Staňte se předplatitelem našich časopisů
mojepredplatne.cz

Jak je to se SNY: Fungují poselství a věštby...

Spánek je fajn. Odpočinete si v něm, ale také toho spoustu zažijete. Jsou sny říší fantazie, anebo v nich můžeme najít poselství? Pokud jim chcete porozumět, kupte si tužku a notes a mějte je u postele. Jen pečlivé a dlouhodobé zapisování obrazů ze sna vám pomůže správně je vyložit a odhalit jejich skutečný význam.

Každou noc se každému z nás zdá několik snů. Někdy si je pamatujeme do sebemenších detailů, jindy si jen matně vybavujeme mlhavou scenérii, postavy nebo pocity, které jsme ve snu prožívali. Jak je to možné? Proč, i když se nám zdají v průměru každou noc až čtyři sny, si pamatujeme jen nějaké, nebo dokonce žádné? „Sny, které nám zůstávají v paměti, jsou jenom ty, ze kterých se probouzíme. Pokud po snu následuje ještě hluboký spánek, pak sny zapomínáme,“ vysvětluje neurolog Karel Šonka, předseda České neurologické společnosti ČLS JEP, a dodává, že sny se nám zdají během takzvané fáze REM, při níž se oči za zavřenými víčky pohybují, kdy je aktivita mozku podobná, jako když jsme vzhůru.

Přání a poselství bohů

Pohledy na význam a důležitost snů jsou různé. Někteří věří, že jsou sny jen náhodné myšlenky, které vycházejí z našich každodenních zážitků a zkušeností. Jiní jsou přesvědčeni, že k nám tak promlouvá naše podvědomí nebo se nám tímto způsobem zjevují naše přání a touhy. Další považují sny za vzkazy spirituální povahy a panovníci ve starověkém Římě si dokonce mysleli, že jsou sny zprávami od bohů. Neurolog, psycholog a zakladatel psychoanalýzy Sigmund Freud věřil, že sny odrážejí naše nejhlubší touhy, které jsou v dospělosti téměř vždy sexuální povahy. Jeho následovník Carl Jung byl toho názoru, že obsah snů dává smysl a že mohou být vyjádřením filozofických názorů, neodvratné pravdy či divoké fantazie.

Další články

čtenářů si právě čte tento článek


Akční letáky