Staňte se předplatitelem našich časopisů
mojepredplatne.cz

Jak sedět zdravě

Zdroj: Profimedia.cz, Archiv výrobců

Nejnovější britský výzkum dokázal, že strávíme neuvěřitelných 36 let našeho dospělého života sezením. Každý den to činí 14 hodin a 28 minut. Neovlivňuje však pozice, v jaké sedíme, naše zdraví?

Dlouhé sezení není příliš dobré pro naši postavu a páteř. Ani z anatomického hlediska není zrovna nejvhodnější, zkrátka jsme se k němu nevyvinuli. Samo o sobě ale nezapříčiňuje vysunuté ploténky, nebo svalová zauzlení. Tyto neduhy má totiž na svědomí styl, jakým celý den sedíme.

Všechno je o úhlech

Jak bychom měli sedět? Překvapivě – rovně jako prkno není správnou odpovědí. Záleží na úhlu. Nerozhoduje, jestli jste shrbení nad počítačem, nebo na pohovce nad knihou. Nacházíte-li se v pozici, kdy úhel mezi laptopem a trupem je menší než 90 stupňů, vystavujete páteři nadměrný tlak. Úhel 80 stupňů způsobuje dvojnásobné množství tlaku na bederní páteř v porovnání s tím, když stojíte. Ideální je, bude-li úhel mezi vašima nohama a páteří 110 stupňů. Důležité je také sedět na celé židli, ne pouze na okraji. Pokud to budete dodržovat, můžete se s bolestí zad rozloučit.

Nezapomeňte se hýbat

Bez ohledu na to, jak pohodlně se vám v nové pozici sedí, je důležité se hýbat. Z tohoto důvodu jsou dobré staré, nemoderní židle, které se s vámi viklají. To vás často donutí měnit pozici. Každých 40 minut byste ale měla vstát, projít se a udělat si několik protahovacích cviků.

Tipy Kafe.cz na zdravé sezení

  Zdravotní židle SpinaliS Zdravotní židle SpinaliS Zdroj: Profimedia.cz, Archiv výrobců

Zdravotní židle SpinaliS

Imituje sezení na rehabilitačním balonu. Páteř není poškozována jako na statické židli a zůstává zdravá. Odborníci doporučují sezení na míči max. 3-4 hodiny denně, židle SpinaliS však umožňuje celodenní sezení i přes 14 hodin denně. Mají pohyblivý sedák, a tak díky tomu páteř během náklonu těla zůstává ve správné pozici.

Cena: od 12 900 Kč (Zdravotni-zidle.cz)

  Zdravotní židle Forego Zdravotní židle Forego Zdroj: Profimedia.cz, Archiv výrobců

Zdravotní židle Forego

Konstrukce této židle je založena na bázi německého patentovaného mechanismu pending, který zajišťuje naklápění sedadla ve všech směrech, inicializuje páteř ve správné, vzpřímené poloze, pozitivně stimuluje svaly a okamžitě účinkuje na organismus.

Cena: od 7 900 Kč (Forego.cz)

  Židle Swopper Židle Swopper Zdroj: Profimedia.cz, Archiv výrobců

Židle Swopper

Zdravé sezení nabízí i židle Swopper. Oproti gymnastickému míči má sezení na swopperu následující přednosti: Swopper nabízí více jistoty – neodkutálí se pryč, nemůže prasknout, člověk z něho nespadne, nepřevrhne se.

Cena: 13 808 Kč bez DPH (Nobl-smichov.cz)

Kafe.cz informuje

Jak správně sedět u počítače

Správné sezení Správné sezení Zdroj: Profimedia.cz, Archiv výrobců

 

Další články

čtenářů si právě čte tento článek


Jarní únava

Sotva ráno vylezete z postele, jste jako mátoha, všechno vás bolí a jste neustále nevrlá. Neděste se! Jen na vás prostě skočila jarní únava! Nedejte…

Akční letáky


ZAVŘÍT REKLAMU