Staňte se předplatitelem našich časopisů
mojepredplatne.cz

Inkontinence: Zabiják sebevědomí?

Zdroj: www.mocova-inkontinence.cz, Profimedia.cz

Jsou věci, o kterých se znahlas nemluví. Nekontrolovatelný únik moči k nim patří. První krok je svěřit se lékaři a kdo ví, třeba zrovna vy na vložky můžete zapomenout!

Víte, že průměrná žena se svým problémem žije celé tři roky, než se »pochlubí« lékaři? Je to zbytečné a vlastně i smutné, inkontinence moči se dá mnohdy dobře léčit.

Kdy hovoříme o močové inkontinenci?

Tehdy, když si pacient stěžuje na jakýkoli nechtěný, vůlí neovladatelný únik moči. Inkontinenci dělíme na dva typy:

1. Stresová inkontinence – únik moči, ke kterému dojde při zvýšeném tlaku na nitrobřišní svalstvo. Nejčastěji ke stresové inkontinenci dochází při kašli, smíchu, nebo při zvedání těžkých břemen a jiné námaze.
2. Urgentní inkontinence – nejčastěji se s touto komplikací setkáte při infekcích močových cest, někdy se příčinu odhalit nepodaří. Úniku moči v tomto případě předchází intenzivní » nucení na malou«, jemuž se neubráníte a nejde ovládat vůlí. Pokud se u vás toto »nutkání« objevuje často přes den a dokonce i v noci, můžete mít hyperaktivní močový měchýř.

Diagnóza inkontinence

Obvykle se svým problémem žena neběží rovnou na urologii. Svěří se nejčastěji gynekologovi nebo praktickému lékaři. Ten by neměl nad potížemi mávnout rukou, ale svou pacientku by měl odeslat na specializované pracoviště, což je v tomto případě urogynekologie, nebo urologie. Pouze odborné pracoviště disponuje potřebným diagnostickým vybavením a lékařem, který rozumí dané problematice. Součástí vyšetření je pohovor s lékařem, někde na vás čeká vyplnění dotazníků. Určitě se připravte na gynekologické vyšetření. Provádí se i celá série testů, některé jsou pro ženu nepříjemné, ale výsledek za to stojí.

Dlouhá léčba? Jak u koho

Existuje řada způsobů, jak inkontinenci léčit. Patří mezi ně zejména:

Operace – Operační řešení je poměrně rychlé, provádí se v místní, někdy i celkové anestezii. Operovat ale nelze všechny pacientky.
Zaléčení infekcí – Někdy skrytá infekce močových cest způsobuje časté nucení na močení a inkontinenci.
Změna životního stylu – Problém může být v nadváze pacientky, někdy za vše může těžká fyzická práce.
Dalšími způsoby léčby- Elektrostimulace, farmakoterapie, zavedení pesaru nebo hormonální substituční léčba. O jednotlivých a konkrétních způsobech se již poradíte právě s odborným lékařem.

Tip Kafe.cz

Zdroj: www.mocova-inkontinence.cz, Profimedia.cz

Sarapis

Vhodný zejména pro ženy v období klimakteria. Příznivě působí při návalech horka a potu, bušení srdce, migrénách, nespavosti, závratích, podrážděnosti, zvýšené únavě, snížení libida, poruchách koncentrace, suchosti sliznic. Dále příznivě působí při vypadávání vlasů, zvýšené lomivosti nehtů, otocích, neplodnosti, nepravidelné a bolestivé menstruace, močové inkontinenci a při osteoporóze.

Cena: 448 Kč (60 tablet)

Setkali jste se již s inkontinencí u sebe či svých známých?

Další články

čtenářů si právě čte tento článek


Akční letáky