Staňte se předplatitelem našich časopisů
mojepredplatne.cz

Lék na covid? Isoprinosine je placebo, naznačuje odborník. Klaus oponuje

Václav Klaus
Václav Klaus
Zdroj: Profimedia

Isoprinosine je jedním z léků, které by měly zmírňovat průběh covidu-19. Lék je to bezesporu velmi kontroverzní. Schvaluje ho například Václav Klaus, který je jinak odpůrcem všeho, co s pandemií souvisí. Oproti tomu ministr zdravotnictví Jan Blatný o účinnosti prostředku pochybuje, stejně jako imunolog Václav Hořejší.

Když se Václav Klaus nakazil covidem-19, nikoho to příliš nepřekvapilo. Opakovaně porušoval nařízení a očkovat se navzdory svému věku odmítl. Odmítl dokonce i pobývat v nemocnici.

„Jediný lék, který jsem si vzal, byl Isoprinosine. Měl jsem ho už dávno. Používal jsem ho už v posledním roce a půl,“ uvedla bývalá hlava státu v pořadu Partie Terezie Tománkové na CNN Prima News s tím, že léku věří. Opačný názor na lék na covid-19 má ministr zdravotnictví Jan Blatný.

V souvislosti s preparátem Isoprinosine uvedl, že má pozitivní vliv na lidskou imunitu. Ve Sněmovně hovořil o hrozbě postižení tkáně. Tvrdil také, že lék není na léčbu covidu určený.

Blatný před lékem Isoprinosine varuje

„Ani dříve zmiňovaný Ivermektin, ani nyní zmiňovaný Isoprinosine bohužel tady tuto potenci nemají. V žádném případě se nejedná o léky, které by mohly být používány obecně či které by si lidé měli třeba někde kupovat nebo ve větším pořizovat,“ uvedl ve Sněmovně Blatný.

Ministr Jan Blatný Ministr zdravotnictví Jan Blatný Zdroj: Profimedia

„Tam není problém s dostupností. Není potřeba přijímat žádná další opatření. Je jenom potřeba vzít v úvahu, že dle takzvaného SPC čili souhrnu informací o přípravku není indikován k léčbě koronaviru. Je to lék, který ovlivňuje imunitní systém, v principu se používá k jiným indikacím,“ pokračoval.

„Je možné ho využít k léčbě tohoto onemocnění, jak plyne z jeho farmakodynamických vlastností, protože může mít v určité fázi toho onemocnění posilující vliv na imunitní odpověď,“ vysvětlil.

Jedná se o placebo?

„Na druhou stranu je to právě imunitní odpověď, která vlastně na konci ničí jednotlivé orgány, třeba plíce a postupně... vlastně je to jakýsi rozvoj něčeho extrémního, říká se tomu cytokinová bouře, co následně vlastně vede k postižení tkáně. Takže tento lék rozhodně nelze užívat bez doporučení lékaře,“ dodal.

„Doposud nebyly provedeny žádné solidní klinické studie účinnosti na covid-19. Je ale téměř jisté, že i pokud tento lék na covid nefunguje lépe než placebo, není potřeba se obávat nějakých nepříznivých účinků,“ zatratil jeho účinnost imunolog Václav Hořejší, který promluvil pro CNN Prima News.

Další články

čtenářů si právě čte tento článek


Akční letáky