Staňte se předplatitelem našich časopisů
mojepredplatne.cz

Jak nejlépe spálíte kalorie? Zumba, Bosu, Jumping, H.E.A.T.

Jak nejlépe spálíte kalorie? Zumba, Bosu, Jumping, H.E.A.T.
Jak nejlépe spálíte kalorie? Zumba, Bosu, Jumping, H.E.A.T.
Zdroj: www.thinkstockphotos.com a archiv Dana Mullera, Hanky Kynychové, 3dfitness.cz a www.jumping.cz

Přemýšlíte, jaký sport zvolit, aby byl efektivní při hubnutí a přitom zábavný? Kafe.cz má pro vás hned několik tipů. Pobavíte se, vytvarujete tělo a spálíte neuvěřitelně velké množství kalorií.

ZUMBA

Spálíte: 600 – 800 kcal za 60 minut (1 lekce)
Čeho docílíte: rychlejšího spalování tuků, posílení a vytvarování celého těla, zvláště pak problémových partií na bříšku a bocích, zlepšení fyzické výdrže
Proč je dobrá: rychle se naučíte jednoduché kroky a necháte se pohltit latinskými rytmy, spojení tance a pohybu zaručuje zábavu, zapojíte všechny hlavní svalové skupiny

Zumba je dokonalé spojení cvičení a zábavy. Při tanci si totiž ani neuvědomíte, že vlastně cvičíte a spalujete tak přebytečné tukové polštářky. A proto neváhejte a podlehněte tomuto fenoménu, který omámil více než 10 miliónů lidí po celém světě. Klíčovou složkou zumby je samozřejmě hudba, a to kombinace latinsko-amerických rytmů a fitness hudby. Díky střídání pomalých a rychlých rytmů dochází rychleji ke spalování tuků, posílení a tvarování celého těla a zlepšení fyzické výdrže. Zumba také posiluje kardiovaskulární systém a napomáhá naučit se lepšímu držení těla. Nejen že zamezuje bolesti zad a kloubů, ale také dodává energii a působí antistresově.

KAFE.cz zjistilo:

V jakých formách můžete na zumbu narazit:

  • Zumba: tradiční cvičební lekce, která je dále rozdělená na hodiny pro úplné začátečníky a pro pokročilejší. Na takových hodinách uslyšíte základní rytmy merengue, foxtrotu, salsy, tanga, samby a mnoha dalších tanců.
  • Zumba Gold: hodina určená pro seniory. Zaměřuje se na anatomické, psychologické a fyziologické potřeby. Zlepšuje balanc, sílu, pohyblivost a pozitivně ovlivňuje kardiovaskulární systém.
  • Zumba Toning: kombinuje tvarování těla a taneční pohyby. Další důležitou složkou je spalování kalorií a posilování.
  • Aqua Zumba: zumba velmi podobná aquaaerobicu. Hodiny jsou bezpečné, hodí se i pro lidi s velkou nadváhou, protože cvičení ve vodě nezatěžuje klouby.
  • Zumbatonic: program přímo určený dětem ve věku 4-12 let. Kromě latiny obsahuje také taneční styly jako hip hop, reggea a pop. A benefity pro děti? Koordinace pohybů, disciplína, důvěra a týmová spolupráce.

Zumba Zumba Zdroj: www.thinkstockphotos.com a archiv Dana Mullera, Hanky Kynychové, 3dfitness.cz a www.jumping.cz

BOSU

Spálíte: 300 – 600 kcal za 60 minut (1 lekce)
Čeho docílíte: komplexního posílení svalů celého těla, zpevnění šlach a vazů, lepšího držení těla a koordinace pohybů, posílíte kardiovaskulární systém, hodina na BOSU má velmi pozitivní vliv na redukci tukových zásob
Proč je dobré: cvičení je vhodné nejen k hubnutí, ale také jako rehabilitace, např. po zranění, odstraňuje bolesti zad a šíje

Základem cvičení je samotné BOSU Balance Trainer, což je speciální nafukovací kopule. Při cvičení se používá jak stranou rovnou, tak vypouklou. Cvičení na BOSU, zkratka názvu „both sides up“, tedy „obě strany nahoru“, je vhodné úplně pro všechny. Cvičit na něm můžete na skupinových hodinách, stejně jako doma před televizí. Při hodině se pořádně zapotíte, ale také pobavíte a odcházet budete spokojená sama se sebou. Bez kondice se první hodina může zdát těžká, hlavně tzv. kardio trénink, ale s každou další lekcí se budete cítit spokojenější a více fit. U každé hodiny nechybí zahřívací fáze a na konci strečink.

KAFE.cz zjistilo:

  • Setkat se můžete s hodinami, které jsou zaměřeny na spalování tuků, tzv. kardio trénink, nebo s cvičením na posílení svalů a jejich zpevnění, tzv. trénink posilovací. V některých fitness centrech jsou hodiny propojeny. A třetím typem je pak protažení a uvolnění svalů, tzv, cvičení rehabilitační.

Zdroj: www.thinkstockphotos.com a archiv Dana Mullera, Hanky Kynychové, 3dfitness.cz a www.jumping.cz

JUMPING

Spálíte: až 1 500 kcal za 60 minut (1 lekce)
Čeho docílíte: zlepšení kondice, vytvarování postavy, spalování tuků, odpočinuté mysli
Proč je dobrý: při cvičení se nenudíte, je jednoduchý a po cvičení se cítíte příjemně, také zlepšuje funkci kardiovaskulárního systému a měkké trampolíny nezatěžují klouby

Jumping, který vznikl v ČR, patří mezi skupinová cvičení na patentovaných trampolínách. Za zvuků motivující hudby vás povedou profesionální instruktoři. Při cvičení kombinujete rychlé a pomalé poskoky, dynamický sprint, balancování, silové prvky a nevyhnete se ani důležitému strečinku. Vzhledem k tomu, že cvičíte v aerobním pásu, tak účinně spalujete tuky. A díky balančním cvikům zapojíte také svaly, které je jinak velmi těžké pořádně posílit.

Zdroj: www.thinkstockphotos.com a archiv Dana Mullera, Hanky Kynychové, 3dfitness.cz a www.jumping.cz

Tip KAFE.cz

Klikněte na www.jumping.cz

H.E.A.T. Program (High Energy Aerobic Training)

Spálíte: 500 – 800 kcal za 45 minut (1 lekce)
Čeho docílíte: redukce hmotnosti, zlepšení kondice a vytrvalosti, zaměřuje se na efektivitu cvičení u jednotlivců
Proč je dobrý: hubnete nepřirozenějším pohybem – chůzí, je zábavný a velmi účinný, dosahujete pouze vlastního cíle a nejste tak ve stresu, že nestíháte ostatní a cvičitele, pás se pohybuje tak, jak vy šlapete, a proto pod vámi nic neujíždí, je vhodný i pro obézní, protože nezatěžuje tolik klouby jako při jiných druzích sportu

Již volně přeložený název „Aerobní cvičení s vysokým energetickým výdejem“ ukazuje, že toto aerobní cvičení má výrazný efekt na lidský organismus. Cvičení vychází z přirozeného lidského pohybu – chůze a využívá speciální běžecký pás. Pás simuluje horské podmínky a dá se v něm regulovat převýšení terénu, přičemž rychlost pohybu pásu závisí čistě jen na vás. Zároveň máte pocit, díky válečkům uloženým pod pásem, že chodíte po kamenité cestě. A to vše přímo ve fitness centru. 

Zdroj: www.thinkstockphotos.com a archiv Dana Mullera, Hanky Kynychové, 3dfitness.cz a www.jumping.cz

Tip KAFE.cz: Kde si zacvičit?

Další články

čtenářů si právě čte tento článek


Akční letáky