1. Žabky s sebou
Na koupaliště byste si vždy s sebou měli vzít kromě opalovacího krému také odpovídající obuv, jako jsou sandály nebo žabky, ty si ještě před použitím vydezinfikujte. Především je pak noste ve společných sprchách. Bosi byste také neměli chodit v hotelových pokojích a pokud jste na plísně náchylní, nebojte si náhradní obuv s sebou vzít i na návštěvu. Plísňové zárodky se mohou držet v prostorách až 30 dní a prospívá jim vlhko a teplo.
Mohlo by vás zajímat: Mám plíseň nohou...poraďte mi! nebo Mám věčně studené nohy
2. Dostatečná hygiena
Pro zdravé a krásné nohy je důležitá pečlivá hygiena. Samozřejmostí by mělo být nohy omýt minimálně dvakrát denně. Záležet si dejte při osušování nohou, především důkladně osušit mezi prsty. Mějte vždy speciální ručník na nohy, který nebudete sdílet s jiným členem rodiny. Ručníky perte na 80 stupňů. Kromě ručníku také dbejte na naprostou čistotu koupelnových a záchodových předložek, kde se často drží mikrobi. Prát byste je měli minimálně jednou za deset dní.
3. Prevence je základ
„Pokud na nehtové mykózy trpíte, tak je důležité preventivně své nehty chránit speciálními prostředky. Skvělý je např. Excilor, který je ideální k dlouhodobé léčbě plísňových onemocnění a pacienty je velmi dobře snášen. Důležité je i po vyléčení mykózy pokračovat několik týdnů v léčbě, aby nenastala,“ říká MUDr. Jiří Slíva, Ph.D. Dobré je si do bot a na nohy také dávat speciální zásypy, které nohy ochrání. Na chodidla si také občas aplikujte Tea Tree Oil, který má zklidňující účinky. Nohy pomáhá dezinfikovat i dětský zásyp. Plíseň sice nevyléčí, ale přináší nohám po celém dni úlevu.
4. Vhodná obuv
Kromě náhradních bot na koupalištích byste měli v letním a horkém počasí věnovat dostatečnou péči i při výběru bot, ve kterých budete po celý den. „Noste zásadně otevřenou a vzdušnou obuv. Plísňovým zárodkům se totiž dobře daří v uzavřených prostorách a potící se nohy poskytují ideální podmínky pro vznik mykóz,“ říká MUDr. Jiří Slíva, Ph.D. Samozřejmostí by mělo být nepůjčovat si cizí obuv ani svoje boty nikomu nepůjčovat. Nebezpečím je také velmi těsná obuv. Boty je dobré také alespoň 2x do týdne vystříkat dezinfekčním sprejem. Zásadou by také mělo být nošení kvalitních bavlněných ponožek. Ty pak perte minimálně na 60 stupňů, abyste zlikvidovali mikroby.
5. Zrádná pedikúra
Milujete krásně upravené nehty? Pozor byste si ale měli dát jak na manikúře, tak i pedikúře, kde se můžete lehce infikovat. Doma si vždy všechny pomůcky vydezinfikujte. Nerezové převařte a umělohmotné postříkejte např. Septonexem nebo podobnou dezinfekcí. Pokud chodíte do salonů, tak vždy navštěvujte vámi dobře prověřené. Pokud jdete na pedikúru, tak si nezapomeňte vzít náhradní obuv s sebou. Lidé, které již mykóza zasáhla, by měli chodit pouze na suchou pedikúru.