Každý den je náš organismus vystavován nejrůznějším vnějším vlivům a škodlivým látkám. Nemyslíme tím pouze viry a bakterie, pro lidské zdraví je velkou zátěží také znečištěné životní prostředí, přechod z tepla do zimy, stres, hektický způsob života bez dostatečného relaxu, kouření, málo pohybu, nevhodná strava atd. Možná vás doposud žádné velké zdravotní problémy netrápí, ovšem co není, může být. Nechceme malovat čerta na zeď, ale spíš varovat. Jak totiž všichni víme, dokud vše „šlape“, nic neřešíme. Běda ale, když se objeví nějaký problém. Vezměte rozum do hrsti! Podporujte svůj imunitní systém všemi způsoby, které jej účinně zocelují.

1. AD HOC

Co je vlastně imunita? Nejde jen o „nějaký obyčejný“ mechanismus odolávající sezonní chřipce či nachlazení. Jde o komplexní schopnost organismu bránit se vnějším i vnitřním bakteriím, virům, ba dokonce i nádorovým buňkám atd. Obecně řečeno, imunita v těle funguje na bázi pomyslného štítu jednotlivých orgánů. A nemůžeme imunitu podporovat pouze během podzimu a zimy, kdy je naše zdraví nejkřehčí, náchylnější, snadno podlehne různým nemocem, je potřeba na ni cílit celoročně, den co den. Na nic nečekejte, buďte k sobě nekompromisní. Za peníze si totiž zdraví nekoupíte...

2. PRO NEJMENŠÍ

Mezi nejlepší způsoby, jak podpořit imunitu dětí, je strava bohatá na vitaminy, minerály a zdravá probiotika. Je třeba nezapomínat ani na pravidelný pohyb a dostatek spánku, který je přirozenou fází organismu, a zejména v dětském věku není vhodné jej omezovat. Mezi další tipy, jak podpořit dětskou imunitu přírodní formou, patří mírné otužování (nejlépe večer po koupání formou vlažné, až studené vody) a z přírodních látek můžeme doporučit osvědčená přírodní antibiotika, jako jsou zázvor, česnek, med nebo echinacea,“ radí všem rodičům David Buchta z Primulus. www.primulus.cz

3. NEJEN PRO ŠTÍHLOU LINII

Všichni víme, jakou neplechu mohou napáchat nevhodně zvolené potraviny. V tomto směru vezměte rozum do hrsti. Na kvalitních pokrmech nešetřete. Pro stávající čas se vybavte nejen zázvorem a medem, ale také rakytníkem, hroznovým vínem, kysaným zelím. Pro mlsouny, kteří milují sladké, jsou tu sušené plody. Ty perfektně zaženou chuť na dobroty s přemírou rafinovaného, tolik škodlivého cukru. Ideální volbou budou sušené meruňky, brusinky, švestky, případně sirupy, jako je rýžový, kokosový nebo datlový.

ODBORNÍK RADÍ

Věra Burešová

Ideálním podzimním ovocem jsou jablka, hrušky a švestky. Ze zeleniny je to pak třeba dýně, cuketa či patizon, ze kterých si můžete udělat i polévku. Z dýně nemusí být jen příloha či polévka. Zkuste třeba dýňový cheesecake. Energii vám mohou dodat také ořechy a různá semínka. Sáhněte třeba po dýňových, lněných, slunečnicových. Při nemoci vám určitě nepomohou těžká jídla a polotovary. Místo toho zařaďte brokolici, kapustu, květák, borůvky, potraviny s omega-3 mastnými kyselinami, panenské oleje nebo česnek.“