Premiér se už dříve nechal slyšet, že na léku nebude šetřit. „Mám skvělou zprávu. Do Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně dorazilo 10 tisíc balení léku Ivermektin pro 20 tisíc pacientů,“ napsal na Twitteru Andrej Babiš.

Právě tam mají s lékem dobré zkušenosti. „Po domluvě s panem premiérem jsme Ivermektin objednali v zahraničí, dodávka přišla dnes ráno. Jedná se o 200 tisíc tablet. Nyní čekáme na přesné pokyny z Ministerstva zdravotnictví ČR a Státního ústavu pro kontrolu léčiv, jakým způsobem bude probíhat distribuce,“ uvedla mluvčí Fakultní nemocnice u sv. Anny Dana Lipovská dle portálu iDnes.cz.

Mnohdy je však složité ho dostat. „Ivermektin je levnější než ostatní léky, ale nyní je obtížně dostupný, protože v České republice zatím není registrovaný,“ vysvětlil primář I. interní kardioangiologické kliniky nemocnice Michal Rezek.

Podle některých není účinek Ivermektinu dostatečně probádán

Nutno podotknout, že ne všude Ivermektin schvalují. Podle některých společností jsou studie k léku neúplné.
„Ivermektin prokazuje v laboratorních podmínkách účinek na množení viru, k jeho dosažení je ale zapotřebí podat až stonásobek běžné dávky,“ napsali lékaři ve svém stanovisku.

„Klinické studie podávání přípravku u covidu-19 vykazují protichůdné výsledky a jsou kritizovány pro malé počty pacientů a metodické chyby. Stávající stav odborného poznání neumožňuje formulovat jednoznačné doporučení k jeho podávání,“ dodali.

Se zmíněným dokumentem souhlasí Česká společnost anesteziologie, resuscitace a intenzivní medicíny (ČSARIM) ČLS JEP, Česká společnost intenzivní medicíny (ČSIM) ČLS JEP nebo Sdružení praktických lékařů.

Lidé chtějí lék po veterinářích

V Česku se stále častěji objevují případy, že léky obsahující ivermektin požadují lidé u veterinářů. Nemálo léků se zmíněnou látkou se používá proti parazitům u zvířat.

„Veterinární léčivé přípravky nejsou určené pro léčbu lidí, a to ani ve výjimečných situacích,“ řekla Právu prezidentka Komory veterinárních lékařů Petra Šinová.

„Tyto léčivé přípravky jsou vyrobeny s ohledem na druh zvířete, u kterého mají být používány, mohou obsahovat pro člověka nevhodné pomocné látky nebo nevhodnou dávku. Člověk se tak při laickém stanovení dávky například při použití pasty pro koně s obsahem ivermektinu může předávkovat,“ varuje veřejnost Šinová.