Jak na akné: Rady (nejen) pro teenagery

Jak na akné: Rady (nejen) pro teenagery
Jak na akné: Rady (nejen) pro teenagery
Zdroj: www.topvet.cz

Výskyt akné je přirozeným projevem dospívání a hormonálních změn a trápí nejednoho teenagera. Nevyhýbá se ale ani starší pleti, někdo s ním bojuje dokonce celoživotně. Jak nejlépe předcházet projevům akné a jak pečovat o pokožku, která je zánětlivými pupínky postižena, radí odborník na přírodní kosmetiku Jiří Pantůček ze společnosti TOPVET.

1. Nedotýkejte se rukama obličeje

K největším zlozvykům patří sahat si znečištěnýma rukama na obličej. Nevěříte? Jen si uvědomte, kolikrát denně si odhrnete vlasy z čela, podrbete se, případně se přímo dotknete pupínku, který tam kdesi na kůži cítíte. „A teď si představte, na co všechno vaše ruce sahaly – kliky, madla v autobuse, peníze… Tam všude jsou bakterie, streptokoky, nečistoty, které velmi snadno kontaminují kůži, a neštěstí zvané infikovaný pupínek je na světě,“ varuje Jiří Pantůček z TOPVETu.

2. Často si myjte ruce

S tím souvisí i to, že byste si měli několikrát denně umýt ruce mýdlem a teplou vodou. Zvlášť před jídlem, dále když přijdete ze školy domů atd. Hygiena je zkrátka nade vše.

3. Pupínky si nemačkejte

I když to asi instinktivně děláme všichni, zkuste vydržet a opravdu si pupínky nevymačkávat. Jinak si způsobíte jenom zhoršení problému, nic víc.

4. Pečujte o svou pleť ráno i večer

O pleť je potřeba pravidelně pečovat, a to ráno i večer. Opláchnout vlažnou vodou, namazat krémem, večer důkladně pleť vyčistit a opět aplikovat krém vhodný na problematickou pleť. „Doporučuji vyzkoušet Topvetkrém s Manukou, což je silice získávaná z novozélandského čajovníku,“ radí Jiří Pantůček, který se přírodní kosmetikou a jejími recepturami zabývá již více než 20 let. Ne nadarmo je prý tomuto oleji přezdíváno zabíječ bakterií a plísní. „Manuka je 30x účinnější než známý TeeTreaOil, proto se s ní dosahuje při tlumení projevů akné vynikajících výsledků,“ dodává. Vzhledem k tomu, že krém s Manukou někomu nemusí zrovna vábně vonět, doporučuje Jiří Pantůček aplikovat jej na noc nebo když dítě přijde ze školy, samozřejmě na vyčištěnou pleť.

5. Nekuřte a vyhýbejte se zakouřenému prostředí

Že kouření je škodlivé i pro pleť, o tom snad netřeba pochybovat. Nechcete-li mít tvář zašedlou a mdlou, nejenže nekuřte, ale také se vyhýbejte zakouřeným prostorám.

6. Nepijte alkohol

Alkohol patří k jednomu z největších jedů a tělo jej tak také vnímá. Zvlášť pro mladistvé je zcela nevhodný. Škodí nejen jejich mozkovým buňkám, ale samozřejmě také pleti.

7. Pozor na to, co jíte

Vyhýbejte se agresivním a alergenním potravinám. Nekonzumujte potraviny, které obsahují velké množství konzervantů, omezte kečup, hořčici, červené maso, uzeniny, kořeněná jídla. Naopak jezte hodně ovoce a zeleniny.

8. Neslaďte

Rafinovaný cukr patří k největším civilizačním problémům dneška. Na svém kontě má mnoho nešvarů a zdravotních problémů. Proto jestliže chcete udělat něco pro svou pleť, omezte tento bílý jed na minimum, nebo ještě lépe, vyhněte se mu zcela. Nahradit jej můžete např. stévií, agávovým nebo javorovým sirupem.

9. Hodně spěte

Dobrý spánek dokáže mnohdy více než slovutný doktor. Sami víte, jak vypadá vaše pleť ráno po probdělé noci, strávené navíc v zakouřeném prostředí. Proto si spánek dopřávejte 8 hodin denně, přičemž vězte, že nejvydatnější je ten před půlnocí.

10. Nestresujte se

Bohužel dnešní doba tomu příliš nefandí, ale pokuste se o to. Zacvičte si, zrelaxujte, choďte často na procházky, přihlaste se na hodiny jógy...

11. Obrňte se trpělivostí a vydržte

Výsledky této antiakné-kúry hodnoťte až za 28 dnů. To je totiž doba, za kterou dochází k obnově buněk. A pak to chce samozřejmě dodržovat tato doporučení i dál, protože čistou a zdravou pleť si nevypěstujete jednorázově a navždy.
Více tipů na přírodní kosmetiku vhodnou pro problematickou pleť najdete na www.topvet.cz

Další články

čtenářů si právě čte tento článek


Akční letáky