Staňte se předplatitelem našich časopisů
mojepredplatne.cz

INVENTURA V KOSMETICKÉM KUFŘÍKU: Víte, jakou mají kosmetické přípravky záruční dobu?

Víte, jakou mají kosmetické přípravky záruční dobu?
Víte, jakou mají kosmetické přípravky záruční dobu?
Zdroj: Thinstock a archiv

Ano, stejně jako potraviny, tak i kosmetické produkty mají svou dobu, kterou lze označit jako záruční. Jedná se o dobu, která se počítá od otevření kosmetického připravku až do doby, kdy už není vhodné jej na pleť nanášet.

Novou, neotevřenou kosmetiku, kterou jste si koupila do zásoby, skladujte vždy na tmavém, suchém místě, třeba v poličce za zrcadlem v koupelně. Pokud ji otevřete a používáte, dodržujte následující pravidla, aby vám vydržela co nejdéle.

Tipy, jak prodloužit trvanlivost kosmetiky

  • Před tím, než produkt použijete, si důkladně umyjte ruce. Dvojnásob to platí u krémů, které z balení přímo nabíráte prsty. Zabráníte tak přenosu a množení bakterií. Ideální však je prsty do krémů nenamáčet vůbec.
  • Nevkládejte prsty či ruce do lahviček s kosmetikou, vždy použijte kosmetický tampon.
  • Po použití jakéhokoli produktu jej vždy důkladně uzavřete.
  • Pokud chcete zabránit tomu, aby přípravky nepřišly do kontaktu s vodou a vlhkostí, nenechávejte je ve sprše. Vždy je uložte do zatemněné skříňky.
  • Make-up skladujte v jiné místnosti než v koupelně. Tam se v něm totiž nejvíce množí bakterie a plísně.
  • Nikdy nenechávejte make-up v autě. Po tom, co byste jej vystavila horku a slunci, byste jej nejspíše mohla vyhodit.
  • Kosmetiku zásadně nepůjčujte – ani nejlepší kamarádce.
  • Vyměňte kosmetické přípravky, které přišly do kontaktu s vašima očima, pokud v nich máte zánět, nebo se rty, jste-li nemocná. Bakterie totiž ulpívají na jejich povrchu.
  • Po každém použití znovu ořežte tužku na oči a rty.
  • Štětečky, jimiž nanášíte oční stíny, rtěnku, pudr či tvářenku často myjte a čistěte. Zabráníte tak množení bakterií.

Kosmetika, Make-up Kosmetika, Make-up Zdroj: Profimedia.cz

Jak dlouho vydrží otevřená kosmetika

Na každém produktu by podle skincare-news.com vždy mělo být uvedeno, jak dlouho jej po otevření smíte používat (většinou se jedná o ikonku s číslicí značící počet měsíců). Tato doporučení se vyplatí dodržovat. Změní-li však přípravek strukturu, barvu apod., dál jej nepoužívejte a vyhoďte.

Řasenka: Od tří do šesti měsíců

Aby vám řasenka vydržela co nejdéle, pravidelně v ní zapumpujte štětečkem a dejte pozor, abyste ji dokonale dovřela.

Tužka na oči: Od tří měsíců (tekutá) do dvou let (tuhá)

Tekuté oční linky mají tendenci vysychat a stejně jako v řasence se v nich mohou množit bakterie. Naproti tomu tuhá tužka vám může vydržet i dva roky.

Konturovací tužka: Od dvou do tří let

Až tři roky vám může vydržet konturovací tužka na rty. Je však třeba ji často ořezávat a vždy pevně nasadit kryt, pokud ji zrovna nepoužíváte.

Oční stíny: Od šesti měsíců do dvou let

Oční stíny mají různou trvanlivost, záleží na konzistenci. Obecně platí, že krémové vydrží méně. Aby byly co nejméně ohrožené, doporučují odborníci kupovat menší balení.

Make-up: Šest až dvanáct měsíců

Make-upy jsou živnou půdou pro bakterie. Zvlášť tady odborníci doporučují uskladnit je na suchém, temném místě a dát pozor, aby nebyly vystaveny teplu a světlu. Jakmile změní barvu, strukturu či konzistenci, neváhejte a vyměňte je za jiné.

Kosmetika, Make-up Kosmetika, Make-up Zdroj: Profimedia.cz

Pudr: Šest měsíců až dva roky

Na rozdíl od jiných produktů bývají pudry velmi trvanlivé. Výměna se u nich doporučuje tehdy, změní-li barvu, tvar či konzistenci. Ale pozor, bakterie se do pudru také mohou dostat, a to díky štětci, kterým ho nanášíte. Proto se doporučuje jej často umývat a čistit.

Rtěnka: Až dva roky

Velmi trvanlivá je také rtěnka. Pokud vám však vyschne, změní barvu, tvar nebo vůni, pryč s ní!

Odličovač: I dva roky

I když odličovače vydrží poměrně dlouho, dejte pozor na takové, které obsahují například retinol. Jsou-li otevřené déle, mohou způsobit alergické reakce.

Séra: Šest až dvanáct měsíců

Séra jsou obecně citlivá na vzduch, světlo a teplo, a tak je lepší je kupovat s pumpičkou – jsou totiž trvanlivější. Pozor na séra, která obsahují vitamin C. Na vzduchu totiž mohou oxidovat, ztmavnout, zežloutnout nebo zapáchat. V takovém případě je přestaňte používat.

Přípravky na akné: Dva roky

V případě těchto produktů je třeba zvlášť pečlivě sledovat změny barvy či konzistence. Pokud k nim dojde, je třeba ihned vyhodit – účinné látky by se totiž mohly obrátit proti vám a vaši pleť podráždit.

Další články

čtenářů si právě čte tento článek


Akční letáky