Staňte se předplatitelem našich časopisů
mojepredplatne.cz

Jak l-carnitin pomáhá spalovat tuky

Jóga
Jóga
Zdroj: shutterstock.com

Komerční sdělení - L-carnitin se poprvé objevil na scéně v roce 1980 jako populární spalovač tuků. Postupem času se dostal do pozadí, jeho místo zaujaly spalovače fungující na jiném principu, avšak dnes je zase zpět. Nyní, po důkladném prozkoumání, o něm můžeme říci, že je to nejen doplněk při spalování tuků, ale také pomocník při snaze o lepší sportovní výkon a regeneraci.

Skutečně vám může pomoci zhubnout? A je to bezpečné? Nemá nějaké negativní účinky? Nechme mluvit vědu.

Co je l-carnitin?

Často je považován za aminokyselinu, avšak není to tak úplně pravda. Jedná se spíš o sloučeninu aminokyseliny a vitamínu. Není náhoda, že když byl v 50. letech minulého století poprvé studován, říkalo se mu vitamín BT.

L-carnitin se tvoří v játrech a ledvinách, avšak ukládán je především ve svalech (včetně srdce), mozku, a dokonce i ve spermatu. Tělo ho může získávat z masa a dalších živočišných produktů, nachází se také v avokádu a sójových bobech. Lze si ho zakoupit ve formě tobolek, rozpustného prášku či přímo jako tekutý l-carnitin.

Jak působí?

Dalo by se říct, že je vlastně něco jako pošťák. Vezme tuk a přenese jej do mitochondrií svalových buněk, kde může být spálen. Tuto práci vykonává neustále, i když ležíte, ale mnohem více se mu chce pracovat, pokud také vy něco děláte. Takže jestli jste si mysleli, že vypijete jeden koktejl a hned budete mít pevné břicho, jste na omylu. Odborníci se shodují, že bez cvičení nemá smysl l-carnitin konzumovat.

Má nějaké vedlejší účinky?

Ano, ale i pozitivní. Podle vědců působí jako prevence proti erektilním dysfunkcím a snižuje riziko kardiovaskulárních chorob. Z negativních důsledků jmenujme nevolnost, křeče v břiše, zvracení a průjem v případě příliš vysokých dávek.Jak jej dostat do těla? Nejjednodušší je koupit si drink s l-carnitinem.

zdroj: eFitness.cz

Další články

čtenářů si právě čte tento článek


Akční letáky