Staňte se předplatitelem našich časopisů
mojepredplatne.cz

Jak být zdravá a šťastná v květnu

Jak emoce ovlivňují naše srdce
Jak emoce ovlivňují naše srdce
Zdroj: www.Thinkstock.cz

Máme máj – lásky čas, a tak možná není od věci podívat se blíže na orgán, který byl a samozřejmě i vždy bude spojován s láskou. Naše srdce, sídlo citu, sídlo lásky.

Květen je dobou, kdy je tento orgán nejvíce zatížen. Zřetelně si uvědomujeme potřebu lásky a naše vědomé i nevědomé potřeby mohou nás, respektive naše srdce, dost potrápit.

  • V květnu se o svůj čas dělí zemitý Býk se vzdušnými Blíženci.

Jaký je Býk

Znamení Býka vládne ženská planeta Venuše. Nemusíme tedy pochybovat o tom, jak důležitá je láska a vztahy pro toto znamení. Býk je nositelem takových charakterových vlastností, jako je třeba vytrvalost, trpělivost, potřeba jistoty a klidu. Totéž přináší do vztahu a také, někdy marně, od vztahu očekává. Ze svých zajetých kolejí se málokdy nechá odklonit jiným, byť třeba zajímavějším směrem, a tak se jeho partner může časem začít nudit.

Samozřejmě existuje kategorie „plemenný býk“, který v mnoha epizodách hledá jistotu sebe sama, ale za normálních okolností je toto znamení laskavé, stálé a milující. Nikterak si neodepírá smyslové požitky a svému srdci umí dělat radost.

  • Jediným, zato častým problémem právě pro srdce, je u Býků nadváha. Býk si neumí odepřít chutné sousto. Je majetnický a co je jeho, na to mu nikdo sahat nebude. Zvláště na jídlo.

Jaký je Býk? (podrobně zde)

Jací jsou Blíženci

Blíženci jsou z docela jiného těsta. Tady by přemíra jistot, tak důležitá u předchozího znamení, zbytečně zatěžovala a zdržovala. Lehkost, vtip, intelekt, sarkasmus, přelétavost. Dalo by se najít mnoho přívlastků, které docela dobře charakterizují Blížence. Jedním z dominujících by možná bylo neuchopitelnost. Tvrdý oříšek pro jejich partnery.

Blíženci jsou občas hodnoceni jako ti bez srdce. Křivdili bychom jim. Blíženec umí být velmi milující i zamilovaný, ale….Snadno se začne nudit. Potřebuje se svým partnerem jiskřivou intelektuální výměnu, vášnivé diskuse, všestranné pohledy. Poněkud neprávem je astrologie zařadila mezi nestálé a přelétavé znamení, které často mění partnery. Problém spočívá v tom, že Blíženci jsou nesmírně zvědaví a chtějí věcem či vztahům přijít na kloub. Jakmile pochopí, ztrácí rychle zájem a vydávají se novým směrem. V pozdějším věku, znaveni zkoumáním mezilidských vztahů, se z nich stávají praktičtí vyznavači partnerských jistot.

  • Blíženci jsou těmi, kteří se snaží zracionalizovat emoce, pochopit je rozumem. To se daří s většími či menšími úspěchy.

Jací jsou Blíženci? (podrobně zde)

Jak emoce ovlivňují naše srdce

Právě emoce mají na naše srdce výrazný vliv. Stačí se podívat do lidové mluvy. Někomu se leknutím zastavilo srdce, jinému spadlo až do kalhot, někdo má srdce z kamene, jiný má srdce měkké. Spousta věcí je nám srdečně jedno, srdečně se zasmějeme, nebo také s bolestí v srdci oznamujeme.

Srdce je pumpa, která pravidelnými stahy přečerpává krev v cévách. Tím se udržuje krevní oběh. Z pohledu emocí je krev, kterou srdce přečerpá a která se v plicích okysličí, aby pak putovala dál ke všem buňkám, sycena také láskou.

  • Každý orgán v těle, i ta nejmenší buňka, dostává svůj podíl lásky.

Srdce je zprostředkovatelem kontaktu s ostatními. Zde se vciťujeme do druhých, prožíváme sebe i je. Skrze srdce získáváme pocity, vnímáme krásu čehokoli.

  • Ovšem zrovna tak zde pociťujeme strach, bolest ze ztráty, smutek z odloučení.

Vyrovnanost emocí a správné cítění skrze srdce přináší jeho nositeli srdečnost, veselost, pocit bezpečí, pocit ukotvenosti v pozemské realitě. Naproti tomu strach, smutek, negace, opozice vytváří člověka nedůvěřivého, nejistého s pocitem toho, že zde není doma, že se zde ocitl nedopatřením. Oddělenost od druhých i nesnadné navazování vztahů mohou být průvodní jevy.

Autorka článku Markéta Vostrá má na svém kontě tři krásné a zajímavé knihy: Vostrá škola života, Vostrá dračí stezka a knízku pro děti Kouzelný krasohled.

Pro Kafe.cz již napsala:

Jak být zdravá a krásná... v lednu

Jak být krásná, zdravá a spokojená v únoru

Jak být zdravá a uvolněná v březnu

Jak být zdravá a plná sil v dubnu

Také přehnaná citlivost – přecitlivělost není jednoduchým stavem pro žití. Její nositel má neustálý, byť ne zcela vědomý pocit, že si náklonnost druhých, jejich uznání, musí nějak zasloužit, něco obětovat. Většinou sám sebe, svoji identitu. Přílišná poplatnost požadavkům druhých, jejich potřebám i názorům za čas vytvoří chaos, kdy dotyčný doslova neví, čí je, neví, kde je jeho vlastní život, jeho přání i potřeby, jeho cesta. Žití tímto ne-osobním způsobem je často prociťováno skrze fyzické obtíže, kterými se ostatní složky bytosti brání proti této nepřirozenosti.

Dalším problémem pro srdce je očekávání, že za to, co dáváme, také něco dostaneme. Není to však pravidlem. Svět se skládá z těch, co to takzvaně zkoušejí, a z těch, co se nechají vysávat, obírat, manipulovat. Ti prvně jmenovaní nikdy nepočítají s tím, že by měli něco vracet, a ti druzí stále nevěří tomu, že doopravdy nic nedostanou, protože předmět jejich zájmu je od počátku špatně zvolen.

Další modifikací, která může trápit naše srdce, je i to, že něco sice dostáváme zpět, ale je to v rozporu s naší původní představou. Máme pocit, že nejsme dostatečně a adekvátně ohodnoceni a naplněni projevy citu od druhých.

Někdo je naopak neschopen přijímat projevy citu, vyznání lásky. Také těžká zklamání a odmítnutí mohou přerůst až do ne-citlivosti, bezcitnosti.

Čím můžeme svému srdci pomoci?

Srdce má rádo ostrou a hořkou chuť. Dopřejeme mu v době dozrání hroznové víno, hlávkový salát, chilli papričky, jablka, kukuřici.

  • Je důležité uvést tělo do acidobazické rovnováhy. Infarkt hodně souvisí s překyseleným organismem. To, že nekouříme a netrápíme srdce množstvím kávy, je samozřejmé.
  • Nejen v měsíci květnu je potřeba nasytit srdce krásou. Dopřát mu pohled na krásné květiny – růže, pivoňky, chryzantémy. Ozdobit se drahými kameny, které mu budou dělat dobře svou jemnou vibrací. Růženín – kámen lásky, smaragd, topaz, tyrkys.
  • Z esenciálních olejů můžeme použít ty, které rozjasňují mysl a vnáší klid a radost. Růžový olej, pomerančový olej, meduňkový olej, ylang ylang, jasmín.

Tipy KAFE.cz

Rozhovor KAFE s ... Pohodu si s námi užívá kartářka Markéta Vostrá najdete zde.  

Osobní stránky autorky jsou www.marketa-tarot.cz.

Další články

čtenářů si právě čte tento článek


Aloe vera léčí a zkrášluje

Zázračná rostlina, jejíž význam jen málokterá bylina překoná. Tak by se dala nazvat rostlina jménem Aloe vera, jejíž léčebné účinky znali již…

Akční letáky