Staňte se předplatitelem našich časopisů
mojepredplatne.cz

Chlubíte se provazem bez rozcvičení a ohebnými prsty? Pravděpodobně jste nemocní

Rizika hypermobility
Rizika hypermobility
Zdroj: Shutterstock
Rizika hypermobility

Jedním z cílů cvičení je zvýšení rozsahu pohybu, ale všeho moc škodí. Nohy zaháknuté za krkem, nepřirozeně zlomené prsty nebo provaz bez předchozího prohřátí jsou důkazem toho, že klouby a vaziva nefungují v těle správně.

Výhody

Hypermobilita se nemusí ze začátku projevovat jako překážka a jednotlivcům umožňuje maximální strečink a nevídané kousky s vlastním tělem. Může mít pocit maximálního protažení. Pokud ví, jak o klouby správně pečovat a kdy už i bez bolesti dochází k jejich přetížení, je hypermobilita způsob, jak se ve svém cvičebním plánu posouvat rychleji.

Rizika

Na hypermobilitu by se mělo nahlížet jako na zdravotní problém týkající se nepřirozeného zvýšení rozsahu kloubní pohyblivosti. Vazivové změny totiž mají nepříznivý dopad na celý lidský organismus.

  • vznik artrózy
  • časté bolesti svalů a kloubů
  • přetěžování šlach a úponové pnutí
  • poruchy trávení
  • psychické problémy
  • decentrace

Existují tři hlavní původci. Jako reakce na úraz (výron, vykloubení, ..) se jedná pouze o dočasný problém. Při vadném pohybovém stereotypu v práci nebo dlouhodobě nevhodně kompenzovaném cvičení se mohou klouby nevratně poškodit a způsobit permanentní bolest.

Řešení

V případě neustupujících potíží je třeba doplnit kolagen. K tomu dopomohou potravinové doplňky a především jídelníček bohatý na vejce, ryby, spirulinu a poctivé vývary z kostí.

Pomoc čeká i v posilovně, kde je nutné zaměřit se na zvýšení objemu svalové hmoty, která klouby zpevní, zvětšení síly a důraz na zlepšení koordinace jednotlivých pohybů. Jako ideální řešení se pro problémy s hypermobilitou nabízí pilates. Jednoduché protahovací cvičení zocelí střed těla a aktivuje svaly, na které se při běžném cvičení zapomíná.

Další články

čtenářů si právě čte tento článek


Akční letáky