Staňte se předplatitelem našich časopisů
mojepredplatne.cz

Jak být zdravá a štíhlá v červnu

Jak být zdravá a štíhlá v červnu
Jak být zdravá a štíhlá v červnu
Zdroj: www.Thinkstock.cz

Červen nám přináší dobu, kdy je jako už každoročně v popředí zájmu naše trávení a speciálně orgán zvaný tenké střevo.

Tenké střevo se nám hlásí typickým kručením v břiše, když máme hlad. Ovšem jeho další náplní práce je přijímat natrávenou potravu ze žaludku a dále ji štěpit na živiny, které se budou vstřebávat dál, a na balastní látky, které z těla odejdou. Takže přeměna potravy na vyživující esence.

Když bychom zvolili jiný úhel pohledu a na trávicí trakt se podívali nejen jako na zpracovatele hmotné potravy, ale i emocí, najednou nám je jasné, odkud se vzala všechna lidová rčení typu: „leze mi to krkem, leží mi v žaludku, nemám na to žaludek".

Jak emoce ovlivňují naše trávení

Na celém trávicím traktu se mohou emoce výrazně podepsat, ostatně nejen na něm. To, co jíme, je podstatné, protože z toho se tvoříme, obnovujeme.

  • Neméně důležité je ale i v jakém stavu, tedy v jakém emočním rozpoložení jíme.

Tělo vydrží obrovskou zátěž, většina orgánů je výrazně naddimenzovaná, ale když se ozvou, mnohdy už zbývá velmi málo času na nápravu, zvláště když destrukce trvá léta.

Zdraví Zdraví Zdroj: www.Thinkstock.cz

Jak zlepšit trávení

Jídlo můžeme přirovnat k palivu. Můžeme si dopřávat kvalitní otop, který dobře hoří a dává dostatek energie. Můžeme ale také topit nekvalitním materiálem, kdy je energie stále nedostatek a kamna jsou velmi brzy zanesená.

  • Svému trávicímu traktu můžeme nesmírně ulehčit práci, a to nejjednodušším způsobem – žvýkáním.

V dnešní uspěchané době má málokdo čas na to prožvýkat a řádně proslinit každé sousto tak, aby do žaludku odcházelo již perfektně předpřipravené trávicími enzymy, které jsou obsaženy v slinách. A přesto je to to nejdůležitější, co můžeme pro své trávení udělat.

  • „Řekni mi, co jíš, a já ti povím, kdo jsi,“ by se dalo modifikovat na „ukaž mi, jak jíš, a já ti povím, jak žiješ“.

Zdraví Zdraví Zdroj: www.Thinkstock.cz

Vychutnejte si život!

Luxus života spočívá v umění dopřát si pro sebe dostatek času. Ten, kdo si umí vychutnat život, umí žít přítomností a krásou stávající chvíle, ten si vychutná každé sousto svého jídla. Zajatci své minulosti, která úplně překrývá přítomnost a vytváří strach z budoucnosti, většinou ani netuší či necítí, co jí.

Ti, co mají dojem, že jim něco utíká, jedí rychle, jako by měli strach, že něco důležitého zmeškají. Jiní, ti, co jsou nenasytní v požitcích, do sebe jídlo házejí a jsou schopni splácat desítky chutí najednou, aby náhodou o něco nepřišli. Stejné to mají i v životě. Plácají jednu chuť přes druhou, až nakonec skončí v hluboké depresi a netuší, co s načatým životem.

  • Způsob jídla vypovídá hodně o přístupu k životu.

A tady také můžeme začít zásadní změny v rámci transformace sebe sama. Zde můžeme opravdu vědomě měnit své špatné návyky a „převychovat se“. Dopad to bude mít nejen na fyzické tělo, kterému tím usnadníme trávicí proces, ale i na naši emoční sféru.

Zdraví Zdraví Zdroj: www.Thinkstock.cz

Tělo si zaslouží naši úctu a jestli se k němu chováme destruktivně, je to většinou hluboce zakořeněná sebedestrukce vycházející z nepřijetí sebe sama vlivem okolností z dětství.

Co zajišťuje tenké střevo

Tenké střevo analyzuje a třídí jemné od hrubého. Na jemnějších, emočních úrovních dochází také ke třídění. To, co má ještě význam se tím zabývat a je pro tělo vyživující energií, a to, co je již dávno balastem minulosti a je potřeba se toho zbavit. I to je úkolem tenkého střeva. Je jasné, že nějakou dobu po jídle je potřeba jít na záchod.To zřejmě nikomu nepřijde absurdní. Stejné je to i s emocemi. Po nějaké době je potřeba zjistit, co má pro nás stále opodstatnění a co je již zbytečnou zátěží minula, která tělo zatěžuje a oslabuje.

  • Občas se stáváme smetištěm odžitého a nezpracovaného. I z toho se pak tvoří a formuje tělo.

Zdraví Zdraví Zdroj: www.Thinkstock.cz

Každý je chodící reklamou na svůj vlastní život a to, jak vypadá a jak se cítí, je přímá odpověď těla na to, jak se se sebou naučit zacházet, vnímat se a porozumět si.

Jak trvale zhubnout?

Vždyť i kila jsou do určité míry vázána na emoce. Vyřešíme-li své emoční odpadky, nezpracované vztahy, křivdy, bolesti, hluboká zranění, naše váha se při správné dietě a zdravé míry pohybu upraví sama a hlavně bez jo-jo efektu. Již nebudeme mít zapotřebí obalovat se před životem ze strachu, že budeme opět raněni.

Zdroj: Profimedia.cz,www.marketa-tarot.cz, www.jamesbondlifestyle.com, ilustrace: Mirek Vostrý

Autorka článku Markéta Vostrá má na svém kontě tři krásné a zajímavé knihy.

Pro Kafe.cz již napsala:

Jak být zdravá a krásná... v lednu

Jak být zdravá a spokojená v únoru

Jak být zdravá a uvolněná v březnu

Jak být zdravá a plná sil v dubnu

Jak být zdravá a šťastná v květnu

Tenké střevo je sídlo emoci radosti. Občas to jde ztuha, ale svou dávku radosti pro tenké střevo a srdce bychom si měli najít každý den. Ideální pro tenké střevo je spojit tuto emoci i s jídlem. Jíst kvalitně, přiměřeně a radostně. Tenké střevo se odmění tím, že o trávicím procesu nebudeme vědět. A to je rozhodně příjemnější, než zvládat každodenní tlaky, divné pocity okolo srdce, pálení žáhy, nadýmání, říhání, zácpy, průjmy a všechno to, co je protestem trávicího traktu a zároveň odpovědí na to, jak se o sebe staráme.

Pomoci dostat se do rovnováhy nám mohou jídla hořké chuti, jídla červené barvy a v neposlední řadě správné dýchání tak, aby se břicho při nádechu zvětšovalo a vnitřní orgány byly tímto přirozeným způsobem masírovány.

Tipy KAFE.cz

Rozhovor KAFE s ... Pohodu si s námi užívá kartářka Markéta Vostrá najdete zde.  

Osobní stránky autorky jsou www.marketa-tarot.cz.

Tip na článek z partnerského webu: Dieta podle Luny 

Další články

čtenářů si právě čte tento článek


Akční letáky