Ve středověku byla péče o tělo rouhání, dnes je osobní hygiena velmi důležitá pro 76 % Čechů

Už naši prapředci si uvědomovali kouzelnou moc vody a objevili i její očišťující schopnost. Nebylo to tak ale vždy. Ve středověku bylo hříchem téměř vše, co souviselo s péčí o tělo a se vzhledem. Za rozmařilost se považovalo i časté koupání. Benediktinský řád původně povoloval mnichům jednu, nejvýše dvě koupele ročně. Zcela potlačit přirozené lidské potřeby se však naštěstí nikdy nepodařilo, a tak se dnes Češi mohou pyšnit tím, že patří mezi nejčistotnější evropské národy.

Jak jsme tedy na tom s osobní hygienou?

Věřte nebo ne, podle průzkumu, který letos provedla v České republice společnost Geberit za účelem šíření osvěty intimní hygieny, jsme jednou z nejčistotnějších zemí Evropy. Průzkum byl realizován ve spolupráci se společností GfK na vzorku 1 001 respondentů ve věku 35–55 let, při rovnoměrném zastoupení mužů i žen. V minulých letech se tento průzkum uskutečnil i v dalších evropských zemích (Švýcarsku, Německu, Itálii, Španělsku, Nizozemsku, Francii, Anglii, Belgii, Dánsku, Norsku, Polsku a Slovensku), takže se přímo nabízí porovnat Čechy s ostatními národy. Osobní hygienu považuje za velmi důležitou 76 % Čechů.

A je až k nevíře, kolik věnujeme času právě osobní hygieně, pod kterou se rozumí sprchování, koupel nebo mytí, čištění zubů, používání krému, holení atd. Řekli byste, že téměř tři pětiny Čechů tím stráví přes půl hodiny denně, 50 minut a více pak každý třetí? Nikdo nás tedy nemůže nazývat špindíry. Oproti evropskému průměru vynikáme. Pouze 47 % Evropanů tráví osobní hygienou nad půl hodinu denně.

Dříve jsme si myli jen obličej a ruce, dnes se denně sprchuje 78 % Čechů

Temný středověk hlásal heslo: Nemýt se. Snad jen obličej a ruce, ty jsou vidět, zbytek se skryje pod haldou oblečení a vrstvou výrazné voňavky. Můžeme být rádi, že dnes ve středověku nežijeme. Češi dnes zbožňují hlavně sprchování, často se ale i koupeme. Minimálně jednou za den se osprchuje téměř 8 z 10 Čechů (78 %), zatímco do vany si vleze jen 11 %. V obou případech jsme však nad evropským průměrem a ke šmudlům tak máme daleko. Více jak dvě třetiny Evropanů (69 %) se sprchuje alespoň jednou denně, vanu si však napustí pouze 6 %.

Papír a vlhčené ubrousky zahoďte

Umývání rukou jen papírovým nebo vlhčeným ubrouskem či otírání celého těla namísto sprchy? Většinu lidí ve střední Evropě by pravděpodobně ani jedno z toho z dlouhodobého hlediska nenapadlo, snad jen pokud by se náhodou museli trmácet pouští. A buďme upřímní, cítíme se opravdu čistě po otření toaletním papírem? Úlohu dnešního toaletního papíru v minulosti plnily mechy či drobné útržky textilu a zápach se likvidoval vápnem či pískem. V současnosti však ani pokrokový toaletní papír není žádná výhra. I když podle průzkumu nejsme žádní špindírové, špinavé spodní prádlo po velké zaznamenává minimálně několikrát do měsíce alespoň každý desátý Čech (12 %).

Toalety přivedené k dokonalosti

Skvělé na čisté vodě je, že neobsahuje žádné látky, které by mohly podráždit pokožku, je bez parfemace a také její pH je neutrální. Myšlenka omývání citlivých intimních partií těla vodou není nic nového, a proto se v mnoha zemích často setkáte s bidetem nebo sprchou hned

vedle toalety. Nicméně top vynálezem dnešní doby je bezesporu záchod s integrovanou vodní sprchou. Kromě očisty teplou vodou mnohdy navíc nabízí i další užitečné funkce. „Letos jsme například představili toaletu Geberit Aqua Clean Mera, která je mistrovským dílem funkčnosti a designu a představuje to nejlepší, co je na evropském trhu k dostání. Nabízí nejen unikátní sprchování a splachování, vyhřívání sedátka, odsávání zápachu, ale šetří i energii a vodu,“ uvádí Petr Ajm, Manager Geberit Aqua Clean pro český a slovenský trh. Pokud byste si rádi dopřáli očistu vodou po toaletě bez jakéhokoliv čekání, vedle kompletních zařízení existují i sedátka s integrovanou sprchou, která se jednoduše namontují na stávající toaletní mísu a jsou cenově příznivá.

Vodu nenahradíš, je nad zlato

Lidé se snaží vodu nahrazovat všelijak, vlhčené ubrousky, vlhčený toaletní papír, čisticí gely bez použití vody, ale tento zázrak přírody se prostě nahradit nedá. A Češi si jsou toho dobře vědomi, 9 z 10 Čechů má za to, že budou po velké čistější, pokud se omyjí vodou. Skoro pro každého druhého Čecha (44 %) představuje nejpřijatelnější způsob očisty toaleta s integrovanou sprchou. Je povzbuzující, že nejsme žádné „konzervy“, dokážeme jít s dobou a hodit nedokonalý toaletní papír za hlavu. Vždyť voda je nad zlato!