Když se Václav Klaus nakazil covidem-19, nikoho to příliš nepřekvapilo. Opakovaně porušoval nařízení a očkovat se navzdory svému věku odmítl. Odmítl dokonce i pobývat v nemocnici.

„Jediný lék, který jsem si vzal, byl Isoprinosine. Měl jsem ho už dávno. Používal jsem ho už v posledním roce a půl,“ uvedla bývalá hlava státu v pořadu Partie Terezie Tománkové na CNN Prima News s tím, že léku věří. Opačný názor na lék na covid-19 má ministr zdravotnictví Jan Blatný.

V souvislosti s preparátem Isoprinosine uvedl, že má pozitivní vliv na lidskou imunitu. Ve Sněmovně hovořil o hrozbě postižení tkáně. Tvrdil také, že lék není na léčbu covidu určený.

Blatný před lékem Isoprinosine varuje

„Ani dříve zmiňovaný Ivermektin, ani nyní zmiňovaný Isoprinosine bohužel tady tuto potenci nemají. V žádném případě se nejedná o léky, které by mohly být používány obecně či které by si lidé měli třeba někde kupovat nebo ve větším pořizovat,“ uvedl ve Sněmovně Blatný.

„Tam není problém s dostupností. Není potřeba přijímat žádná další opatření. Je jenom potřeba vzít v úvahu, že dle takzvaného SPC čili souhrnu informací o přípravku není indikován k léčbě koronaviru. Je to lék, který ovlivňuje imunitní systém, v principu se používá k jiným indikacím,“ pokračoval.

„Je možné ho využít k léčbě tohoto onemocnění, jak plyne z jeho farmakodynamických vlastností, protože může mít v určité fázi toho onemocnění posilující vliv na imunitní odpověď,“ vysvětlil.

Jedná se o placebo?

„Na druhou stranu je to právě imunitní odpověď, která vlastně na konci ničí jednotlivé orgány, třeba plíce a postupně... vlastně je to jakýsi rozvoj něčeho extrémního, říká se tomu cytokinová bouře, co následně vlastně vede k postižení tkáně. Takže tento lék rozhodně nelze užívat bez doporučení lékaře,“ dodal.

„Doposud nebyly provedeny žádné solidní klinické studie účinnosti na covid-19. Je ale téměř jisté, že i pokud tento lék na covid nefunguje lépe než placebo, není potřeba se obávat nějakých nepříznivých účinků,“ zatratil jeho účinnost imunolog Václav Hořejší, který promluvil pro CNN Prima News.