Krok za krokem: Jak přesně by mělo vypadat samovyšetření prsu, aby mělo smysl

Vyšetření prsa
  Prohlédněte si všechny fotografie (16)
18+

Říjen je po celém světě měsícem boje proti rakovině prsu, která ročně postihuje více než půl milionu žen. Jen u nás v České republice zasáhne okolo šesti tisíc dam ročně. Ačkoli se jedná o jedno z nejlépe léčitelných nádorových onemocnění, neznamená to, že by se měla rakovina prsu podceňovat právě naopak. Každá z nás by měla svá ňadra pravidelně vyšetřovat pohmatem každý měsíc a každou nezvyklost raději konzultovat s lékařem. 

Schválně, kdy jste si naposledy sama vyšetřila prsa a kdy se vám na ně podíval lékař? Ačkoli gynekologové by měli správně vyšetřovat pohmatem ňadra při každé návštěvě, málokterý z nich to dělá a málokterá žena si o vyšetření prsů řekne. Poradíme vám, jak správně postupovat při samovyšetření prsů, abyste mohla být v klidu, že jste zdravá. 

Aby vyšetření mělo smysl, je potřeba provádět ho správně. Ideálním časem k samovyšetření ňader je doba zhruba dva až tři dny po menstruaci. Těsně před menstruací a během ní mívá většina žen citlivá prsa, navíc uzliny mohou být zduřené a mohlo by se snadno stát buď, že si bulky nevšimnete, anebo naopak zaměníte nateklou uzlinku za bulku. Po menses jsou ale prsa krásně uvolněná, uklidněná a nic jim neschází. Vyšetření je nejlepší provádět po večerní koupeli, kdy horká voda působí blahodárně nejen na psychiku, ale také na tkáně, tělo je prohřáté, prokrvené, kapiláry roztažené a vy máte největší šanci pohmatem zjistit, zda jsou vaše prsa v pořádku, či ne. 

První krok k samovyšetření je pohled na ňadra. Přirozeně je jedno prso větší a jedno menší a také je dost nepravděpodobné, že byste měla obě umístěná úplně stejně. Pokud by vám ale mělo jedno ňadro klesat výrazně, je to první varovný signál. Zvedněte ruku a dejte si ji za hlavu, tím správně napnete kůži a dostanete se i do jinak hůře přístupných míst na těle. Při vyšetření je dobré používat nějaký gel, ať už masážní, lubrikační, nebo sprchový, aby vám prsty po kůži klouzaly a vy jste měla šanci poznat nesrovnalost. Druhou rukou si prohmatejte ňadro konečky prstů okolo bradavky, dále důkladně na spodní části, po straně až k podpaží a poté směrem od bradavky ven s jemným tlakem přejíždějte kůži. Kdybyste pod prsty ucítila nějakou bulku, či kožní nerovnost, určitě neváhejte a zajděte si ke svému gynekologovi, anebo se rovnou objednejte na ultrazvuk. Raději vyhlásit planý poplach než něco zanedbat. 

Další články

čtenářů si právě čte tento článek