je nosit helmu, rukavice popřípadě i chrániče loktů a kolen.
  • Při pádu nenatahujeme paže před sebe – je riziko, že si je zlomíte. Pokuste se pád převést do kotoulu. 
  • Snažte se při pádu chránit hlavu.
  • Pokuste se vyhnout dopadu na kolo.
  • Při stoupání do prudkého kopce se může kolo vlivem těžkého převodu postavit na zadní. V tomto okamžiku, musíte rychle zablokovat brzdy a co nejdříve sesednout.
  • Naopak při sjezdu, padáte-li přes řidítka, platí pravidlo, že se musíte přenést svou váhu co nejvíce dozadu a ubrat ve šlapání.

KAFE.cz doporučuje: Tip od profíka

Tipy KAFE.cz: Pomůže vám i kvalitní výbava

Oblečení na kolo

Vždy je lepší mít na sobě několik tenčích a kvalitních vrstev, než jen jednu tlustou. První vrstva by měla být kvalitní prádlo odvádějící pot, které je příjemné na pokožku. Dále pak vrstva izolační a na závěr nepromokavá, ochranná vrstva, která zároveň umožní odpařování potu.

Cyklistické rukavice

Je vhodné používat při každém počasí. Chrání vaše zápěstí a také brání před otřesy. V chladných měsících zvolte rukavice prstové a zateplené, v létě pak bezprstové s odvětráváním.

Cyklistické šortky

Měly by být pohodlné, bez švů a aby se předešlo odřeninám. V chladnějším počasí můžeme použít legíny, tzv. čapáky a na ně pak popřípadě použít nepromokavé kalhoty.

Cyklistické tričko (dres)

Mělo by být vybaveno hlubokými kapsami pro uložení všech možných předmětů včetně mapy. Doplnit ho pak můžete návleky, které z dresu udělají rázem dlouhé triko.

Přilba

Je životně důležitá na horském i silničním kole. Každý cyklista by ji měl používat. Na výběr je nepřeberné množství různých přileb, které se liší provedením, tvarem, barvou a cenou. Každá ale musí splňovat všechna bezpečnostní kritéria. Používat můžete i přilbu s ochranným štítem. Vyberte si tu, která vám nejlépe sedí a ve které se budete cítit pohodlně.

Boty

Kupujte je ve specializovaných obchodech. Cyklisté dávají přednost nepromokavým, lehkým s dobrou podrážkou, která bývá zpevněná karbonem. Zapínání je pak ideální na suchý zip.

Brýle

Jsou důležitým cyklistickým doplňkem. Chrání oči nejen před sluncem, ale také před létajícím hmyzem.

Další články

čtenářů si právě čte tento článek


Akční letáky