Ten, kdo o sobě může říct, že není lenivý, zvláště o svátcích, má vlastně vyhráno. Dokáže snadno ukočírovat příjem a výdej energie. Jenže to je jen malé množství lidí. Většina z nás raději leží na gauči a tvrdí, že vlastně ani neví, jak se hýbat, a trápí se, když už si na něco pořídí permanentku do fitka. Ale pozor – dříve fitko nebylo a stejně byla většina z nás štíhlá. Jak to? Tělu je totiž nejbližší přirozený pohyb. To znamená, že všechno, co přes den děláte, můžete využít ve svůj prospěch. A ještě se u toho pobavíte.

Jaký si to uděláš, takový to máš

Určitě to znáte – doma je vždycky moře práce. Víte, kolik práce dá udržet byt v pořádku, když tam vysedává manžel a lítají děti, které za sebou nechávají spoušť. Velkou výhodou je zahrada, její majitelka nemusí přemýšlet, jak by spálila přebytečná kila. Ale ani v bytě se nudit nemusíte. Nevěříte?

1. V kuchyni:
Víte, kolik kalorií spálíte při vaření a pečení? A jaké svaly posilníte? Při míchání, hnětení, šlehání a mixování sice bolí ruce, ale posilujte přitom ramena, bicepsy, tricepsy a zápěstí. Stačí tedy jen střídat obě ruce a výsledek bude brzy znát. Při přenášení hrnců a pekáčů se soustřeďte na správný postoj – tedy rovná záda a zatažené bříško. Když vám to půjde, budete najednou posilovat ruce, břišní a zádové svaly. Po posilování by nemělo chybět ani protažení. To zabezpečí shýbání do šuplíků a natahování se do polic. A co vám nahradí aerobní pohyb? Pobíhání z místnosti do místnosti, k lednici, ke sporáku, do spíže apod.

2. Uklízení:
Pravidelný úklid domácnosti prospěje nejen vašemu domovu, ale také vaší postavě a zdraví. Mytí nádobí, vytírání, luxování, mytí oken, věšení záclon jsou aktivity, které rozhodně ozkouší naši fyzičku.

Kafe.cz zjistilo:

  • Víte, kolik spálíte při domácích povinnostech?

Činnost kJ/hod. při zhruba 70 kg: Žehlení 670; Vaření 970; Luxování, vytírání 730; Velký úklid 1 170

Hubněte s radostí

Děti jsou radost i starost a skvěle je můžete využít i při hubnutí. Víte jak? Jestliže máte doma miminko, pak víte, že od narození zabere péče o něj spoustu času a nejen to, ta péče je poměrně náročná. A než si člověk zvykne, padá do postele únavou několikrát za den. Tady jde krásně vidět, jak se měsíc od měsíce zlepšuje naše fyzička – až do takové míry, že jsme schopny postarat se bez kómatu o dítě celý den a v noci přitom spát jen pár hodin. A tak stejně každý den bez přestávky.

1. Péče o miminko
Miminko něco váží, a tak při houpání, hraní či uspávání procvičíte a posilníte celé tělo. Tedy záda, ruce, nohy a břišní svaly. Jakmile začne dítko běhat, musíte se chtě nechtě rozběhnout i vy. A nemálo se u toho zapotíte, a tedy i něco málo spálíte. A večer nezapomeňte uklidit hračky – nejen z dobrého pocitu uklizeného domova, ale také proto, že ohýbáním a házením hraček do krabic tělo pěkně protáhnete.

Kafe.cz zjistilo:

  • Ačkoli se to nezdá, i kojení patří mezi fyzicky náročné aktivity. Právě proto se při něm dobře hubne. Spálit můžete až 4 200 kJ za den. A krom toho, že spalujete, také posilujete. ze začátku držíte na rukách miminko klidně 45 minut a pokud při krmení střídáte obě prsa, pak posilujete paže a ramena na obou stranách.

2. Sexem ku štíhlé linii
To je opravdu radost dvojnásobná. Nejen, že nám dělá dobře po mysli, ale také po těle. Jedná se o aerobní pohyb, čímž posilníte kardiovaskulární systém. Úplně samo pak jde posilování pánevního dna, které ocení hlavně ženy. Samotné milování nám ubere až 1 700 kJ za hodinu. A nejvíc spálíte s orgasmem. Víte kolik? Je to až 420 kJ za pár vteřin. A to už je něco, ne?

Ještě pro vás připravujeme článek na téma Kolik spálíte kalorií při práci a radovánkách venku!

Mohlo by vás také zajímat: 5 zimních sportů, které vás dostanou do formy